| anonim_4396 a întrebat:

Heiii TPU. am si eu o problema de fapt 2, si n-am nici o idee cum se rezolva, o mana de ajutor? [ps: funda and vot]!

Deci : o raza de lumina, venind din aer cade pe suprafata libera a unui lichid sub unghiul de incidenta i si este recfractata la trecerea in lichid sub unghiul de refractie r. Aflati indicele de refractie nl al lichidului.
Aplicatie i = 60, r= 45 de grade.

si a doua. La trecerea unei raze de lumina din apa in sticla indicele de refractie relativ este nsa. Indicele refractiei absolut al sticlei este ns. Aflati indicele de refractie absolut, na, al apei.
Aplicatie : nsa =1, 2; ns =1, 6

4 răspunsuri:
| kristy a răspuns:

TPU nu rezolva teme!
La scoala ce ai facut, te-ai uitat pe pereti?

| cthulhu a răspuns:

La prima problema:

nl=sin i/sin r
nl=(radical(3)/2)/(radical(2)/2)
nl=radical(3/2)

La a doua:

nsa=ns/na
na=ns/nsa
na=1, 6/1, 2=1,33

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar trebuie sa ai niste formule ceva la fizica... nu stiu serios. am fost anul trecut la olimpiada si mi-a dat o problema asemanatoare dar nu mai tin minte. succes. sa iti cer funda?laughing