| anonim_4396 a întrebat:

Idei despre titluri a unor compuneri?
Profesoara mea ma tot inscrie la diferite concursuri de creatie si tot imi spune sa fac compuneri despre orice.
M-am plictisit deja de ideile comune ca „primavara ", „vara", „craciunul"...
Vreau ceva mai interesant. Am facut compuneri cu titlul „Viata in culori ", „Sa va povestesc despre Hristos" (in care vorbeau un om de stiinta si un religios), „O calatorie pe luna", „Pictez stelele" etc.
Acum m-am gandit la „Sfarsitul lumii". Alte idei?

42 răspunsuri:
| broscutsaaa a răspuns:

SIMPLU
"Lumea adancurilor". si poti incepe sa descrii cum ai fost purtata in ocean cu balenele ucigase care cantau la saxofon. laughing
Eu am facut una cu " Craciun in noiembrie " cu Chowder si toti astia rolling on the floor [ si daa blushing am castigat un concurs ]
Si poti pune nume care sunt in interiorul compunerii... " O lume colorata " thinking
Oricum. bafta la urmatorul concurs! :*

| Angiutssa a răspuns:

Titlurile "Primavara", "Vara","Toamna","Covorul fosnitor","Dansez pe stele" mi se par destul de aiurea. Dupa parerea mea, nu au ce cauta intr-o compunere, desi acum ceva timp le foloseam si eu.Acum,ca am mai crescut, am inceput sa folosesc maxime latine("Carpe diem!","Noscete ipsum", s. a. m. d.)pentru ca sunt mai interesante, mai. originale.
De asemenea, imi place ca titlul sa aiba legatura cu ultima propozitie din text.De exemplu, daca ai de scris o compunere despre un peisaj de toamna care te-a impresionat, ai putea sa inchei cu "Vantul de toamna ma poarta spre lumea viselor...", iar titlul sa fie "Spre lumea viselor".
Alte titluri dragute(mie mi se par dragutelaughing):Zambete si timp(in compunere ai putea sa scrii despre cum afecteaza timpul fericirea oamenilor),"Calatorie spre centrul sufletului meu","A fost odata...".
Sper ca te-am ajutat.happy

| dya a răspuns:

O intamplare de la munte
Vacanta de vara
Jocul preferat in copilarie
Cartea, prietena me
Toamna
Speranta din vis
Vise magice
Frumoasa copilarie
Furtuna
Lumea din povesti
stelutele argintii
Vis de iarna
Iubirea
Magia

| cryssy95 a răspuns:

Pai apocalipsa suna mai bine nu?winking
alte idei ar mai fi :inceputul inceputului; cum ai putut; pierdut in universul sufletului meu; etcwinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bostanul gelos

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Picatura orasului meu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

SUnt un pinguin Mov

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O inima de animal
speranta
fii bun

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Jucariile mele
sfarsit de vacanta
Lumea fara reguli
In lumea povestilor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum din un om rau se transformeaza un om bun

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cufarul cu amintiri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cine sunt eu cand ma privesc in oglinda?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

big grin ce amuzant

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Venirea lumii, ziua festiva, copilul jucaus, cartea colorata, vezi tu ca sunt multe etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"pam ursul brun"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai dati-mi si mie ceva titluri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Proasta esti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iarna in orasul meu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Ploaia de stele"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vreau si eu compunerea,, Sa va povestesc despre Hristos''. Un titlu pentru compuner despre prietenie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Soarele diminetii(referitor la mama), Un inger printre nori, Plapuma iernii, Cine sunt eu?, etc...winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O noapte sub stele soarele si luna flori de ghiata si copilaria si prietenia tezaur de aur sunt marya am 11 ani id meu e marya.st1999@ymail.com
a fost o idee buna vis de iarna mersi mult e pentru olimpiada la romana

| Mariuca4562 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si pe mine ma cheama tot Maria, dar am 10 ani jumate. Apropo bune idei!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Farmecul iernii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cateva idei
uite Aripi de zapada de vorba cu un fulg de nea

pe astea mi le-a dat profesoara mea sau un bostan gelos

| Mariuca4562 a răspuns (pentru anonim_4396):

In loc de ideea cu un fulg de nea la titlul " Aripi de zapada" ce ar fi daca ai scrie despre gandul tau cum ar fi sa zbori, iar in toiul Craciunului iti puneai dorinta de a avea aripi, iar a doua zi ai observat ca ai aripi de zapada. Sper sa treci si pe la mine si sa ma ajuti raspunzandu- mi la intrebari big grin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

*ma privesc in olinda fiindca vreau sa ma recunosc
*n'am ieri si nici maine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Viata in universul paralel... o iei ca subiect despre o lume diferita...sau chiar o lume diferita titlulbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce zici de:Soarele si Luna, Picatura Lumii etc...Dar in nici un caz sa nu zici despre Sfarsitul Lumii!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Titlurile "Primavara", "Vara","Toamna","Covorul fosnitor","Dansez pe stele" mi se par destul de aiurea. Dupa parerea mea, nu au ce cauta intr-o compunere, desi acum ceva timp le foloseam si eu.Acum,ca am mai crescut,am inceput sa folosesc maxime latine("Carpe diem!","Noscete ipsum",s.a.m.d.)pentru ca sunt mai interesante, mai. originale.
De asemenea, imi place ca titlul sa aiba legatura cu ultima propozitie din text.De exemplu,daca ai de scris o compunere despre un peisaj de toamna care te-a impresionat, ai putea sa inchei cu "Vantul de toamna ma poarta spre lumea viselor...", iar titlul sa fie "Spre lumea viselor".
Alte titluri dragute(mie mi se par dragutelaughing):Zambete si timp(in compunere ai putea sa scrii despre cum afecteaza timpul fericirea oamenilor),"Calatorie spre centrul sufletului meu","A fost odata...".
Sper ca te-am ajutat.happy