| anonim_4396 a întrebat:

Îmi puteţi da exemple de substantive colective primare şi derivate?

5 răspunsuri:
| Tweetymrrr a răspuns:

Colective primare neam, stol, turmă, grup.
Colective derivate cu sufix frunziș, țărănime, stejăriș, tineret, armată.
Baftă!

| MuresanVlad a răspuns:

Grup, hoardă, herghelie, neam, stol, turmă, trib, grup, mulțime, carte, perna-primare colective
aluniș, boierime, frunziș, țărănime, stejăriș, tineret, armată, bunatate, geamgiu, indoiala-derivate cu sufixhappy

| flowerpower12 a răspuns:

Fa-ti singura temele!

| Izukie00 a răspuns:

Gasesti cu siguranta in caiet sau in manualul de limba romana sau intr-o carte de gramatica! Foloseste o carte pentru teme, nu acest site! Succes

| Adryan_Mytza_1997 a răspuns:

Fa-ti temele singur/a!