| NoFriendsNeedHelp a întrebat:

Hmm, pai asa zisii mei prieteni, ies afara mai mereu, stau pe Skype cand sunt in casa, se mai joaca ceva impreuna. Din an in paste, ma mai intreaba si pe mine daca vreau sa joc.
La inceput cand ieseam afara, ma sunau in fiecare zi sa intrebe daca ies afara, mereu ma adaugau si pe mine in conferintele pe Skype si automat asta insemna ca mereu ne jucam impreuna.
Acum....nimic, se suna doar intre ei, se joaca doar intre ei.
Daca-i intreb daca putem sa jucam ceva, ei imi raspund simplu ca nu au chef, DAR am observat ca tot se joaca intre ei.
Cand ii intreb de ce nu ma mai suna si pe mine, sa stiu daca sunt afara sau daca iesim afara, ei imi raspund simplu ca ar trebui sa-i sun eu pe ei de acum, pentru ca eu stiu ca ei sunt mai mereu pe afara.
Am sunat o perioada, si asa zisa noastra prietenie mergea ca pe roate, pana cand intr-o zi, nu mi-au mai raspuns la telefon, niciunul. Stateam in casa ca pe ace si ma intrebam oare sunt afara si nu mai vor sa ies? S-au suparat pe mine? Am facut eu ceva?
Intr-o zi cand ma plictiseam, am zis sa ies afara sa vad daca ei sunt afara, si m-am dus pe la toate locurile unde stateam cu ei de obicei, si surpriza ii vad. Atunci am zis ca e clar ce se intampla, nu ma mai vor prin preajma, am zis "asta e" si am plecat acasa.
Dupa o luna de stat in casa, surpriza ma suna sa ma intrebe daca ies afara, si eu desi ezitand la inceput, am zis da si am mers sa vad ce se intampla. S-au purtat de parca nu s-a intamplat nimic.
A inceput scoala, iarasi am intrat in grup, iarasi ne intelegeam bine. I-am intrebat pana la urma de ce nu m-au mai chemat afara, si ei au zis prima oara sa nu mai fac pe victima, ca trebuia eu sa-i sun. Apoi dupa ce am pus intrebarea de mai multe ori, in sfarsit mi-a dezvaluit, cum ca atunci cand ieseam afara, injuram prea mult cand faceau o gluma pe seama mea (desi chiar ei au admis ca erau glume proaste), DAR faza e ca si ei injurau si chiar mai mult ca mine cand se facea o gluma pe seama lor. Apoi alt motiv ar mai fi fost ca vorbeam prea mult de calculator afara, desi ei deschideau intotdeauna subiectul si normal de ce sa nu particip si eu la discutie.
Ma rog, dupa aceasta dezvaluire mi-am pus in cap sa ma schimb, am zis ca injur mai putin ca nu mai vorbesc de calculator in preajma lor chiar daca ei ma intreaba. Cred ca am reusit in mare parte, pentru ca acel prieten care mi-a facut dezvaluirile mi-a zis ca m-am schimbat in bine intr-un fel dar nu isi da seama in ce fel.
Ma intelegeam bine cu toti ca pe vremuri.
Ei bine acum s-a terminat scoala, a inceput vara, asta inseamna iarasi iesit afara si dupa seara in casa la calculator, si iarasi sunt ignorat, dupa ce chiar eu mi-au zis alaltaieri ca o sa ne vedem afara.
Am eu probleme? Ar trebui sa incep sa-i sun iar?
Faza e ca dupa vara trecuta, in luna aia cand nu imi mai raspundeau la telefoane, m-am simtit respins, si acum nu sunt sigur ca vreau sa o iau din nou prin acelasi sir de ganduri doar ca sa ajung la aceeasi concluzie...

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dar cu injuriile si vocabularul vulgar cum stai?
Tu nu ai vazut ca esti ocolit cand vorbetsi urat?
Ia schimba-ti vocabularul si mai lasa organele sexuale in pace si ai s avezi ca ai din nou prieteni care te vor in preajma lor.
Nu da vina pe ei, cand tu esti singurul vinovat!

| Divy a răspuns:

Uite care e treaba tu ai nevoie de un prieten, nu de ei, ei s-au întors la tine din motiv că îi vei ajuta la școală, deci doar că te folosesc de aceea ei sunt prieteni cu tine. În privința comportamentului tău să ști că nu diferi mult de ei, deci fără să te superi încerci și să schimbi ceva asupra ta dar a celor ce îi păstrezi în preajmă

| Paulystar a răspuns:

Iti trebuie doar UN prieten bun.