| Nonameandnozone a întrebat:

Hei, TPU. Nu am deloc încredere în mine și sincer nu dau doi bani pe mine în general. Adică nu prea mă agreez. Pur și simplu mă urăsc. Cum pot învăța să mă iubesc, să mă accept și să am încredere în mine? Mulțumesc mult.

5 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Fiecare persoană are calități și defecte, are un suflet pe care și-l poate pune în valoare sau nu. Nimeni nu îi învață pe ceilalți ce înseamnă a fi om, ce înseamnă iubirea, ce înseamnă să trăiești fiecare zi cu căldură sufletească. Toată lumea vrea doar război, putere, ură, bani.
Înțeleg că nu te apreciezi, că nu dai nici un ban pe tine. Totuși, crezi că este bine? Dacă tu nu te apreciezi, cine altcineva vrei să facă asta? Nimeni nu va sta după tine să îți spună să te ridici și să lupți pentru visurile tale, cu toate că asta este corect să faci.
Citisem niște articole legate de dezvoltarea personală, iar mie mi se par destul de ok, cred că ți-ar putea îmbunătăți starea de spirit, încrederea.
Nu îți spun să crezi tot ceea ce spun diferite site-uri, ci doar să sintetizezi informația, și să alegi doar ceea ce îți este de folos.
http://www.nlpmania.ro/
Te provoc să te iubești, să apreciezi viața, și te rog să faci asta.

| FineBroAndy a răspuns:

Trebuie să vezi părţile bune în tine, nu cele rele.Descoperă-te,fă ceva la care consideri că eşti bun şi apoi perfecţionează-te.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Blamely a răspuns:

Probabil pui prea mult accent pe lucrurile negative. Învață să dai mai multă atenție calităților tale. Sau, cum spunea un prieten, când greșești, bea până te simți ca și cum ai făcut ce trebuia.

| Jijell a răspuns:

In primul rand trebuie sa te uiti in oglinda si sa iti stabilesti partile bune si cele proaste, apoi sa reflectezi asupra lor si sa te gandesti cu care vrei sa te impaci si care ar trebui schimbate. Apoi, faza a doua este cea dificila: punerea in practica a acestor impacari de sine si schimbari...

Pari o persoana inteligenta. Cel putin dupa scris. Pana si mie mi-e lene sa scriu cu diacritice.

Si mie mi se intampla sa nu ma suport, insa imi amintesc ca am de munca si imi iau gandul de la asemenea prostii. Fiecare avem scopul nostru in viata, pe care ni-l gasim mai devreme sau mai tarziu. Cu siguranta acesta nu este sa ne uram sau sa ne distrugem.

Cati ani ai? Daca iti gasesti o preocupare, sa iti ocupi timpul cu ceva care te satisface sau iti ofera beneficii, uiti de ganduri de genul asta.