| Adic45 a întrebat:

Imi spuneti si mie va rog cand se dau examenele pentru intrare la bilingv engleza in anul 2013? Va rog foarte mult! Dau fundita

Răspuns Câştigător
| Bogdan_9316 a răspuns:

Pentru anul şcolar 2012/2013, admiterea în clasa a IX-a se realizează conform următoarelor reglementări în vigoare:
- Ordinul ministrului educaţiei, cercetării, tineretului şi sportului: Ordin_admitere_2012.pdf
- Calendarul admiterii: Calendar_admitere_2012.pdf
Conform prevederilor OMECTS nr. 5220/29.08.2011, admiterea în clasa a IX-a pentru anul şcolar 2012/2013 se realizează în baza metodologiilor aprobate pentru anul şcolar 2011/2012, cu modificarea corespunzătoare a calendarului admiterii:
- Metodologia admiterii: Metodologie_admitere_2012.pdf
- Proba de verificare a cunoştinţelor de limbă modernă pentru admiterea în clase cu regim bilingv: Proba_bilingv_2012.pdf
- Probe de aptitudini pentru admiterea în licee vocaţionale (nu este aplicabil pentru admiterea în CNGL): Proba_aptitudini_2012.pdf

Datele următoare sunt în curs de actualizare - după definitivarea lor la nivelul Inspectoratului Şcolar Judeţean Sibiu:

Coduri opţiuni pentru clasele oferite de Colegiul Naţional „Gheorghe Lazăr" în anul şcolar 2012/2013:
- Matematică-informatică, intensiv informatică (1 clasă, 28 locuri) - cod opţiune: [100]
- Ştiinţe ale naturii, bilingv engleză (2 clase, 56 locuri, necesită promovarea testului de limba engleză) - cod opţiune: [101]
- Ştiinţe ale naturii (3 clase, 84 locuri) - cod opţiune: [102]

Proba de verificare a cunoştinţelor de limba engleză pentru admiterea în clase cu regim bilingv - Centrul de Examen CNGL:
1. Toţi absolvenţii claselor a VIII-a din CNGL sunt înscrişi direct de serviciul Secretariat
2. Perioada şi programul pentru înscriere pentru absolvenţii de clasa a VIII-a din alte unităţi de învăţământ:
- 28.05. 2012 - 30.05. 2012, intervalul 09.00 - 15.00
3. Înscrierea se face pe baza anexei la fişa de înscriere eliberată de unitatea de învăţământ absolvită
4. Proba de verificare se organizează în data de 02.06. 2012, cu începere de la ora 09.00.
5. Candidaţii vor fi prezenţi în sălile de examen la ora 08.30 şi vor avea asupra lor cartea de identitate
6. Repartiţia pe săli, comisii şi ore (pentru proba orală) se afişează în data de 01.06. 2012
7. Pentru detalii privind organizarea şi conţinutul probei - consultaţi anexa ordinului ministrului: Proba_bilingv_2012.pdf
8. Rezultatul este valabil pentru înscrierea în clase bilingv engleză de la orice liceu, indiferent de centrul unde a fost susţinută proba

Proba de verificare a cunoştinţelor de limba engleză pentru admiterea în clase cu regim bilingv - Centrul de Examen CNGL:
- repartiţia candidaţilor pe săli pentru proba scrisă: Repartitie proba scris engleza.pdf
- repartiţia candidaţilor pe ore şi săli pentru proba orală: Repartitie proba oral engleza.pdf
Proba scrisă începe la ora 09.00 şi se încheie la ora 10.00. Proba orală începe la ora 10.30 şi candidaţii se vor prezenta în faţa sălii de examen cu o jumătate de oră înainte de ora programată - cu excepţia celor care intră în prima grupă.

Proba de verificare a cunoştinţelor de limba engleză pentru admiterea în clase cu regim bilingv - Centrul de Examen CNGL:
- Rezultatele se afişează în data de 05.06. 2012 la sediul CNGL şi pe pagina de internet
- Eventualele contestaţii la proba scrisă se depun la Secretariatul CNGL în data de 05.06. 2012, în intervalul 10.00-15.00
- Nu se admit contestaţii la proba orală
- Rezultatele finale după contestaţii se afişează în data de 06.06. 2012 la sediul CNGL şi pe pagina de internet
Succes!

5 răspunsuri:
| AndreeaE a răspuns:

Stiu sigur ca la sfarsitul anului clasei a -VIII-a sau cu doua saptamani inainte am vrut si eu sa-l dau dar o sa merg la filo simpla.Te documentezi cu o luna doua inainte de sfarsitul scoli, cu siguranta vei gasi atunci. SUCCES!

| iuliatntbumbum3107 a răspuns:

Banuiesc ca esti in clasa a8a...deci la sfarsitul celui de-al 2 le-a semestru din a 8a adica anul 2012 dar asta depinde de fiecare liceu cand isi programeaza examenele happy

| Bogdan_9316 a răspuns (pentru iuliatntbumbum3107):

Cum anul 2012? Cum in semestul 2 la tine e 2012? Nu cumva 2013?

| iuliatntbumbum3107 a răspuns (pentru Bogdan_9316):

Am gresit, su siguranta am vrut sa spun 2013. rolling eyes

| Bogdan_9316 a răspuns (pentru iuliatntbumbum3107):

Nu-i nimic dar sa fii atenta! Si eu gresesc dar citesc mai intai ceea ce am scriis.

O zi buna!