| anonim_4396 a întrebat:

Http://www.tpu.ro/literatura/merita-george-orwell/
Voiam sa ii raspund individului cam asa: "Suturi in fund? Ce sa merite?"
Cu o mica modificare, in loc de "fund" as fi folosit denumirea din 3 litere care incepe cu "c". Eu nu-s o persoana care sa injure si nu consider ca respectivul cuvant ar fi jignitor.
Ma rog, nu asta-i problema. Problema e ca cenzura de pe TPU e deja crasa.
Si inainte mai imi erau editate raspunsurile sau primeam e-mail-rui de la adminsitratori, spunandu-mi sa fiu si eu mai diplomat, ce mama ma-si..., dar acum e prea de tot. Pur si simplu nu mi s-a postat raspunsul, cica "Ne pare rau, cuvantul c*r poate fi folosit doar in categoria "Dragoste si sex".
Ba, esti prost? Astazi se implinesc 25 de ani de la revolutie. 25, fratilor, un sfert de secol si inca aplicam cenzura? Unde **** e democratia cu care ne tot falim in stanga si-n dreapta?

12 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Nu a ştiut copilul să se exprime. Vroia să întrebe dacă merită să fie citite lecturile lui.

| anonim_4396 explică (pentru FataCuChitaraMunților):

M-am prins si eu ce VOIA sa zica, dar nu e vina mea ca are o exprimare de 1 leu si 60 de bani.
Eh, si eu care credeam ca la "Literatura" activeaza oameni inteligenti. De unde...

| Wehrmacht a răspuns:

Da...stiu cum este.Am luat ban 3 luni ca am spus ceva de tigani si ce le-as face.Ce frate? Parerea asta o am dupa o serie de intamplari avute cu tiganii.Asa am devenit eu, de ce sa ma prefac ca nu-s asa?
Si la TV... cenzura intr-o melodie.Ce dracu' ma? Pai daca nu-mi convenea nu mai ascultam melodia respectiva.Si pe net la fel.
Da' unii se simt ofensati si daca spui "dracu'".O intrebare de mai demult mi-a fost stearsa ca unu m-a injurat deoarece nu ii convenea exprimarea mea, asa ca a decis sa ma injure direct si sa imi spuna si ca sunt...nesimtit.Da,nesimtitu' sunt eu dupa ce ma injura ca nu-i convine cum ma exprim.
Astia au impresia ca trebuie sa fie toti in pace si armonie,sa fie totul roz, sa vorbim toti civilizat, sa nu folosim cuvinte jignitoare, sa nu lovim, sa nu ne enervam...etc.
Un exemplu mai este si legislatia din Romania.Mai demult Mircea Badea fusese dat in judecata ca i-a spus unui "jumbix" si ala s-a simtit ofensat.
Daca vrea unu' sa te bata pe strada trebuie sa ai grija...cum il lovesti, sa nu intri la bulau.Vai,sper sa nu fie "bulau" un cuvant prea urat pentru inocenta de pe TPU.
Uita-te la asta:

"Tu esti aia din poza?
Sa fie frumoasa.In rest nu ma intereseaza.
Bineinteles... daca atunci cand deschide gura scoate numai tampenii iepurasul fuge d-acolo."

Raspunsul a fost sters(pe vremea aia aveam numele "IepurasulDinVest", asa se explica raspunsul).

Ca si chestie...era un site neo-nazist pe net.Stii care-i chestia? Puteai sa critici absolut orice doreai sa critici fara cenzura cat timp nu injurai direct un membru.A fost sters.Cel mai probabil de o gloata de "democrati".

| anonim_4396 explică (pentru Wehrmacht):

In primul rand da-mi voie sa-ti spun ca iti ador numele, desi cred ca de-a lungul timpului am mai zis-o.
In al doilea rand, da, ai dreptate, cel putin in viziunea mea. (era nevoie de aceasta mentionare).
Nici eu nu pot intelege mentalitatea asta. Pana mea, e democratie, dar e doar atunci cand vrem noi, nu tot timpul.
Poate sunt unii mai retardati (asa ca mine) si nu stiu sa se exprime elevat, dar asta ce inseamna, ca retardatii n-au voie sa-si dea cu parerea? Pai asta ar contraveni democratiei, deci au voie. Pai uite ca eu ma exprim ca un retardat ce sunt, de ce sunt cenzurat atunci?
Stii intrebarile alea pe care le tot pun adminii site-ului pe aici? Nu alea din oracol, altele, gen "Ce parere aveti de acest videoclip? Ati incnerca asa ceva?" Prostia din acele intrebari ma lezeaza cumplit, dar pot face ceva? Nu pot. De ce? Pentru ca respect democratia si pentru ca-s mic si chiar de nu as vrea sa o respect n-as avea ce sa fac.Dar adminii, ei sunt mari, ei au voie sa nu o respecte. Pentru mine o formulare stupida, dar lipsita de injuraturi e mai vulgara decat cea mai apriga injuratura. Mai de graba as vrea sa vad pe unul care isi baga si isi scoate pana i se face rau, dar care o face pe baza unei gandiri care denota inteligenta, decat sa vad numai pupincurisme ieftine lipsite de vreo urma de inteligenta.
Legat de site-ul cu neo-nazisti, asta-i mentalitatea din ziua de azi. Hitler e vazut ca radacina tututor relelor, ca cel mai rau om din istorie, dar lumea uita de Hiroshima si Nagasaki, uita de Siria, Vietnam, Irak, uita de toate rahaturile pe care le-au facut americanii in scurta lor istorie.
Si in Rusia, un site pe care era publicata "Mein Kampf" a fost inchis. Cum sa faci asa ceva? Cum? De ce sa nu permiti oamenilor sa cunoasca si viziunea lui Hitler. O cenzura ca asta e mai grava decat omorararea a 6 milioane de evrei. E mult mai grava, prin asta incerci sa pacalesti o lume intreaga, pur si simplu nu ii lasi sa cunoasca, iar dreptul la cunoastere este elementar.
Pentru un singur minut daca ar gandi oamenii care conduc lumea ca mine, pentru un singur minut...

| sappy a răspuns:

He he admini sunt in vacanta asa ca fa-ti de cap!
http://www.tpu.ro/......arie-pana/

| anonim_4396 explică (pentru sappy):

Degeaba sunt in vacanta daca au setat site-ului sa nu permtia utilizarea anumitor cuvinte in anumite categorii.
Intrebarea aia era la "Literatura". Eu tin sa-i adnunt pe domnii administratori ca am citit carti (carti propriu-zise, nu cacaturi din alea de pe Wattpad) in care se foloseau cuvinte precum "ca*cat" sau c*ur", iar voi ma faceti sa ma cenzurez singur, ca altfel nu imi postati raspunsul. Fain, foarte fain. Incep sa ma intreb ce mai caut eu pe un site ca asta.

| OoBunnyoO a răspuns:

Democratia nu inseamna sa spui si sa faci tot ceea ce iti trece prin cap. Asta inseamna anarhie. Democratia inseamna ca ai libertatea de a face ceea ce iti doresti atat timp cat nu ii dernjezi pe cei de langa tine. Poate unora nu le place sa vada expresia pe care tu doreai sa o folosesti. Poate unii considera cuvantul "c*r" un cuvant vulgar. Plus de asta, daca tie ti se va permite sa spui cuvantul "sut in c*r" inseamna ca si altora li se va permite sa spuna injuraturi mai complexe care contin cuvantul "c*r". Adminii de pe TPU nu stau sa corecteze fiecare raspuns in parte asa ca mi se pare normal, au folosit un filtru care nu lasa cuvantul "c*r" sa treaca mai departe.
De asemenea, mai sunt si copii de 7, 8 ani pe site-ul asta si poate copiii nu sunt deranjati de injuraturi, dar parintii da. Chiar nu cred ca adminii de pe TPU doresc sa aiba probleme cu parintii copiilor care folosesc site-ul.

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

Democratia inseamna lipsa cenzurii.

| Wehrmacht a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Uita-te la ultima parte din raspunsul tau.Tie ti se pare logic? Adminii trebuie sa aiba grija de ce vad copiii? Pai scuza-ma dar acum putin imi pasa daca vede copilu' asta,parintii lui ce mama dracu' fac? Sunt in stare sa bage ceva si sa faca un copil da' nu-s in stare sa bage si un block?
Oricum, democratia nu e democratie.N-am dreptul sa spun ce vreau? Pai spun chestiile alea cu un motiv, cineva m-a deranjat, n-am voie sa ma exprim cum vreau in acest caz? Dar el are dreptul sa ma deranjeze? Sau n-am dreptul sa am propria personalitate? Atunci democratia e pentru aia care imi spun asta, pentru mine e un fel de comunism prostia asta.
Sa zicem ca ai o sfoara cu 2 bile pe ea, una verde si una rosie.Aia verde se apropie de cea rosie. Vrei sa pastrezi distanta intre ele.Ce faci? O indepartezi pe aia rosie daca o arzi cu "fiecare are dreptul".Din ceea ce ai spus tu reiese ca faci altceva : o impingi pe aia verde cu aia rosie.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, in cazul guvernului si a mass-mediei (ziarelor, televiziunii, radioului). Pentru cenzura folosita pe Internet nu exista inca o legislatie, iar dupa cum observi guvernul isi respecta legislatia, nu guvernul te-a cenzurat.
Prin urmare, pe Internet fiecare publicatie/site are propria sa politica. TPU pentru ca este si un site accesat si de copii prefera sa limiteze expresiile vulgare. Aceasta este politica lor, politica cu care tu poti fi liber sa fii sau nu de acord. Scopul acestei politici este in primul rand pentru a evita orice copil de 12 ani sa injure ca o moara stricata si doi la mana pentru a evita ca site-ul sa se transforme intr-o mocirla verbala.
Si pana la urma, haide sa fim seriosi, faptul ca nu te lasa sa folosesti anumite cuvinte vulgare nu este chiar o cenzura ingrozitoare. Sunt anumite limitari. Pana la urma poti transmite aceeasi idee, folosind cuvinte mai putin vulgare. Orice om cu un minim de educatie ar trebui sa fie capabil sa isi exprime ideile intr-un mod politicos. Iar cuvantul "c*r" are atat de multe sinonime care nu sunt vulgare ori cenzurate precum "fund", "posterior", "sezut", "popou", "intre fese" etc, iar ideea pe care voiai tu sa o folosesti are atat de multe variante si poate fi exprimata in atat de multe feluri incat nu cred ca are rost sa ma insir aici.
Cenzura este ingrijoratoare atunci cand nu lasa individul sa isi exprime ideile. Tu poti exprima ideea de mai sus in zeci de feluri, deci in cazul de fata nu este tocmai o cenzura propriu-zisa. Iar asa cum tu iti doresti liberatea de a folosi cuvantul "c*r" si alte cuvinte de genul, eu am dreptul la libertatea de a intra pe site fara sa imi sangereze ochii si la fel si site-ul are liberatea de a-si crea propria politica. Prin urmare se va cauta o cale de mijloc.
Dupa cum spuneam, democratia nu este libertatea de a face tot ceea ce ne dorim. Democratia are si va avea intotdeauna anumite limitari, care nu inseamna neaparat cenzura.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Wehrmacht):

Bineinteles ca adminii trebuie sa aiba grija de ce vad copiii. Unul dintre scopurile principale ale oricarui site este sa aiba utilizatori/vizualizari (pentru a atrage sponsori). Pentru a avea cat mai multi untilizatori/vizualizari si sponsori trebuie sa aiba grija ca toata lumea sa fie fericita. Daca se vrea a fi un site general atunci trebuie sa aiba anumite reguli, iar TPU este un site general, pentru toate varstele. Un site dedicat adultilor si nu ma refer la un site p*rnografic, vei vedea ca nu are "cenzura". Daca vrei sa spui tot ceea ce iti trece prin minte, iti faci un blog, acolo nimeni nu te va cenzura. Fiecare site, in functie de publicul caruia ii este dedicat va avea o anumita politica. Politica cu care fiecare utilizator este de acord si pe care "o semneaza" in momentul in care intra pe un site, iar in momentul in care este de acord cu acele reguli renunta la dreptul sau consititutional de a se exprima cum vrea, cand vrea. Si nu ai cum sa dai vina pe site pentru ca tu ai fost de acord cu acei termeni si conditi de la bun inceput, liber si nesilit de nimeni. Daca nu esti de acord cu acele reguli esti liber sa nu devii utilizator al acelui site.
De asemenea, nu uita, nu toti parintii stau acasa sa supravegheze copilul 24 din 24. Parintii mai si lucreaza si nu stau sa monitorizeze copilul din minut in minut. Da, ii vor bloca site-urile cu continuturi obscente, dar nu pot sa verifice fiecare pagina si raspuns de pe TPU pe care il vede copilul, pentru ca TPU este un site general si ar trebui sa fie sigur pentru copii, dupa cum am spus mai sus. Deci adminii se vor ocupa si de protectia copiilor, pentru ca ei sa nu vada toate tampeniile scrise.
Da, dragul meu, ai dreptul constitutional sa spui ce vrei, insa nu uita ca nu traiesti intr-o perstera. Traiesti intr-o societate cu alte persoane care au aceleasi drepturi si libertati ca si tine. Daca celalalt te deranjeaza nu inseamna ca tu trebuie sa il deranjezi. Daca celalalt te-a deranjat te duci la autoritati, pentru ca traim intr-o societate si dreptatea nu ti-o faci singur, d-asta sunt puse niste institutii si legi. Daca celalalt te-a dernjat, insa nu a comis o ilegalitate, il poti deranja si tu. Daca celalalt te-a injurat, da esti liber sa il injuri si tu.
Insa in cazul de fata eu nu vad ca prima persoana, cea la care face referire Curlyyy sa il fi deranjat cu ceva. Deci nu vad niciun motiv pentru care el "sa deranjeze utilizatorul respectiv" asa cum nici nu vad rostul celei de-a doua parti a raspunsului tau. Limitarea de pe TPU tocmai pentru asta isi are rostul, ca nimeni sa nu deranjeze si nimeni sa nu fie nevoit sa deranjeze persoana care a produs deranjul. Iar in cazul in care se intampla lucrul asta, scopul este sa se pastreze o conversatie educata. Sa te exprimi educat pe un site general, unde mai intra si copii nu inseamna ca nu ai personalitate. Este o aberatie de la cer pana la pamant ceea ce spui tu.
Eu nu m-am referit la toata cenzura, eu m-am referit doar la intrebarea de fata.
Iar acum, off topic, pentru a-ti raspunde intrebarii, nu o inderpartezi pe cea verde si o lasi pe cea rosie, ci gasesti o cale de mijloc cu limitari minime, pentru ca toti traim intr-o societate democratica, unde DA, fiecare are dreptul oferit de Constitutie. Si cand facem ceva ne gandim si la altii, nu numai la noi. Daca vrei libertate deplina, unde sa nu te gandesti la altii, la consecintele actiunilor tale, unde poti spune ce vrei, cand vrei, face ce vrei, atunci te poti duce intr-o perstera, in padure, in varful muntelui etc. Daca fiecare ar face ceea ce si-ar dori, daca nu ar mai exista limitari, atunci nu ar mai exista nici protectie. Pentru ca daca vine unul la mine si ma stalkuieste 24 din 24 injurandu-ma, iar pe mine ma deranjeaza nu as avea unde sa ma duc, pentru ca ar fi dreptul lui sa o faca. Daca ar veni unul si ti-ar da in cap, nu ai avea unde sa te duci sa depui plangere pentru ca ar fi dreptul lui sa iti vina sa dea in cap. Sa zicem ca te-ai duce si tu sa ii dai in cap si asa ajungem sa ne injuram si sa ne omoram intre noi. Legile si limitarile sunt singurele care determina oamenii sa convietuiasca. O societate fara limite nu exista si nici nu va exista vreodata, pentru ca intr-o societate democratica asa cum tu ai dreptul sa faci ce vrei, asa si ceilalti au dreptul sa fie protejati. Gandeste-te cum ar arata societatea daca toata lumea ar spune si ar face tot ceea ce si-ar dori sa faca. Daca tu te-ai duce la piata si ai injura vanzatoarea pentru ca nu are rosii de care vrei tu, iar apoi te-ar injura si ea si v-ati lua la bataie. Daca pe TPU unul incepe sa injure si celalalt injura si se continua conversatia intr-o mare de injuraturi. Mie nu imi place sa vad asa ceva, asa cum multora probabil ca nu le place. Eu am dreptul sa fiu protejata de jeguri verbale, asa cum si tu ai dreptul sa spui ce vrei. Singura limitare este sa te exprimi intr-un mod educat. Nu mi se pare a fi comunism aici. Cred ca tu nu ai idee ce inseamna comunismul. Comunism ar fi fost sa ii fi sters raspunsul pentru ca adminul nu este de acord cu raspunsul dat de Curlyyy, doar pentru ca nu au aceeasi opinie, asta este cenzura, nu faptul ca nu are voie sa foloseasca cuvinte vulgare pe un site general, cu ale carui reguli a fost de acord in momentul in care si-a facut contul. Iar pana in momentul in care vei intelege ca societatea nu inseamna sa traim singuri si sa ne destrabalam ca oamenii din pesteri, pana atunci inseamna ca nu stii ce inseamna a trai intr-o societate educata, alaturi de alti oameni. Pentru ca daca tu vrei sa iti fie tie dreptul respectat, atunci trebuie sa respecti si dreptul celuilalt. In cazul in care cele doua drepturi se bat cap in cap, atunci se va gasi o cale de mijloc. Iar daca tu nu intelegi ce inseamna o cale de mijloc atunci, scuza-ma, dar din punctul meu de vedere, nu ai ce cauta intr-o societate.

| MihaitaDd a răspuns:

Conform dex:
DEMOCRAȚÍE, democrații, substantiv feminin Formă de organizare a statului în care puterea este exercitată de popor; ea este indisolubil legată de dictatura clasei în mîna căreia se găsește puterea de stat, ceea ce determină natura orînduirii respective.
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/democratie.php