| LordulDani a întrebat:

Am o întrebare. Este nornal ca la 2 luni până a face varsta de 15 ani si inaltimea 1, 83 poate chiar 1, 84 sa am ca un fel de schimbari corporale. Eu sunt foarte confuz dar am simtit ca un fel de palpitatii la splina...bine nu palpitatii dar ma simteam un pic incomod cu splina pentru 2 secunde gen. Oare am vreun inceput de splina marita? Am vazut simptomele si am ameteli ( dar nu din acelea foarte mari ) si sughit ( cateodata chiar nu stiu ce sa zic despre asta. Nu pot zice cat de mult sughit fara rost chiar nu stiu ). L-am intrebat pe tata si a zis ca am mancat prosti. Intr adevar in ziua aceea mancasem 3 pungi de supa instant si era seara cand am remarcat faza asta cu splina. Multumesc ca ati citit intreaga intrebare!

1 răspuns:
| justanotheruser99 a răspuns:

Ești adolescent, logic ca e normal. Ești intr-o perioada de creștere accelerata, si s-ar putea sa ai dureri nu numai la splină ci si la tendoane datorita faptului ca se întind. Îți recomand sa faci un sport (baschet, fotbal, etc) astfel corpul tau se va dezvolta frumos si nu vei mai fii atât de sensibil.
In legătură cu supele instant, s-a dovedit ca in compoziția lor exista o multime de substanțe cancerigene. Deci te sfătuiesc sa nu mai mananci.
Pentru convingere citește aici:
http://topremediinaturiste.ro/......ase-marci/