| Adelina77 a întrebat:

Sunt la mate-info intensiv info(clasa a IX-a) si simt ca scad in note pe zi ce trece fata de ceilalți colegi ai mei. Nu mi se pare foarte greu, dar nici ușor, si nu stiu ce as mai putea sa mai fac ca sa ii iau din urma. In gimnaziu, in primul an, am avut note mai micuțe, dar anii viitori am crescut cu mult, astfel încât am intrat la cel mai bun liceu, dar, din păcate, nu merge exact cum ma așteptam. Simt ca nu mai am aceeași încredere in mine. Toți colegii sunt cu mult mai buni fata de ce am avut eu in gimnaziu, si îmi e teama sa nu rămân cea mai slaba dintre ei. Voi ați trecut prin chestii de genul in liceu?
Si alte intrebari: Admiterea la facultate este ca cea pentru liceu? Si pentru IT, spre exemplu, ce alte examene înafară de cele pentru bacalaureat trebuie sa mai dau? Contează si media claselor IX-XII? Si cum se dau premiile la sfârșit de an, tot ca in gimnaziu?

2 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Daca ai colegi care pot, inseamna ca e posibil, invata mai mult si o sa iei si tu notele lor. Toti avem perioade din astea si toti trecem peste el cu timpul. La facultati, depinde de fiecare facultate in parte, unii accepta doar dupa BAC, altii dau examen la anumite materii, altii fac o medie dupa BAC+mediile anilor de liceu. Si toata harababura asta se schimba de la an la an, asa ca invata de pe acum ca sa ai sanse reale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La liceu se schimbă și interesul pentru învățat, și cerințele profesorilor. Nu sunt foarte mulți care se mai luptă pentru media 10.
Mate-info e un profil greu unde merg, de obicei, elevi foarte buni și degeaba compari cu ce ai avut în gimnaziu. Dacă vrei să fii printre primii, stai și învață.