| Erica150409 a întrebat:

Heii.
Am niste nelămuriri.
Sunt clasa a 8-a si urmează examenul.
Eu vreau sa merg la cel mai bun liceu din orasul meu (sunt din Mangalia si liceul se numește Liceul Teoretic Callatis) la profil uman, științe sociale si vreau sa stiu materiile pe care le fac la acel profil.
Si vreau sa stiu daca pot da la orice facultate de exemplu eu îmi doresc sa fac Conservatorul.
Si câteva detalii despre conservator daca îmi puteți da. mulțumesc happy

Răspuns Câştigător
| Felissa13Eden a răspuns:

La stiinte sociale o sa faci matematica pana in clasa a12-a,dar pe a 11-a scapi de fizica, biologie si chimie.Latina o faci doar intr-a 9-a si mai faci:logica, pe-a 9-a, psihologie, pe-a 10-a, sociologie pe-a 11-a si filosofie pe-a 12-a.In rest,faci materii normale,economie,romana,engleză,franceza...o sa faci si TIC,probabil,dar nu e cine stie ce happy
Poti sa dai la orice facultate,dar trebuie sa inveti tu,in particular,pentru Conservator.
Din cate stiu eu, ca si eu am vrut sa fac Conservatorul, dai din teorie la muzica, toata teoria-trebuie sa o stii ca pe Tatal nostru- si proba vocala, in care trebuie sa canti pe note si anumite melodii.