| Anonimzece a întrebat:

Heii, am o problema, de 2 luni sau chiar mai mult ma simt trista, profesorii la scoala ne streseaza cu zeci de exerciti si daca nu am invatat sau nu imi fac tema primesc 4, cu parinti ma cert tot mai des, si cand ma cert cu mama imi vine sa lovesc ceva, sa ma descarc dar ma abtin si plang, am inceput sa nu mai mananc asa de mult si sa am doar o masa pe zi, plang din orice si sunt trista tot timpul, sunt obosita mai mereu si nu am chef de nimic, credeti ca este un inceput de depresie?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

E un stagiu depresiv avansat datorita situatiei ca tu atragi neplacerile vietii in viata ta

6 răspunsuri:
| dianainsta01 a răspuns:

Da, probabil suferi de o depresie minora. este normal pana la urma, toata lumea, mai ales la liceu trece prin stari de genul si chestia asta cu tristetea este relativa + ca e o stare trecatoare, o sa iti treaca. uite, parerea mea este ca nu avem noi cum sa te ajutam sau sa te facem sa te simti mai bine. poate ca acum de exemplu citesti ceva amuzant si uiti de probleme, dar apoi o sa iti reamintesti. toata chestia asta tine de tine si de subconstientul tau si eu zis ca e cel mai bine sa astepti sa iti treaca. si eu am avut si inca am momente cand plang si asa, dar poate esti o persoana mai sensibila. daca esti apropiata de parintii tai sau de cineva apropiat din familie ai putea sa vorbesti cu ei, desi la mine nu functioneaza, dar cica e bine sa te descarci. doamne cat am scris. in orice caz, sper sa te simti mai bine si aminteste-ti ca o sa treaca si ca asta e, oricum nu o sa fi trista mereu. sper ca te-am ajutat cat de cat. seara fainahappy

| GYGYLATINO a răspuns:

Sincer nu cred ca e o depresie se mai intampla avem si noi suparari stresati cu probleme mai ales cele de mate asa ca sfatul meu e sa fi linistit si fa un pic de dans prin scoala sa te relasezi

| NumaiIdioti a răspuns:

Adica nu iti faci temele si nu inveti dar vrei 10? Repetentule/o

| Sandu_Adrian_1992 a răspuns:

Salut Anonimzece, nu e un început de depresie deoarece ai problema de peste 2 luni, începutul e după 2 săptămâni. Nu cred că problema la tine e stresul cu exercițiile și școala în general, astea sunt un fleac dacă te simți bine; eu cred că suferi din lipsă de iubire și înțelegere, de aceea te și cerți cu mama ta atât de mult, la fel mă certam și eu cu ea când nu mă simțeam iubit, deși nu îmi dădeam seama de acest lucru.
Ai nevoie de iubire și înțelegere, în special de la părinții tăi, mama ta mai ales, pentru că știu că mama e cea care oferă iubire, încearcă să repari relația cu mama ta, te asigur că te vei simți mai bine atunci când ai parte de iubirea ei.

Dacă vorbim de școală, încearcă să nu-ți mai pese atât de mult, ce vreau să spun e să abordezi temele cu o atitudine diferită, nu cu teamă că dacă nu le faci iei 4, ci "Ia să-mi fac datoria de elev/student și să rezolv exercițiile astea, pentru a avea mai târziu timp de facebook de exemplu, și atunci când îți faci temele inchide PC-ul și telefonul, te asigur că le vei termina mai repede și te vei putea concentra mai bine.

Te rog spune-mi dacă mai sunt și alte lucruri ce contribuie la starea ta, vreau să găsim o soluție pentru tine.

Vorbim curând.

| Primu_GigiBecali_1980 a răspuns:

Nu este inceput chiar esti depresiva poate e de la vreme sau poate ai realizat ca viata nu e asa cum vroiai daca esti adolescenta e acea perioada cand ai chef sa f... pe toti in gura si sa faci numa tampeni o sa treaca incearca sa gasesti un hobby

| Anonimzece explică:

Esti cam idiot fara suparare...1 nu am spus ca nu imi fac temele era vorba ca daca nu mi le fac ce se intampla
2. nu ma cunosti asa ca nu ai dreptul sa ma faci pe mine repetent, atata timp cat nu stii absolut nimic despre mine...una scriu alta citestiwinking alta data inainte sa faci pe cineva repetent te rog eu frumos sa citesti de 2-3 ori inaintewinking