Întrebare recomandată | RealyCUTE a întrebat:

Hey vreau sa va spun despre problema mea. In primul rand sunt abuzata sexual prin intermediul online. Sa incep cu inceputul aveam niste probleme la scoala si am inceput sa vorbesc cu un baiat care mi-a spus ca si el a trecut prin ce am trecut si eu. Am vorbit cu el o saptamana, iar apoi a inceput sa-mi trimita poze cu oamenii care fac... si sa-mi vorbeasca vulgar(intelegeti voi). L-am blocat, a trecut doua zile revine cu un nou cont si imi spune ca daca nu vorbesc cu el la video chat o sa vina la mine acasa ca imi stie adresa, nu l-am bagt in seama si i-am dat block din nou. Trece o spatamana si reapare imi trimite un mesaj pe facebook cu numele adresei unde stau si numarul meu de telefon, i-am spus sa ma lase in pace. In timpul orei(cand eram la scoala) mi-a trimis un mesaj pe telefon cum ca o sa vina la mine si ma va rapi. Nu l-am bagat in seama si fix in seara de sambata(adica aseara) mi-a batut cinava in geam si acolo am gasit un biletel in care era scris: "Ai face bine sa faci ceea ce iti spun ca daca nu stii tu ce vei pati!" Ce sa fac? Imi e rusine sa-i spun mamei mele, dar nici nu vreau sa stau nefacand nimic in privinta asta, am doar 13 ani!

39 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu ai de ce să te ruşinezi. Discută cât mai urgent cu părinţii şi mergeţi împreună la poliţie!

Probabil e vreun coleg de clasă/vecin, care îşi bate joc de tine.
Nu îl lăsa nepedepsit!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai motive sa-ti fie rusine, nu ai facut nimic rau (in afara de a avea cont de facebook, ceea ce este interzis la varsta ta). Este vina lui ca cauta fete mai putin inteligente, care nu inteleg cum sa se protejeaza si se expun. A avea cont de facebook la 13 ani este echivalent cu a umbla noaptea la 3 dimineata singura pe strada in chiloti. Nu e neaparat ilegal, dar e periculos si imoral si atrage nebuni care incearca sa te violeze. Discuta cu parintii tai, mergeti impreuna la politie, fiindca omul este periculos si s-ar putea sa-ti pierzi viata din cauza nebuniei lui. Si de-acum inainte fii mai grijulie cu tine insuti. Nu are rost sa ai cont de facebook inainte de 16 ani, nu vorbi niciodata pe internet cu persoane pe care nu le cunosti foarte foarte bine si intotdeauna informeaza-ti parintii asupra tuturor miscarilor tale pe internet: cand primesti mesaje, de la cine si ce contin, citeste-le raspunsurile tale inainte de a le trimite, spune-le exact pe ce siteuri intri si ce activitate ai. Asa te vei proteja si nu te vei mai expune riscurilor

| DimLight a răspuns (pentru Brigaela):

Tu esti proasta? e interzis sa ai cont de facebook la 13 ani? din ce pestera ai iesit?

| Brigaela a răspuns (pentru DimLight):

Da, pe facebook daca iti dai un an al nasterii care arata ca nu ai 14 ani, nu iti da voie sa-ti faci cont. Tocmai ca sa ii protejeze pe copiii fara discernamant sa devina victimele pedofililor si ale traficantilor da carne vie. Sigur, copiii foarte prosti si nesupravegheati falsifica varsta (daca iti vine sa crezi o tampenie atat de mare). Multi dintre cei care fac idiotenia asta sufera ingrozitor, unii fiind abuzati ca fetita de aici, altii fiind violati de pedofili, altii fiind vanduti pentru cersit si prostitutie, altii devenind doar bataia de joc a colegilor mai inteligenti si mai responsabili. E pacat ca copiii din ziua de azi nu reusesc sa inteleaga importanta respectarii legilor facute in favoarea lor, pentru binele si protectia lor.

| DimLight a răspuns (pentru Brigaela):

Da, si eu imi faceam cont la net cafe pe vremea aia si nu aveam nici 12 ani si n-am fost abuzat de pedofilii de pe net, cred ca e sarcina parintilor sa-si educe copii ce informatii sa divulge pe net si cum sa se comporte sa nu aiba probleme, dar stai, parintii aia ori sunt prea ocupati ori sunt ca tine iesiti din pestera.

| Brigaela a răspuns (pentru DimLight):

Nu sunt iesita din pestera, de altfel uita-te in ce hal vorbesti tu si cat de elegant reusesc eu sa te pun la punct. faptul ca tu ai avut noroc nu e decat un eveniment izolat, nu e o regula. Sa stii ca am vazut pe cineva cazand de pe un bloc de 10 etaje, dar fiindca a cazut intr-un maldar de zapada si frunze, nu si-a rupt decat o clavicula. Cati prosti or mai fi sarit dupa aia de pe bloc incurajati de faptul ca ala n-a patit nimic, deci e nepericulos, nu stiu. dar banuiesc ca putini au mai avut acelasi noroc. Da, parintii ar trebui sa-si educe copiii, daca sunt in stare. Nu toti copiii au noroc de parinti interesati i inteligenti si puternici. Altii, desi au parinti buni, sunt ei prea limitati ca sa inteleaga si asta este trist. Sper ca tu de data asta sa fi reusit sa intelegi din ce ti-am explicat eu, ca sa nu mai continui sa faci parada de o ignoranta periculoasa si pentru tine si pentru altii.

| DimLight a răspuns (pentru Brigaela):

Mda, e un eveniment izolat, probabil si prietenii mei care aveau conturi la vremea aia tot evenimente izolate au fost, parada? mda, am reactionat prea agresiv in limbaj (are si asta o cauza, cand vezi multi prosti intr-o zi parca nu-ti mai vine nici un chef sa le explici cu binisorul) de ce sa nu fii informat in era informatiei? de ce sa nu ai cont de facebook sau orice alt site? trebuie doar sa stii care sunt limitele si pericolele, nu te pune nimeni sa iti spui varsta, sa iti pui poze sau sa intri in conversatie cu persoane indezirabile. atat timp cat ai o minima idee ce repercursiuni pot trage actiunile tale cred ca e destul sa intelegi ce si cat trebuie sa exprimi in mediul online.

| Brigaela a răspuns (pentru DimLight):

E greu sa faci asta daca nu ai nici macar discernamantul de a folosi metodele de protectie acre iti sunt la indemana. In plus, pe facebook gasesti rar si foarte greu surse reale de informare (ma refer la informatii reale, nu la gunoaie) si esti suspus unui mare bruiaj mediatic care are ca efect tocmai scaderea informarii reale si a vigilentei (ti se ofera milioane de pseudo-informatii care te obosesc si iti consum timpul, facandu-te sa nu le mai cauti si sa nu le mai vezi pe cele importante). De aceea, Facebook nu este realmente o sursa de informare si ar trebui evitat de oamenii care nu vor sa fie manipulati si ignoranti.
Sa stii ca gasesti atatia prosti tocmai fiindca iti petreci timpul in astfel de medii. Eu personal intalnesc extrem de putini prosti si gasesc intotdeauna oameni carora e o adevarata placere sa le explici cu binisorul. Tu esti un exemplu: ti-am ignorat limbajul inutil ed agresiv si incet-incet ai reusit sa te exprimi civilizat si chiar sa intelegi ce spun eu. E minunata senzatia de a lamuri un om cu vorba buna, fara a te umili sa vorbesti urat sau sa-l calomniezi (cand spui ed cineva ca este prost, asta spune ca el este poate 1% prost, iar cel ce spune este de 10 ori mai prost ca el si este, in general, un om umil, care sta in genunchi si, din cand in cand, loveste la nivelul gleznei pe cei care, inevitabil il calca in picioare)

| MihaelaDart a răspuns:

Asta nu este o rusine, trebuie neaparat sa le spui parintilor tai de aceasta problema. Niciodata sa nu dai unui necunoscut, pana nu il cunosti 100% detalii despre tine.
Daca te mai hartuieste acest baiat, spune-i atat, este liber sa vina acasa la tine, din moment ce politia il asteapta.
Hartuirea sexuala este un delict pedepsit cu inchisoarea! http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-223

data viitoare cand vei mai vorbi cu astfel de baieti, nu le mai da pana si nr de telefon, pana nu stii nimic despre e si fata in fata, nu te mai avanta primului venit... nu mai fii naiva!

Nu te juca cu viata ta si NICIODATA sa nu faci ca el... nu trebuie sa te injosesti pentru un nebun!

Ai mare grija cu lumea virtuala! E cea mai mare capcana mai ales pentru fete!

| William a răspuns:

Fata tu nu stii de gluma?

| RealyCUTE explică (pentru William):

Tie ti se pare o gluma ca un strain sa iti afle adresa si numarul de telefon pentru a te ameninta ca daca nu faci ceea ce spune el o sa te rapeasca? Tu faci astfel de "glume"?

| William a răspuns (pentru RealyCUTE):

Nu e un strain, e un cunoscut care isi bate joc de tine.

| BiuL a răspuns:

In primul rand nu esti abuzata sexual prin intermediu online! Nu exista asa ceva. Esti hartuita.
Vorbeste cu mama ta. Afla cat mai multe despre acel baiat, ai vreo poza reala cu el? Ii stii numele adevarat? Trebuia sa flii tot ce poti despre sa mergi cu parintii tai sa vorbeasca cu ai lui.
Totusi s-ar putea sa nu fie vorba de un copil ci de un barbat in toata firea, atunci trebuie mers la politie urgent.

| playerno a răspuns:

Vorbeste cu ai tai si apoi duceti va la politie

| mihai69 a răspuns:

Ești nebună (adică inconștientă) să nu spui nimic părinților, care e musai să anunțe poliția!

| Alcyon a răspuns:

Trebuie sa le spui neaparat parintilor. Individul acela poate deveni violent.

| peperonies a răspuns:

Du-te la politie.

| peperonies a răspuns:

Cum esti abuzata sexual prin intermediul online? stinge monitoru. pleaca de la calculator.

| Lawliet14 a răspuns:

Trebuie sa vorbesti urgent cu parintii tai! Tu n-ai nicio vina, baiatul e obsedat. Daca-i spune tatal o data, se va potoli! Crede-ma ca n-are de ce sa-ti fie rusine, tu n-ai gresit cu nimic.

| CinevaNou a răspuns:

Nu ai mentionat cati ani are respectivul.

| Sociopat a răspuns:

"Realy" are doi L.

| ALGator a răspuns:

E tipic razboi psihologic. El se bazeaza pe faptul ca nu vei avea curaj sa spui la nimeni. Este tocmai ce TREBUIE sa faci.
E foarte putin probabil ca si-ar pune planul in practica. Dar trebuie sa marchezi cu hotarire.
Vorbeste cu parintii. Pastreaza toate dovezile, daca se poate fa un print.
Probabil veti ajunge la poltie si nebunul se va potoli.
Nu te izola!
Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i mamei tale ca esti nu abuzata ci hartuita sexual de un nebun, si sa-ti rezolve problema.dar urgent.nu are de ce sa-ti fie rusine ca tu nu ai facut nimic, rau, iar ea stie ca se intampla chestii din astea pe internet, ba chiar si mai grave.deci spune-i mamei tale de urgenta si amandoua la politie.bafta.

| Happyjump a răspuns:

Amenință-l și tu. Să-i spui mamei tale e cea mai buna soluție, ea este singura care te poate apara, individul asta pedofil trebuie sa înfunde Pușcăria urgent.

| Quassaar a răspuns:

Primul pas l-ai făcut deja si asta este bine. Trebuie URGENT sa discuti cu părinții tai. Nu stii cu cine ai de a face. Poate sa fie vreun obsedat care te urmărește pe ascuns. Este foarte clar ca il interesezi in mod direct daca a reușit sa facă rost de adresa si nr tau de telefon. Nu ai făcut nimic de care să-ți fie rușine, așa ca spune-le alor tai ce se întâmpla. Este clar un caz de hartuire care trebuie anuntat autorităților. Si eu am o fata de 14 ani si ma pun in locul părinților tai. Sunt sigur ca vor sa știe de toate problemele tale. Ei sunt cei mai apropiați prieteni, îți garantez.

| floryn1993 a răspuns:

Internetul si pedofili / zoofili, dramatic spune mamei. nu este de glumit, acesti oameni sunt prea anbitiosi happy

| Skilline2012 a răspuns:

Du-te si spune-i mamei tale. Nu e nimic rusinos.

| puppetmaster a răspuns:

Eu nu cred ca este nimic de care sa iti fie rusine, ar trebui sa-i spui mamei tale si sa luati masuri serioase! nu vreau sa te sperii(eu am 15 ani si am trecut si eu prin ceva asemanator)dar exista astfel de oameni in aceasta lume care chiar se tin de cuvant. mai intai ar trebui sa ile spui parintilor tai si eventual si politiei

| sEnOkHs a răspuns:

Buna da-mi te rog accept pe mess : idok_one_ngw si te ajut eu

| Robi673547 a răspuns (pentru sEnOkHs):

rolling on the floor

| RealyCUTE explică (pentru sEnOkHs):

Alt pedofil...

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru RealyCUTE):

Asta sigur e ca nu esti prima la care incearca.Nu stiu pedofil dar disperat sigur! laughing

| differntlife a răspuns:

Du-te repede si spune-i mamai tale. trebuie sa faceti declaratie la politie. nu strege nici o dovada. pastreaza biletelul, mesajul, si ce ti-a dat pe fb.
doamne cum sa faca asa ceva? trebuie sa vorbesti pentru ca nu se stie cu ce nebun ai deaface.

| aram a răspuns:

Sub nicio forma nu trebuie sa te ascunzi de mama ta. ea sigur o sa iti tina morala si o sa te certe dar nu trebuie sa ascunzi ceva atat de important. trebuie sa anunti politia si ai nevoie de mama ta in astfel de situatii, daca nu mama ta tatal tau. imi pare rau pentru tine si sper ca tipul sa intre in puscarie, dar nu poti face nimic fara mama ta

| exotickiller a răspuns:

Cel mai bine este sa vorbesti cu parintii tai.De acolo se ajunge la politie si ei se vor ocupa de tot! Il pot identifica pe cel care a facut aia si prin Facebook(IP-ul lui). Totul o sa fie bine :*

| CRYSSTTYNA a răspuns:

Pastreaza toate mesajele si biletelul si du-te la mama ta si spune-i ce se intampla! Nu trebuie sa iti fie frica!

| RuxyyyyyyForeverr a răspuns:

Prima data trebuie sa te duci la mama ta sa ii spui ce sa intamplat.Crede-ma spune-i mamei tale si ea nu te va certa pentru ca nu are de ce.Indiferent ea te va intelege si te va ajuta in orice situatie. Spune-i mamei tale si te vei duce impreuna cu ea la politie si vei da o declaratie..crede-ma e mai bine asa decat mai tarziu sa regreti faptul ca nu i-ai spus pentru ca tu acum trebuie sa vorbesti cu mama ta. Ea este cea mai buna prietena a ta care niciodata nu te va trada. Mai ales ca tu inca ai o varsta frageda la care trebuie sa ai grija. Pentru ca acum lumea e rea si niciodata sa numai ai incredere in nimeni. Bafta!

| Karii1506 a răspuns:

In primul rau, le-ai putea spune parintilor tai. Si eu am o varsta apropiata de a ta si stiu cum e sa ai impresia ca parintii te vor mustra sau te vor pedepsi daca le spui ceva. Ai putea sa le spui in principal despre ce este vorba, dar daca unele lucruri par prea "nu de varsta ta" incearca sa le eviti, dar poti sa le spui de bilet sau de alte chestii care nu implica lucruri... (stii tu care).