| RaspberryLover a întrebat:

Sunt in clasa. a 7-a si deja ma gandesc la ce profil sa intru, la liceu. Da, stiu, poate e cam devreme, dar toti vorbesc despre asta! Si cand sunt intrebata, eu → prastie. laughing

Demult, acum mult-mult timp (mai exact acum 7 ani → cls. 1, dar na...) exista o fetita, careia nu-i placea deloc o materie. De fapt, nimeni nu suporta acea materie. Toti colegii fetitei urau acea materie...
Si acea materie era (si inca este)... MATEMATICA! laughing

Da fratilor, cred ca ati inteles cum sta treaba...
Vreu sa merg la liceu pe un profil UMAN, nu ma duc la REAL nici sa-l vad pe Iliuta (nebunul din coltul strazii) sapand ciment ornat cu patlagele si arnica! laughing

La Uman am gasit 2 profile (profiluri, nu sunt sigura care e corect) la un CN din oras : -- Filologie
-- Stiinte sociale

Eu sunt de 10X mai buna la aceste materii:
♣ Limbi straine : Franceza si Engleza
♣ Istorie
♣ Geografie
♣ Biologie

Care profil din acestea doua mi se potriveste mai bine?
Bine, stiu ca de mine depinde, ca difera de la om la altul, dar na, intreb si eu! happy

Si la filologie cam ce meserii pot sa ai? Dar la stiinte sociale?

Multumesc anticipat, membri TPU!
Fundita!

Răspuns Câştigător
| Sandhya a răspuns:

Uite o sa incerc sa te ajut putin. Eu una, am terminat la stiinte sociale si am fost multumita, si sa-ti spun de ce...
Deci, ele se aseamana ca-s profile de uman ambele, ideea e ca la uman fug cei ce urasc matematica deoarece in clasa 11 si 12 nu se face deloc si se baga italiana din cate stiu, pe cand la stiinte sociale se face pana in clasa 12 dar nu matematica intensa ca cei de la real ceva destul de usor. Mie mi-a placut matematica si de aceea nu m-am speriat de profil.
si ce sa-ti mai zic?! limbi straine, istorie si geografie faci intens la ambele, bacul e la fel romana istorie si geografie sau logica cred la alegere(noi am ales toti geografie fara sa ne mai interesam de celelalte), insa biologie faci doar in clasele 9 si 10, de asemenea lucruri elementare mai mult ca-imaterie de real, dar depinde si de profesor.
Asa ca un ajutor din partea mea, incearca filologie daca nu suporti matematica. Oricum fiind profil uman o sa scoti nota buna la bac si poti alege-o facultate in functia de media de la bac (majoritatea aleg facultatea de litere sau facultatea de limbi straine).
Ti-am scris destul de mult astfel incat sa intelegi mai bine, dar nu uita ca mai ai destul de mult timp sa te gandesti.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra lo profilele liceelor care sunt pe Facebook.

| RaspberryLover explică:

Multumesc Sandhya, pentru raspunsul tau! Si la ambele materii... nu dai teza la mate, nu? Si nici Bac la mate, nu-i asa?