| Silvia78 a întrebat:

La ce varsta este normal sa iti vina ciclul si care este varsta minima?

Răspuns Câştigător
| Biia a răspuns:

De la 10 ani incolo poate sa vina oricand,acum depinde si de organismul fiecarei fete plus ca mai este si genetic in functie de varsta la care i-a venit mamei iti poate veni si tie,nu este neaparat o regula astaMie mi-a venit a 2-a zi dupa ce am implinit 13 ani am fost obsedata de problema asta de la 11 ani,asteptam in fiecare zi sa-mi vina si cand in sfarsit mi-a venit imi doream sa aman momentul.
Take care!kiss

8 răspunsuri:
| tibimania a răspuns:

Intre 11-15 ani

| αℓє a răspuns:

Menstruatia poate incepe de la 8-9 ani.
Si poate veni pana in 17 ani.
Este normal sa-ti vina pe la 12 ani.

| KIRY02 a răspuns:

Ce stiu eu este ca ciclu poate sa-ti vina incepand de la varsta de 10 pana in 16, 17 ani...

| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

In general se spune ca varsta normala este de 14 ani... dar asta nu inseamna ca nu poate sa-ti vina mai devreme sau mai tarziu. depinde de organismul fiecareia, si de felul de a te dezvolta. oricum, daca nu-ti vine pana la 17 ani consulta un ginecolog.

| DoarOana a răspuns:

Buna andreea99ec,
Depinde de fiecare corp cand este pregatit. La unele fete le vine ciclul inca din clasa I si se sperie pentru ca nu stiu ce este, la altele care sunt mai "slabute" le pot veni si la 16 ani. Oricum, daca la cineva nu i-a venit pana la 16 ani ar trebui sa inceapa sa se ingrijoreze si sa mearga la medic dar cred ca e cazul tau.
Pa, pa

| Roshketz a răspuns:

In ziua de azi, avand in vedere alimentatia neadecvata e posibil sa te trezesti ca iti vine chiar si la 10 ani, daca nu si mai devreme. Normal ar fi 12 ani, din cate stiu eu, dar daca vine mai devreme, don't worry, it is not your fault >big grin

| Tania a răspuns:

Pai depinde, bunicii mele i-a venit la9ani,dar asa.cred ca 11-15

| frumusikasuper1000322 a răspuns:

Iti vine pe la 14 ani in sus