| Maxim96 a întrebat:

In perioada adolescentei aveti probleme cu parintii? Sunt momente cand nu-i mai suportati? Aveti conflicte interioare? Care sunt cauzele?

6 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Nu stiu sigur daca mai sunt sau nu in perioada adolescentei, probabil intr-o faza timpurie, avand in vedere ca am 19 ani, dar pot spune ca nu am avut probeme cu parintii, cel putin nu majore. Au fost rare momentele in care am avut discutii in contradictoriu, fiindca mi-au acceptat felul de-a fi, cu toate ca inca au impresia ca sunt o persoana mai bizara, cu interese mai ciudate si asa mai departe. Dar si-au dat seama ca nu e nimic rau in ceea ce fac si m-au lasat sa-mi vad de treaba mea.
Cat despre conflictele interioare, pot spune ca le-au compensat pe cele exterioare. Am fost intr-o continua "cearta" cu mine insumi pana sa reusesc sa-mi dau seama de anumite lucruri si pana sa reusesc sa accept ceea ce nu pot schimba.

| mona a răspuns:

O si inca cate probleme aveam...dar minore, oricum mare dreptate mai aveau...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce adolescent nu se cearta cu parintii?
de obicei parintii au dreptate in 99% din cazuri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare adolescent(și nu numai) are/a avut probleme, mai bine spus certuri, cu părinții.
Cauze, destule, în mare parte sunt cele în care părinții le interzic anumite lucruri.

| BlakeLively a răspuns:

O data ce esti adolescent totul se schimba,in sensul ca te maturizezi dar esti si mai copil ca inainte. Adica te apuci sa faci lucruri nebunesti care iti trec prin cap,si de aceea vin si certurile cu parintii. Incerci sa iei decizii singur,sa faci mai tot ce vrei,dar nu orice este corect sau tolerat de parinti,asa ca ei spun "nu". Normal, tu insisti si faci ca tine, pentru ca esti adolescent. Eu chiar ma cert cu parintii, iar cauza este aceea ca o data ce m-am maturizat nu mai am aceeasi parere ca a lor, imi sustin propria opinie.

| veveritzamia95 a răspuns:

Oriunde exista certuri cu parintii. Cauze sunt multe.in primul rand mentalitatea este o cauza.una era pe timpul lor, alta este acum :p