| Numar112 a întrebat:

Iubitul meu s-a despartit de mine spunandu-mi ca sunt prea imatura prin faptul ca plang din orice si ca pun prea mult la suflet, eu il iubeam enorm si inca il iubesc maxim. Eu am 14 ani iar el are 15. Prietena mea l-a intrebat de ce ne-am despartit si el i-a spus exact ce mi-a zis si mie dar la partea cu "plange din orice ****" a adaugat "**** insemnand ca nu vb 10-15 min" si faza este ca nu de asta plangeam ci pentru multe faze pe care mi le-a facut dar aprent el nu a inteles asta... Ce sa fac? Sa ma simt sau nu vinovata?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa esti tu, de ce sa te simti vinovata? Ala nu se numeste iubit in nici un caz! Uita-l! Daca iti era iubit, te consola, te accepta asa cum esti decat sa te tot poveasteasca la altii... Acum partea cealalta ca plangi la orice si ca pui suflet, nu mai pune si gata! Viata merge mai departe! happy Stii cand isi are rost plansul? Cand cineva a murit, cand cineva din familia ta a patit ceva grav, cand ai progresat, cand ai trecut peste multe greutati si te-ai tinut tare, cand unii oameni isi bat joc de bunatatea unor oameni sau isi bat joc de handicapul cuiva, sau cand persoana iubita a patit ceva...(persoana care chiar te iubeste, nu ca iti zice "Te iubesc" si alte dulcegarii si nu-i pasa deloc de tine si asa mai departe).
Viata nu e facuta pentru a jeli, viata e facuta pentru a fi traita! happy Esti tu foarte sensibila, dar in general (zic in general! fie baiat/barbat/fata/femeie) nu le plac persoanele care tot timpul plang din orice, ei cauta persoane vesele, glumete, pline de viata, sociabile si pozitive. big grin
Si eu am fost ca si tine ceva de genul dar acum foarte mult timp si am schimbat placa. Mi-am gasit niste pasiuni, m-am uitat la videoclipuri motivationale, filme motivationale, comedii, am facut sport, mi-am infruntat temerile, mi-am scris cateva scopuri, am studiat un pic psihologia, am invatat sa ma iubesc mai mult pe mine insumi etc. Sunt multe, poti sa cauti pe internet cum sa devii o persoana puternica mental, cu atat mai bine daca cauti pe engleza ca acolo ai mai multe sfaturi big grin Si da, e normal sa plangi ca esti om, nu robot! Si cei mai puternici oameni plang! Dar nu se lasa! happy Sper ca te-am ajutat tongue

| Voidwithin a răspuns:

Uraste-ma, Insa as fi facut la fel...
Din simplul motiv ca nu-mi plac oamenii instabili emotional.
Cat despre vionovatie, e total inutila si nu te ajuta cu nimic, deci clar nu...

| Quizztime a răspuns:

Daca bocesti din orice nu va sta nimeni cu tine. Dar stai linistita, el e la fel de imatur ca tine. La ce se astepta de una de 14 ani? Sa fie ca una de 30? Tampit