| ThePuffy a întrebat:

Intai de toate, va rog sa nu radeti, pentru ca e destul de stupid ce o sa spun, e legat de fobia mea. De cand eram mica 3-4 ani imi era frica de papusi. da ati auzit bine. Si acum imi e frica. si nu frica usoara, frica de moarte, vorbesc foarte serios. Nu pot sa stau in casa cu o papusa, mai ales dupa un cosmar avut la 6 ani. Aveam o papusa si am visat ca se misca si dupa mi-a ucis familia. Ai arata atat de real, mai ales cand baga cutitul prin mama mea. Dupa, a doua si am taiat papusa si am aruncat-o la gunoi. Dar asta nu mi-a fost de ajuns la 10 ani eu si prietenii mei, ne-am uitat la un film horror cu papusi. Parintii mei radeau de obicei de mine, iar fratele meu imi facea farse, cumpara sau imprumuta papusi si le pune in camera mea. Chiar si acum imi e frica de papusi, pur si simplu le urasc. Cum pot sa scap de fobia asta?

Răspuns Câştigător
| Nova21 a răspuns:

Si eu am aceasta fobie, mai ales de papusile clown.
Te inteleg perfect, de la 7 ani imi e frica de ele ingrozitor...Totul de la un film.Eu incerc sa mi le imaginez ca niste papusi dragalase si inofensive...Cumva nu imi mai e asa frica de ele dar tot mi se par "diabolice" si inspaimantatoare.
Cum am zis, imagineazati-le ca niste papusi inofensive si evita filmele horror cu papusi. Daca nu ai facut-o inca e momentul sa scapi de toate papusile din casa.
Succes! happy

| ThePuffy explică (pentru Nova21):

Toate papusile si ursuletii pe care ii aveam au sfarsit la gunoi taiate laughing)

17 răspunsuri:
| Giulia97Anna a răspuns:

Mama ta stia de fobia ta? Trebuia sa te duca la psiholog.Acum ca esti mare te poti duce tu.

| RAY a răspuns:

Posibil o trauma din trecut, infrunta pericolu, gandeste-te rational ca aia nu are viata ce sa isi faca

| T0T a răspuns:

E o frică cu adevărat nejustificată și dacă reușești să gestionezi rațional situația, cu timpul scapi de această frică. E cum ți-ar fi frică de un creion. Un obiect fără viață care nu are ce să îți facă deci mi se pare cam aiurea.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Voidwithin a răspuns:

Pune mana pe un cutit si pe o papusa si distractie placuta!

| noone33 a răspuns:

Trebuie sa mergi la un specialist ..Eu am avut o fobie de intaltimi.Si filmu cu papusi era Chucky?

| ThePuffy explică (pentru noone33):

Dap, Chuchy era laughing)

| Andre00 a răspuns:

Băi,vezi că nu merge să-ți dau mesaj, statut de Junior I don't want to see.Dar în fine, mă plictiseesscc. laughing

| ThePuffy explică (pentru Andre00):

Si eu ma plictiiii rau de tot laughing)

| Andre00 a răspuns (pentru ThePuffy):

Auzi,tu joci cumva IMVU? Sau te confund?laughing

| ThePuffy explică (pentru Andre00):

Nu, nu joc imvu. ma comfunzi laughing)

| Andre00 a răspuns (pentru ThePuffy):

Okay,atunci taci acolo și dormi :* laughing))

| ThePuffy explică (pentru Andre00):

Cine spune ca ma culc? rolling on the floor)

| Andre00 a răspuns (pentru ThePuffy):

Eu,frate,eu! Probleme? Dacă da, nu-mi pasă rolling on the floor..Glumesc big grin. Ziceam și eu, în caz că te culcai laughing

| ThePuffy explică (pentru Andre00):

Okk laughing))

| mariucaeli a răspuns:

Si mie imi era frica de oglinzi mari sa am in camera din cauza lui bloody marry dar am dormit o noapte la prietena mea care are ditamai oglinda in camera si am stat treaza cu lumina stinsa uitandu-ma in oglinda pana la miezul noptii si nu am patit nimic si mi.a trecut frica. Adica ideea de baza e sa iti infruti fobia si o sa iti treaca crede-ma chiar merge