|

Imi spuneti si mie va rog cand se dau examenele pentru intrare la bilingv engleza in anul 2013? Va rog foarte mult! Dau fundita

6 Raportează Evaluează
Răspuns Câştigător
| a răspuns:

Pentru anul şcolar 2012/2013, admiterea în clasa a IX-a se realizează conform următoarelor reglementări în vigoare:
- Ordinul ministrului educaţiei, cercetării, tineretului şi sportului: Ordin_admitere_2012.pdf
- Calendarul admiterii: Calendar_admitere_2012.pdf
Conform prevederilor OMECTS nr. 5220/29.08.2011, admiterea în clasa a IX-a pentru anul şcolar 2012/2013 se realizează în baza metodologiilor aprobate pentru anul şcolar 2011/2012, cu modificarea corespunzătoare a calendarului admiterii:
- Metodologia admiterii: Metodologie_admitere_2012.pdf
- Proba de verificare a cunoştinţelor de limbă modernă pentru admiterea în clase cu regim bilingv: Proba_bilingv_2012.pdf
- Probe de aptitudini pentru admiterea în licee vocaţionale (nu este aplicabil pentru admiterea în CNGL): Proba_aptitudini_2012.pdf

Datele următoare sunt în curs de actualizare - după definitivarea lor la nivelul Inspectoratului Şcolar Judeţean Sibiu:

Coduri opţiuni pentru clasele oferite de Colegiul Naţional „Gheorghe Lazăr" în anul şcolar 2012/2013:
- Matematică-informatică, intensiv informatică (1 clasă, 28 locuri) - cod opţiune: [100]
- Ştiinţe ale naturii, bilingv engleză (2 clase, 56 locuri, necesită promovarea testului de limba engleză) - cod opţiune: [101]
- Ştiinţe ale naturii (3 clase, 84 locuri) - cod opţiune: [102]

Proba de verificare a cunoştinţelor de limba engleză pentru admiterea în clase cu regim bilingv - Centrul de Examen CNGL:
1. Toţi absolvenţii claselor a VIII-a din CNGL sunt înscrişi direct de serviciul Secretariat
2. Perioada şi programul pentru înscriere pentru absolvenţii de clasa a VIII-a din alte unităţi de învăţământ:
- 28.05. 2012 - 30.05. 2012, intervalul 09.00 - 15.00
3. Înscrierea se face pe baza anexei la fişa de înscriere eliberată de unitatea de învăţământ absolvită
4. Proba de verificare se organizează în data de 02.06. 2012, cu începere de...2005 - 3626 + Vezi răspunsul întreg

5 răspunsuri:
| a răspuns:

Stiu sigur ca la sfarsitul anului clasei a -VIII-a sau cu doua saptamani inainte am vrut si eu sa-l dau dar o sa merg la filo simpla.Te documentezi cu o luna doua inainte de sfarsitul scoli, cu siguranta vei gasi atunci. SUCCES!

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Banuiesc ca esti in clasa a8a...deci la sfarsitul celui de-al 2 le-a semestru din a 8a adica anul 2012 dar asta depinde de fiecare liceu cand isi programeaza examenele happy

| a răspuns (pentru iuliatntbumbum3107):

Cum anul 2012? Cum in semestul 2 la tine e 2012? Nu cumva 2013?

| a răspuns (pentru Bogdan_9316):

Am gresit, su siguranta am vrut sa spun 2013. rolling eyes

| a răspuns (pentru iuliatntbumbum3107):

Nu-i nimic dar sa fii atenta! Si eu gresesc dar citesc mai intai ceea ce am scriis.

O zi buna!