| al3xutza a întrebat:

Hey all ajutati-ma si pe mine repede. am nevoie de niste neologisme ale urmatoarelor cuvinte : asemanator, arsitza, boala, imprejurare, nesigur, a persecuta, a shovai, mister, gigantic, paradis, terestru, insucces, cascada, infectios plssss ajutati-ma dar repede,

Răspuns Câştigător
| ConstiintaTa a răspuns:

Asemanator=similar, analog, inrudit, asemenea, apropiat

arsita=canicula, dogoare, caldura

boala=afectiune, maladie, suferinta, patima, vatamare

imprejurare=situatie, circumstanta, ipostaza, prilej, ocazie

nesigur=incert, imprecis, dubios, indoielnic

a persecuta=a prigoni, a urgisi, a asupri

a sovai=a se clatina, a se impletici, a merge cu pas nesigur

mister=secret, taina, necunoscut, nedecoperit

gigantic=urias, enorm, colosal

paradis=eden, rai,

terestru=pamantesc

insucces=esec, nereusita

cascada=cataracta, cadere de apa, povornitoare

infectios=molipsitor, contagios, mefitic, pestifer

Sper ca te-am ajutat draga, aaa si succes pentru maien la scoala! te asigur ca sunt bune neologismele care ti le-am dat eu!

Fundita?batting eyelashes?

2 răspunsuri:
| Crisu_7532 a răspuns:

Sa stii ca exista Dictionar de Neologisme. documenteaza-te si nu mai cere rezolvarea temelor pe TPU. daca ai fi citit regulamentul, ai fi observat ca nu sunt permise astfel de intrebari.

| Simonyka a răspuns:

Pai sti ce inseamna neologisme? cuvintele care au patruns recent in limba noastra ia fiecare cuvant sh da un sinonim pentru elwinking