| alessia49 a întrebat:

Heysad Ce se intampa cu sufletul de pe moarte ne poate auzi? am pierdut ce-a mai importanta persoana din viata mea si nu ma pot dezlipi de o fotografie de a ei o tin mereu peste tot cu mine uneori vorbesc cu ea credeti ca ma poate auzi?

Răspuns Câştigător
| Liviu a răspuns:

Oameni buni, nu hraniti fata cu iluzi.Nu ii spuneti ce vrea sa auda doar pentru ca e mica,si e in suferinta. Puisor mic si scump,imi pare teribil de rau ca ai suferit,si suferi atat de rau din pricina unui fenomen normal, moartea cuiva drag.E normal ca persoanele la care tinem sa se duca.Dar ele o data 'plecate' dintre noi, nu se mai intorc, numai aud, numai vorbesc.Imi pare rau sa iti spun tristul adevar,insa nu esti singura care a pierdut pe cineva drag,nu exista om sa nu fi pierdut pe cineva drag, sau macar o ruda, eu nu iti voi da sperante, ca aude sufletul, ca aude nu stiu cine.Trebuie sa gandesti in felu urmator."Ce ar fi vrut persoana aceea sa fac eu,sa stau daramata din cauza pierderi ei? Sau sa trec peste,si sa ii cinstesc memoria " Stiu ca pare greu sa faci asta(nu pare greu,chiar e foarte greu)Insa strangeti familia, prieteni la un loc, si cu ajutorul lor, si cu puterea psihica pe care fiecare om o are, vei trece peste.Peste ceva timp,te vei obisniui cu durerea.Un singur lucru iti pot spune,nu vei uita niciodata asta,durerea va fi acolo,dar numai va fi ca la inceput,te va durea sufletu,dar vei stii ca asta e viata,si ca suntem sortiti sa murim, fiecare la randul nostru si in ce ordine ne ia pe fiecare, ori boala, ori vreun meloman happy Ori vreun accident. Sper sa treci cu bine de asta, si scriemi daca vrei sa mai iti spun unele lucruri.

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu siguranta te poate auzi! insa nici chiar asa, n-o lua razna acum, e dureros, cu totii trecem prin astfel de momente. Asculta un sfat: daca-i vrei binele acolo unde e, vezi-ti de viata mai departe! Treci peste momentul asta! Ii e mai bine daca intelegi si accepti lipsa persoanei respective!

| NoName0x0 a răspuns:

Buna! Condoleante, in primul rand! Nimeni nu stie, din pacate, ce se intampla cu sufletul dupa moarte. Si eu am pierdut pe cineva drag si innebunisem la inceput. Cautam raspunsuri la intrebari de genul aceleia puse de tine, desi eu sunt destul chiar foarte mare... Acum am ajuns la concluzia ca nimeni nu imi poate raspunde. O sa aflu si eu, la fel ca toate fiintele dupa moarte. Nu cauta raspunsuri sau metode incerte! Tot acum ma linistesc traind cu impresia ca cel drag, trecut de partea cealalta traieste in sufletul celor care l.au iubit. Daca te ajuta, poti vorbi cu cel drag, fiindca traieste totusi, in amintirea noastra! :*

| Raulbootcamp a răspuns:

crying

| Pufosibila a răspuns:

Sufletul va ramane langa cei dragi, doar trupul dispare. Exista o groaza de teorii legate de viata dupa moarte, dar sa fii sigur ca acea persoana inca este langa* tine spiritual, nu fizic. E bine sa accepti adevarul si sa treci peste, dar sa nu uiti ca acea persoana nu te-a parasit!
Succes si condoleante sincere! happy