| Akazome a întrebat:

Doar voua ma mai pot adresa. Am probleme cu "prietenii", sa le zic asa. Toti ma parasaesc si cred ca problema e la mine. O fata tocmai ce mi-a zis: "te-ai invațat si tu cu alt limbaj,oh vai, ai mai crescut. " Eu o vad ca si pe un lucru rau, dar ea imi zice ca e de bine. In fine. Tot azi i-am povestit unei prietene de lucrul asta. Mi-a spus ca poate avea probleme nici de cum pasandu-i de suferinta mea. Alta a spus ca vrea sa stie ce am si ca ii pasa. Am vorbit cu ea pe un joc. Apoi zice : " E un joc nimanui nu ii pasa de nimeni". I-am zis ca atunci nici ei, si cica a fost cam urat din partea mea. Asa e cu toti. Nu am pe nimeni si nici nu o sa am. Poate cel putin unei persoane dintre voi toti va pasa, si nu vreau iarasi sa vad oameni prefacuti. Deci, sa ma schimb. Cum ar trebui sa fiu? Sa mor? Incep sa devin depresiva. Va rog chiar am nevoie de ajutor. In realitate nu pot vorbi cu nimeni, ca doar cu cine? La naiba, cred ca gandesc gresit din orice punct de vedere.

7 răspunsuri:
| Cristinaaa57 a răspuns:

Stai linistita, nici eu n-am prieteni adevarati...nu mai exista unul ca sa fie altfel

| horansgang a răspuns:

Am avut si eu problema asta si am gasit si "solutia", daca ii pot zice asa. in fine, observasem ca nu mai ma prea aveam atentia nimanui, am fost trista o perioada, apoi ma uitam la cei din jurul meu si vedeam cum toti vorbesc intre ei, cum unii se baga in seama cu altii, cum toti poarta fel de fel de conversatii penibile care de fapt erau doar niste lucruri inutile cu care sa te poti baga in seama cu aceea persoana. m-am gandit sa fac si eu asta, sa nu mai astept sa ma bage ei in seama si sa le mai bag si eu(scuza-mi exprimarea) si de atunci au reinceput sa primesc atentia lor si, uite asa, ne recapatasem relatia, nu e ca la inceput, dar totusi, decat sa-i pierzi pentru totdeauna, mai bine sa-i ai in jur, sa mai schimbati o vorba cateodata ca e frumos asa. eu iti urez bafta, sper sa gasesti persoane carora sa le pese, eu as zice sa le arati tu prima ca iti pasa, poate mai incolo or sa-ti arete si ei. ramai cu bine! si daca vrei sa mai vorbim, imi poti da mesaj pe privat.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Hey, nu fii suparata. Incearca sa fii tu insuti, sa nu te lasi manipulata de altii. Gura lumii niciodata nu va fi multumita, oricum ai fii. Cauta prieteni cu care te poti intelege, cu care ai puncte in comun, sau daca prietenii iti spun cate o critica minora, da-le pace si trateaza problema cu nepasare (nu zic ca nu ar trebui sa schimbi obiceiurile rele niciodata, stii ce vreau sa zic ). Sunt ferm convins ca vei gasi un prieten.
Pai din ce moment prietena ta iti spune ca e de bine ca te-ai maturizat, de ce sa fii suparata? Eu m-as fi bucurat.
Cred ca la chestia cu moartea ai glumit. Ai nadejde, nu stii cum ne indreapta Dumnezeu soarta, pe cand nu ne astepatam, plus ca asta e un motiv prea minor ca sa intrii in depresie.
Si eu am un defect, sunt cam tacut, si as vrea sa stau cu cei mai populari 3 colegi din clasa, insa nu stiu ce sa vorbesc cu ei, si asa ca ma alipesc de oameni cu care am lucruri in comun si cu care ma simt bine si ne distram happy, dar la inceput si eu eram foarte suparat ca nu ma baga in seama cei populari, insa am vazut ca ma pot intelege si cu altii, fara sa ma schimb foarte mult.
Vei vedea ca vei gasi persoane cu care te vei putea intelege. Zici ca nu exista persoane care sa tina la tine, uite, de exemplu eu, desi nu te cunosc, tin la tine happy sincer vorbesc, nu mint.
Si apropo, CaM caTi Ani ai? Depinde si de varsta, de exemplu eu nu ma mai inteleg bine cu cativa cu care ma intelegeam cand eram mic.Dar cu altii inca sunt prieten bun Ne mai schimbam.

| CravataAlbastra a răspuns:

Nu esti singura in aceasta situatie. Si eu am realizat chiar in acest moment ca sunt cam singura pe lume. Dar incerc sa nu mi mai pese de nimeni si nimic. Incerc sa fiu indiferenta si independenta. Incearca sa fi sireata si sa iti faci treaba cu oamenii cum s-ar zice., sa nu pui suflet. Bafta, sunt sigura ca esti o frumusete de om dupa cum vb. "lăviuu"

| SofiaAbigail a răspuns:

Gasesti prieteni ca tine.E greu sa gasesti intr.o lume plina de egoisti, prefacuti, profitorei etc..nu a vea incredere in nimeni ..Fii cu toata lumea, dar de fapt cu nimeni...

| Gabriel124 a răspuns:

Buna Akazome
Sa şti ca sunt persoane care ii pasa de tine si iţi vrea binele in special familia nu te descuraja
Moartea nu este o soluţie e o dovada de laşitate.
Am citi ce ai scris si as vrea sa te ajut din suflet sa treci peste acesta nu vreau ca situaţia prin care treci acum sa te afecteze cum m-a afectat pe mine.
Si eu am trecut prin ce treci tu acum dar eu nu am reuşit sa trec peste.
Ma distrus am ajuns sa ma închid in casa, ajunsesem să-mi fie teama sa comunic cu oamenii tremuram când vorbeam cu alte persoane, ma salbaticisem, tot timpul ma gandem la cei mai rau.
Mi-am pierdut încrederea in mine, ma consideram o persoana urata/neatrăgătoare.
După atâta timp tot in aceiaşi situaţie penibila sunt.
Nu mai am încredere in nimeni, nu am cu cine sa vorbesc s-au sa povestesc ceva care ma afectează, tot închis in casa stau ma duc doar la munca si acasă, tot aceiaşi persoana urata ma consider,
Acum stau si ma întreb care mi-a fost scopul care mi-a fost dat pe acest pământ de ce m-am născut.
Cu ce ma ajuta ca am cei 7 ani de acasă?
Cu ce ma ajuta ca stiu sa respect oamenii in vârsta?
Cu ce ma ajuta ca daca împrumut pe cineva cu o suma de bani uita sa mii înapoieze laughing.
Cu ce ma ajuta daca ma arunc in fata unei maşini, sa ajut un om fie el beat care îşi doreşte sa moara,
Si alti asistau ca la un film la cinema.
Cu ce ma ajuta ca sunt sufletist?
Pur si simplu nu îmi găsesc răspuns la întrebările mele.
Aşa ca fi puternica si lupta nu te lăsa învinsă, poţi trece nu contează ce zic alte persoane din anturajul tau.
Scuzatimi va rog greşelile gramaticale...

| Akazome explică:

Uh mersi tuturor, adica ma simt mult mai bine :*