| BlondaBă a întrebat:

As vrea sa stiu si eu care sunt lectiile de recapitulare pentru examenul din clasa a 8-a la romana? Am o profesoara atat de paralela cu romana incat nici la intrebarea asta nu stie sa raspunda! Va rog cele mai importante titluri de lectii. Multumesc!

14 răspunsuri:
| ssd a răspuns:

Literatura:-genul epic: basmul, schita, nuvela, fabula
-genul liric: pastelul
-textul nonlierar: articolul, anuntul, stirea.
Gramatica: -vocabular
-verbul, substantivul, numeralul, adjectivul, pronumele, interjectia, conjunctia, functiile sintactice si intrebarile acestora.
-subiectiva, predicativa, atributina si toare completivele(directa, indirecta, cicumstantiala :de loc de timp, de scop, de mod etc.)
-felurile propozitiei(principala secundara etc.)
-relatia de coordonare si de subordonare
-cuvinte si constructii incidente.
Cam atat. big grin

| CherNadya a răspuns:

Pai pentru limba romana sunt o serie de capitole pe care tb puse accent.Acestea le gasesti intr-o culegere de teste pentru evaluarea nationala.Cauta programa de evaluare nationala.http://www.isjsibiu.ro/......202013.pdf

| BlondaBă explică (pentru CherNadya):

Nu ma lasa sa vad... Nu poti da si tu un copy-paste pentru funda?! puppy dog eyes te rog eu, dulce ca o savarina love struck kiss laughing!

| CherNadya a răspuns (pentru BlondaBă):

Ok!

| CherNadya a răspuns (pentru BlondaBă):

Ok! Pai asta am facut, am dat copy paste!

| CherNadya a răspuns (pentru BlondaBă):

CALENDARUL DE DESFĂŞURARE A
EVALUĂRII NAŢIONALE PENTRU ELEVII CLASEI A VIII-A,
ÎN ANUL ŞCOLAR 2012-2013
14 iunie 2013 Încheierea cursurilor pentru clasa a VIII-a
17-19 iunie 2013 Înscrierea la Evaluarea Naţională
25 iunie 2013 Limba şi literatura română - probă scrisă
26 iunie 2013 Limba şi literatura maternă - probă scrisă
27 iunie 2013 Matematica - probă scrisă
29 iunie 2013 Afişarea rezultatelor (până la ora 16)
29 iunie 2013 Depunerea contestaţiilor (orele 16 - 20)
30 iunie-2 iulie 2013 Rezolvarea contestaţiilor
3 iulie 2013 Afişarea rezultatelor finale după contestaţii

| BlondaBă explică (pentru CherNadya):

Nu ai inteles, eu vreau lectile care trebuiesc pregatite nu programul ala l-am gasit si eu laughing!

| CherNadya a răspuns (pentru BlondaBă):

Ok.Pai pe net nu le gasesc.Nu ai o culegere de teste pentru evaluarea nationala?

| CherNadya a răspuns:

Genurile literare: epic,liric si dramatic,figuri de stil,versificatia/prozodia,nuvela,schita,basm fabula,pastel,text nonliterar,text publicitar, anunt publicitar, articol ziar/revista, stirea, textul narativ....mai vrei sa zic altele?

| CherNadya a răspuns:

Text descriptiv, text nonliterar, text argumentativ, si cam atat( astea sunt in culegerea cu teste pentru evaluarea nationala) app mai poti pune intrebari de genul mai ales daca ai o profa ....Cred ca nici nu v-a dat teste pentru evaluarea nationala, nu?

| BlondaBă explică (pentru CherNadya):

Nup, la noi la ora vine dupa 30 de minute, vorbeste la tefeon, ne poveste de faptul ca si-a pus centrala, ne injura, zice ca viitorul meu va fi pe DN1 ( am note la ea ( 10; 10; 9; 8; 8 ) dar tot eu sunt proasta. In fine oh go on! Romania ticcu! Pe astia i-as da afara!

| BlondaBă explică (pentru BlondaBă):

Vorbeste la telefon **
Ne povesteste **

| kdenisa a răspuns:

Textul literar, textul nonliterar, genul liric, genul epic, genul dramatic, textul narativ, descriptiv, informativ si argumentativ...gramatica: prop. atributiva, subiectiva, predicativa, completiva directa si indirecta.

| xanadu a răspuns:

La gramatica limbii române te poate ajuta http://www.edu10.ro/romana10.html de unde poți descărca o aplicație pe telefon cu lecțiile de gramatică. Succes!