| LukaVocaloid a întrebat:

Heii, deci eu lipsesc foarte mult de la scoala, pur si simplu nu imi place scoala si am foarte multe absente, pe semestrul intai am avut media scazuta la purtare si acum,in semestrul doi, deja am trecut peste limita de absente pe care o pot avea, o sa ma duc si o sa ii cer scutire medicala doctoritei, si vreau ca de acum, pana cand o sa se termine scoala sa ma duc inncontinu, fara sa mai lipsesc, dar imI e cam frica, profesorii nu prea sunt de partea mea, dirigintei nu ii pasa deloc, mi-a zis de n ori ca eu o sa repet clasa pana cand nu o sa mai am cum si o sa ma exmatriculeze, nici prieteni in clasa nu prea am, fetele sunt niste parvenite, sunt false si enervante, baietii si ei, sunt tipul cocalar care iti vine sa le dai un pumn in fata, nici cu notele nu o duc prea bine, vreau sa invat dar pute lenea sub mine, de fiecare data cand vreau sa ma apuc de invatat zic ca o fac in 10 minute si se face 1 AM, voi cum ati rezistat sau inca rezistati? mie chiar imi e greu...

4 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Nu cred că lenea este de vină, ci neinteresul pentru şcoală. Ai specificat că nu îţi plac colegii tăi, iar dacă nu îţi plac persoanele cu care îţi petreci 6-7 ore pe zi o să îţi pară un chin să mergi acolo.
Există elevi care sunt batjocoriţi de colegi şi din acest motiv văd şcoala ca pe un loc îngrozitor.
Există profesori care sunt dezinteresaţi de elevii lor, cum este diriginta ta. În loc să te ajute, să te sfătuiască ca un părinte bun că nu este bine să lipseşti, se preface că nu s-a întâmplat nimic.
Uite, îmi amintesc de profesoara mea de modul care a dat dovadă de umanitate. A găsit o cerere de retragere a unui coleg în catalog şi s-a albit la faţă. A căutat numărul mamei şi a lui şi i-a sunat până i-a răspuns acel coleg. Normal, l-a certat şi l-a rugat să vină imediat la liceu şi să anuleze cererea. A rugat câţiva colegi să îl aştepte până vine. Asta înseamnă un profesor bun căruia îi pasă de elevii lui.
Te sfătuiesc să rezişti şi să încerci să te pui pe învăţat. Aşa, îţi ridici notele iar profesorii îşi schimbă şi ei atitudinea când văd că depui un efort.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Buna. suna la www.telefonulcopilului.ro. intra si pe www.JocuriEducationale.tk si vezi videoclipuri cu stiinta in folderul dezvoltare personala. poate iti starneste interesul. ai putea sa zici parintilor sa te mute la alta clasa sau scoala. pentru ca in mare se poate ca problema ta e cu persoanele din scoala nu cu materia.

| Mefist0 a răspuns:

Daca o sa continui sa gandesti asa: "vreau sa invat dar pute lenea sub mine" nu o sa rezolvi nimic nici acum, nici in viitor. Nu mai lipsi de la scoala, mai tarziu o sa regreti.
In legatura cu profesorii si diriginta... cum te astepti sa fie de partea ta din moment ce tu nu te prezinti la ore?!
Daca nu te intelegi cu colegii, ok, asta e. Tu mergi la scoala, inveti, iti vezi de treaba. Nu stiu daca este corect sa ii judeci tu, nu cred ca esti in masura. Cum vrei sa iti faci prieteni cu genul asta de gandire? Si faptul ca ti-e greu nu e o scuza, nimic in viata nu e usor, asa ca pune-ti la punct situatia, incepe sa inveti si nu mai absenta!

| DomnishoaraTPU a răspuns:

Salut!
Sa o luam cu inceputul:
1.De ce nu iti place scoala?
OK, stiu ca e greu stiu ca trebuie sa te scoli de vreme, ca iti dau teme multe...
Dar gandeste-te ca scoala iti va forma un viitor, oricat ai fii de destept, nu te vei putea angaja daca nu ai o scoala. Poate si parintilor tai le e lene sa mearga la servciu dar merg, ca sa castige cinstit o paine pe care ti-o ofera tie!
2. Daca mergi la doctorita, te va consulta si iti va spune ca esti sanatos/sanatoasa...Mai bine mergi la scoala.
3. Daca te deranjeaza profesorii si colegii,
vorbeste cu parintii si muta-te de la scoala aceea.
4.Lasa lenea deoparte, programeaza-ti timpul de invatat si macar termina 10-12 clase. Daca nu stii vreo tema, atunci consulta un dictionar sau vreun coleg ori chiar" spatele manualului "(daca ma intelegi).
Te rog sa ma intelegi, ai nevoie de scoala!
"Cine se scoala de dimineata departe ajunge!"
Deci "Trezeste-te!"!
big grin