| Pufosibila a întrebat:

happy, as vrea sa pun o intrebare generala. Ce s-a intamplat cu generatiile de adolescenti, si chiar copiii din ziua de astazi? Nu sunt eu usa de biserica, dar cand vad copii de 12-13-14 ani fumand si prin toate cluburile posibile si imposibile, cu o tona de machiaj, rasi, vopsititi, cu un limbaj murdar, imi vine sa ma dau cu capul de pereti! Serios?! Mai nou, toti sunt preocupati doar de infatisarea fizica, like-uri pe facebook, telefoane cele mai performante. Fetite de 13 ani care sa plang in fiecare zi ca sunt *prea grase*, dramele lor cu relatiile *serioase*, energizante si alcool consumat de fiecare data cand chiulesc de la ore.
Doar eu sunt singura care nu face asta? sad

Răspuns Câştigător
| doreal a răspuns:

De ce intrebi daca esti singura care nu face asta? Sunt multi care nu fac chestii de-astea dar sunt vazuti ca si tocilari sau mai stiu eu cum. Facebook e o mare tampenie in care baietii pun poze cu abdomenul lor cu patratele iar fetele isi arata fundu sa fie mai „saxy". Se mai si fumeaza pe la mine prin clasa. Se dau palme peste fund la fete sau fetele se calaresc intre ele. Au castigat ceva? Sincer da, o reputatie de 2 lei, sunt numite fufe sau mai stiu eu cum. Facebook-ul este facut de oameni destepti pentru cei prosti. Eu am facebook dar intru odata la 2 luni, nu am poza de profil sau alte poze cu mine, poate rudele s-au incapatanat sa mai imi faca cate o poza sau ceva de genu -_-. Am vazut mai jos niste raspunsuri de la fete cu inceputul „ Nici eu nu fac asta..." pff lasati-ma! De ce va laudati atat de mult? De grasime si eu ma plang. Asta nu vad sa fie o problema, atata timp cat vrei sa fi mai aranjata si curata nu e o problema! Inseamna ca iti pasa de tine catusi de putin. Bine, sa nu exageram, dar a te ingrijii nu e tot una cu verbul a face sex daca la asta te referi. Si pana la urma de ce fac copiii chestiile astea, ori ca sunt foarte rasfatati, ori pentru ca au probleme acasa. De exemplu cel mai popular baiat de la noi din clasa este batut acasa de parinti pe motive banale sincer. Cea mai populara fata de la noi are probleme de handicap. Fufa clasei (sa nu folosesc alt cuvant cu care o caracterizeaza altii) este orfana. Alta fata mai rautacioasa este adoptata. Bine sunt si alti copii care sunt foarte rasfatati si fitosi, dar sa ii lasam pe aia. Concluzie : in spatele tuturor acestor fite se ascund mici probleme care daca nu se tau de la radacina pot face multe alte fructe si dap... bum!
P.s. : am 13 si nu imi place lumea care ma inconjoara.

15 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Duca'se din partea mea. Unii is cauze pierdute.Pe mine ma zgaltait parinti bine, ca altfel, la ora actuala eram mai rau ca ei.Si eu am baut, si am fumat pe la 16 ani.Am abandonat scoala,aratam ca un puscarias(nu ca acu nu as arata,dar who care's?) Chestia e ca,Bautura e butonul de start pentru crime,jafuri,violuri,batai si asa mai departe. Fumul de tigare? Poti sa fi nefumator,te intoxici de la masini si tot o belesti(Scuze,decalotezi)Oricum,Nu ai ce sa le faci,Eu discut cu ei, incerc sa le spun parerea mea, in rest.Le vorbesc frumos, si ma astept sa ma respecte, ca de nu, ii ignor frumos.Am vazut tipi rasi pe jumate de cam, eu personal ma 'chelesc' pe tot scalpustraight face Fel si fel de persoane, asta e romania.Sa nu te surprinda cand vezi minore insarcinate.

| IsabelaIssa a răspuns:

Ah, lasa-ma ca azi am trecut pe langa unii ce se injectau pe marginea canalului. sad Conteaza mult educatia de acasa, pentru ca daca ar fi toti educati nu ar mai avea de unde sa copieze lucruri negative. O mare parte din vina o are si tv-ul. Acolo vad fel si fel de siliconate, plastificate, umflate, intr-un cuvant - false. Oare pana unde o sa se ajunga!?

| MarianWLF a răspuns:

Pentru ei este "smecher" sa fumezi, bei, droghezi, injuri, etc, dar pe la 18-19 ani cand ii loveste viata si isi dau seama ca nu ii mai tine mami si tati cu bani o sa deschida ochii si o sa vada adevarata viata, iar pe la 30 de ani cand incep probleme cu plamanii de la fumat sau ficatu de la bautura o sa isi dea seama ce adunatura de prosti au fost, iar acum, sincer poti reprosa de 1000 de ori unuia ca asta ca nu e bine ce face, e degeaba, pentru ca asta vede zilnic in anturaj, eu incerc sa nu acord prea multa atentie pentru ca ma enervez cand vad cata prostie e in capul lor, sunt doar recunoscator ca nu sunt unu din ei si am ramas cu capul pe umeri, am 18 ani nu beau, nu fumez, fac sport, muncesc, deci tie sa-ti fie bine si sa ai grija de tine, restul isi vor da seama de prostiile facute in timp si daca nu va fi prea tarziu poate se vor trezii la realitate.

| Wehrmacht a răspuns:

Pe mine ma apuca dracii si mai tare cand ii vad pe aia de 13-14-16 ani care ii vad pe aia de aceeas varsta si incep sa o arda cu maturitatea.
Nu esti singura, sunt o gramada.Sunt al dracu' de multi. Exagerati voi cand ii descrieti pe ceilalti ca asa vreti.Vedeti o persoana fumand si incepeti si cu alcool-ul si cu cluburile si cu toti dracii.
Aia care fac ce spui tu sunt destul de putini, da' cum apar peste tot par al dracu' de multi.

| William a răspuns:

Nu.

| doreal a răspuns (pentru William):

Cel mai bun raspuns, sincer!

| sappy a răspuns:

Nu ar trebui sa te streseze astfel de ganduri si preocupari si dimpotriva ar trebui sa fi mandra pentru educatia si valorile pe care le respecti!

| MskDesign a răspuns (pentru sappy):

Gresit!
Ar trebui sa ne preocupam cu toti, caci tinerii adolescenti reprezinta viitorul.Nu cred ca cineva si-ar dori ca viitorul unei tari sa fie reprezentat de niste copii, spre exemplu, drogati.

| sappy a răspuns (pentru MskDesign):

Deja viitorul este prezentul pe care il traim si da eu imi doresc legalizarea tuturor lucrurilor care ar putea sa faca in sfarsit diferenta intre cine vrea sa traiasca si cine nu! Ar mai scapa tara si lumea de oamenii inutili!

| AdrianaBacescu a răspuns:

S-au schimbat generatile, acum il vad pe fetele care sa fie cu Dorian Popa impreuna, sau cu nu stiu mai cine.
Iar baieti sa fie Leo Messi sau nu stiu mai cine.

| SweetMinion a răspuns:

Nu,nu esti singura.Eu una chiar nu ii inteleg pe acesti copiii.Cica ei sunt viitorul tarii si ca ar trebui sa schimbe ceva, ce schimba ei in afara de pozele de pe facebook? Astfel de copiii trebuie dusi la scoala de corectie.Astfel de copiii trebuie palmuiti un pic(un pic mai mult) doar asa ca sa isi revina la realitate.De cand am plecat din tara, am inceput sa vad marea diferenta intre copiii din Romania si copiii de aici din Coreea.In Romania tot ce ii intereseaza pe ei sunt facebook-ul,instagram-ul si mai stiu eu ce,in timp ce aici, toti sunt preocupati de invatare si disciplina(ma rog, mai sunt mici exceptii, dar v-ati prins voi). Daca generatia asta nu se trezeste la realitate, tara va ajunge sa fie condusa de cine stie ce ''specimene''

| AmiRa33Rebeca a răspuns:

Nici eu nu o fac, deci nu esti singura. Copiii aia nu stiu ce fac, nu au o educatie si nici pe departe un anturaj ok, asta in mod evident. Cum isi astern, asa dorm. Alegerile lor...

| Pufosibila explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! Continuati sa aveti aceeasi mentalitate si sa nu va lasati influentati de altii. Woow, doreal ai o personalitate deosebita, cand am citit prima data nu credeam ca ai numai 13 ani! Ai un caracter deosebit, dar si ceilalti au. Stiti, nu trebuie sa coboram la nivelul anumitor persoane pentru a le face pe plac.
Multumesc mult!

| xAlex100 a răspuns:

Salut, aș vrea să-ți spun că nu ești singura, și eu mă aflu la stadiul tău, nici eu nu înțeleg lucrurile astea, tineretul din ziua de azi s-a schimbat. Nu înteleg cum pot recurge la asemenea situații..Cam josnic, dar asta este, "mare este grădina lui Dumnezeu, poarta e deschisă și mulți sar gardul", cam așa i-aș caracteriza. Sper că te-am ajutat cu răspunsul ăsta.

| dinumariiia9ir a răspuns:

Nici eu nu fac asta si am 14 ani. Se intampla asa pentru ca nu stiu sa isi aleaga prietenii..aleg anturaje gresite sau nu sunt apropiate de familie..nu au cu cine vorbi despre absolut orice. Unele fete fac tampenii doar ca sa iasa in evidenta si cunosc o gramada de situatii.E tare aiurea dar mai tarziu probabil o sa regrete.