| Dragos636 a întrebat:

Imi puteti da si mie niste metode de invatat? Sau metode pe care le folositi voi.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Lectia sau materia impartita in mai multe asa zise "fascicule" si fiecare invatat in parte pana poti raspunde la orice intrebare ce se refera la acea parte.Si tot asa pana termini intreaga materie si ti-o inmagazinezi in memorie. Succes.

7 răspunsuri:
| DarkOrbitMoon a răspuns:

Daca iti pui intrebarea asta, inseamna ca ceea ce trebuie sa inveti tu nu-ti place, si oricat de logic ai incerca sa le iei, tot nu iese nimic. Asa ca apuca-te si toceste. Toceste pana la examen, iar restul, ce-ti place, poti sa inveti logic.
Si e o prostie ce se zice despre invatatul mecanic. Eu anul trecut a trebuit sa invat vreo 50 de pagini la istorie, mai precis sa le tocesc, sa stiu cuvant cu cuvant pentru ca mi s-a schimbat profesorul tocmai pe ultima suta de metri si ne punea sa invatam ca in carte pentru ca altfel nu ne baga in bac. N-am avut ce sa fac. Si acum, dupa un an de zile, inca tin minte cam tot ce scria acolo.

| ksuper31 a răspuns:

Daca e ceva de memorat, poti sa-ti imaginezi toata faza in cap si s-o asezi intr-un loc pe care-l cunosti foarte bine.
De exemplu: trebuie sa inveti timpurile(zic si eu...). Pe scaunul din stanga pui trecutul, in pat e prezentul si pe birou e viitorul, intelegi?
Iar cand vei incerca sa-ti aduci aminte, o vei face mult mai usor!
Hai ca nu e asa greu. Succes!

| Kyılε a răspuns:

Frate,deci eu sunt atent in clasa si acasa nu mai e nevoie sa invat, doar poate sa citesc o data lectia, atata tot! Pune in practica si tu asta, iti vei economisi in felul asta timpul pentru invatat!

| Ungureanu90 a răspuns:

Citește cu voce tare, scrie ce înveți după ce ai memorat, învață mereu în liniște, nu învăța în stres sau oboseală

| DaianaDC a răspuns:

Modul de a invata depinde de la persoana de la persoana. Poti avea memorie vizuala sau auditiva, de exemplu. Eu am invatat intotdeauna in scris, cu scheme si tabele pentru ca am memorie vizuala buna. M-a ajutat, am luat BAC-ul cu o nota onorabila.
Bafta la invatat! happy

| phoenix9852 a răspuns:

In general, nu e bine sa inveti mai mult de 45 min. la 2 ore, 45 min. înveți iar după te recreezi.
Citește cu voce tare in timp ce scrii ceea ce vrei sa înveți. (La mine mereu funcționează aceasta metoda)

| Carla1245 a răspuns:

Uneori,cand invat, nu am alta ocupatie. Ma concentrez pe acel subiect. Cateodata cand chiar e o lectie super lunga imi fac un cantec din acea lectie. Stiu ca suna ciudat, dar asa procedez. Alta metoda care e mai eficienta e sa faci scheme. Fa scheme pe o foaie pentru a invata doar esentialul. Nu trebuie sa inveti ca papagalul. Sper ca ti-am fost de ajutor! happy happy happy
Funda?