| NoNameAsdfgh a întrebat:

Heii TPU, deci vreau sa ma ajutati, si nu vreau jigniri, va rog nu vreau raspunsuri gen: Impusca-te sau ca fac asta pentru atentie..sau chestii de genu'
DEci m-am saturat..nu mai pot, cred ca sunt in depresie., nu stiu ce sa mai fac,vreau mereu sa mor, sa uit de tot.,am inceput sa ma tai, plang tot timpu',nimeni nu ma place, toti ma urasc, pana si eu ma urasc, pe mama nu o intereseaza de mine mai mult o intereseaza notele de la scoala decat de mine, desii nu am note sub 5, sora mea e departe,nu e langa mine, tatal meu a murit, eu vreau sa stiu.de el, sa nu il uit dar cu fiecare secunda uit tot mai mult..mama nu vorbeste despre el..nu pot sa mai suport..prietenii m-au lasat. aveam si eu o prietena si m-a lasat.m-a abandonat..fix cand am nevie de ea.m-am saturat..nimanui nu ii pasa ce gandesc. as vrea ca oamenii sa stie ce se ascunde in spatele unui zambet..nu mai pot..ma simt de parca nu as putea aduce un zambet pe fata nimanui..ma simt inutila..ma urasc! Ajutati-ma! VA rog,nu am cui sa ma descarc,va rog, si scuzati greselile gramaticale.dar ma grabesc.!

Răspuns Câştigător
| puppetmaster a răspuns:

Acum ceva timp am intrebat si eu ce-as putea face intr-o situatie asemanatoare. Nu-i adevarat, nu esti inutila.Chiar daca acum sau mai tarziu cineva tot va avea nevoie de tine.Chiar daca nu arata, mama ta probabil te iubeste enorm si te intreba de note pentru ca isi face griji in privinta ta.Trebuie sa gandesti pozitiv, sa incerci sa te distragi de la depresia asta.Cauta-ti ceva prieteni noi daca nu mai ai si incearca sa te distrezi putin ca sa alungi aceasta singuratate si sentimentul ca esti nedorita si inutila.Nu face vreo prostie, gen sa te mai ranesti, fizic vorbind, ca asta n-ajuta cu nimic.Fi tare, vorbeste cu familia ta, ca de multe ori ea te poate face sa te simti cel mai bine, si gandeste pozitiv! Succes si ao grija de tine!

| NoNameAsdfgh explică (pentru puppetmaster):

Mersii mult.smug

| puppetmaster a răspuns (pentru NoNameAsdfgh):

Cu placere! fi puternica si mergi mai departe!peace sign

9 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Nu te mai grabi si nu-ti mai plange singur de mila. Nu esti singurul cu asemenea greutati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e viata fara Dumnezeu.deja esti in iad, si te scufunzi din ce in ce mai rau.tu ai ales asa, deci dumnezeu nu se pune in fata vointei tale.mergi sanatoasa si eu am o vorba; cine e prost....sa moara.ai facut o alegere proasta.stii de ce? Dumnezeu te asteapta.satan? nu trebuie sa crezi tu in el devreme ce esti deja a lui si isi bate joc de tine.

| Sandu_Adrian_1992 a răspuns:

Salut, eu cred că duci o mare lipsă de iubire, cred că din cauza asta ai ajuns să te urăști, probabil ai căutat atenție și validare la prieteni de aceea te-au lăsat și ei. Doar prietenii foarte buni încearcă să te ajute, dar oricum TU trebuie să iei decizia de a scăpa de această stare, să vrei să scapi de depresie și să ceri ajutorul, atunci când faci toate astea ceilalți te vor sprijini și-ți vor admira tăria de caracter necesară pentru astea.

După cum a spus și REI mai jos, mamei tale îi pasă de tine, doar că nu știe problema ta, și crede-mă, dacă ai o problemă, ca și în cazul meu, nici mama nu-și va da seama singură, trebuie să vorbești cu ea și să-i spui "ce ai pe suflet", poate va plânge și ea odată cu tine, tu te vei elibera și ea va începe să te înțeleagă.

În ceea ce privește tatăl tău, condoleanțe, dar nu trebuie să stai tot timpul să te gândești la el de frica de a nu-l uita, pentru că atunci când te gândești la moartea sa, îți revin și retrăiești toate acele emoții pe care le-ai avut când a murit, e ca și cum ar muri din nou și din nou în mintea ta, de aceea nu poți suporta și scăpa de depresie.

Dacă chiar vrei să nu uiți de el, adu-ți aminte doar acele momente fericite pe care le-ați avut împreună, adu-ți aminte doar sfaturile pe care ți le dădea și gândește-te că acum e într-un loc mai bun decât acestă lume, și se uită la tine cum îți trăiești viața; fă-l să fie mândru și să se laude cu tine acolo în ceruri.

Alege să trăiești o altă viață, mai fericită, pentru sănătatea ta în principal dar și pentru cei din jur, te asigur că nu le place să te vadă tot timpul depresivă și supărată, deoarece chiar dacă încerci să ascunzi totul cu un zâmbet, ceilalți își pot da seama, și nu te pot ajuta dacă tu încerci să ascunzi și nu ceri ajutorul, de aceea te și lasă în pace.

Mai sunt multe de zis, dar e de ajuns pentru acum, mai vorbim dacă vrei să schimbi ceva, numai bine.

| mius a răspuns:

Nu te mai agita atat, timpul rezolva toate problemele. Stai calm

| WholeWorldHelper a răspuns:

Bună.

Îmi pare nespus de rău pentru situația prin care treci. Trebuie să fi puternică și să ști că nu ești singura care trece prin așa ceva. Viața nu este niciodată roz, iar moartea nu este o soluție pentru problemele tale. Murind nu vei scăpa.Și nu o spun acum neapărat din punt de vedere al unei credințe. Dacă ai nevoie să vorbești cu cineva, sunt aici.

O zi frumoasă!

| NoNameAsdfgh explică:

Vă mulțumesc tuturor.

| andreuka012 a răspuns:

Asta am intrebat si eu acum o ora tatal meu a murit acum ceva timp cam un an doi si mama ce face? o intereseaza doar de notele de la scoala, iar prietenii mei ma jignesc continuu sinu mai am pe nimeni decat o singura prietena cu care ma cert si ma impac