| AuroraCT a întrebat:

M-am saturat sa imi scap prietenii de belele.
Cum rup o prietenie?

112 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna happy
Pur si simplu ignori persoane care nu fac altceva decat sa te puna intro lumina proasta!
Dar daca vrei sa suferi, atunci ramai alaturi de ei, daca nu, pune stop pana nu este prea tarziu.
O seara buna happy

| Ioannaaaaaaaaaa a răspuns:

Dar tu pentru ce crezi ca sunt prietenii?

| foxi a răspuns:

Inseamna ca nu iti sunt prieteni, daca asa pui problema!

| William a răspuns:

Nu ii mai bagi in seama. Nu mai vorbesti cu ei si ii eviti.

| AlleSss a răspuns:

Bună! De ce trebuie să te scuzi? Îi spui clar că te-ai săturat să-i rezolvi problemele şi faci ce vrei tu.

| ShadowGhost a răspuns:

Heii. O prietenie nu se poate strica chiar atat de repede si simplu, cum am vrea noi sa se intample. Dar ca sa o strici, trebuie sa urmezi niste pasi. Faci o "sedinta" cu persoana sau persoanele si le explici ca tu nu esti un inger pogorat pe pamant ca sa ocrotesti sa ii protejezi, ar trebui sa le spui ca o prietenie nu e bazata numai pe un ajutor continuu. Eu daca as fii in locul tau, i-as testa pe toti. Sa vedem ce se intampla daca am probleme..ma vor ajuta? Daca ei nu te sprijina cum ai facut-o tu, inseamna ca nu sunt prietenii mei. Mai ales daca ei apeleaza la tine mereu ca sa ii scoti din groapa.Deci,primul pas e sa ii testezi totusi sa vezi care sare dupa tine sa te scape, al2-lea pas ar fi sa vorbesti cu toti si sa le spui ca nu esti nici arhanghel, si ar fi bine sa nu te mai implici in problemele altora. Cum isi astern, asa sa doarma. Fiecare om e pentru el, pana la urma. Nu poti sa ii urmezi la fiecare pas..pana la urma si tu ai probleme si tii le rezolvi singura, nu apelezi la ei.

| RAY a răspuns:

Indiferenta ucide cam totul nu?

| neutrino a răspuns:

Nu-i mai ajuta si atunci cand vor realiza ca nu mai se pot baza pe tine, te vor parasi ei!

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu trebuie sa rupi prietenii.
Pur si simplu refuzi sa-i mai ajuti. DACA se vor simti ofensati vor rupe ei prietenia.

| RainmakerX a răspuns:

Incearca sa faci in asa fel incat sa para ca ai intampinat o anumita problema. Daca prietenii nu o sa-ti fie alaturi atunci o sa ai un motiv serios de cearta.

Daca o sa incerce sa te ajute atunci nu o sa fie nevoie sa rupi aceasta prietenie.

Ajuta-i dar mai putin! Spune-le ca este cazul sa invete sa-si rezolve singuri problemele.

| R0R0 a răspuns:

Ori le spui in fata ca nu vrei sa fiti amici, ori te indepartezi treptat de ei.

| Idkidk a răspuns:

Da, dacă te-ai săturat, pur şi simplu nu îi mai ajuta, ei te ajută pe tine? Mda, să ştii că poţi scăpa de ei, spunând, că nu mai vrei să ajuţi mereu, că poate ai şi tu problemele tale ( treburile tale), asta e, găsesc ei alţii pe care să îi manipuleze să îi ajute.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

pur și simplu îi spui persoanei respective că nu mai vrei să fiți prietene sau începi să o ignori și în timp se sfârșește și cu această prietenie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Hai, jet, pisi"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu reactionezi, nu intervii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i mai ajuta si asa o sa te lase ei..Sau le spui pur si simplu ca te-ai saturat sa-i scapi de belele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Le dai linkul cu intrebarea ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa rupi o prietenie in mod treptat, de exemplu le vorbesti din ce in ce mai putin te departezi usor de ei.

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Ragai de fata cu ei,te scobesti in nas, ii faci urati pe toti, le spui ce naspa se imbraca, le spui ca le pute gura, cateodata nu faci diferenta dintre ei si un gnom. O sa mearga

| EneCristian a răspuns:

Te duci acolo si ii zici in fata urmat de ignorare o stergi de pe retele nu raspunzi la telefon si iti faci un anturaj nou.

| nukeyly a răspuns:

Spui verde in fata ce nu-ti place, ce vrei si cum vrei sa fie, calitatea oamenilor in ultima vreme... a scazut MULT, specie pe cale de disparitie omul corect. Si cand tragi linie o sa vezi ca asa e cel mai bine, scurt, direct, totul depinde de tine cata otrava cu lingurita mai vrei.

| Kyılε a răspuns:

Cel mai frumos este să le dai de înțeles că nu mai vreți să fiți prieteni. De ce? Păi dacă le spui în față, vor fi mirați, și cine știe cum or reacționa.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Fii sinceră!

| StefanChriss a răspuns:

De ce ai vrea sa rupi o prietenie pentru care ai muncit s-o cladesti? Este ca si cum ti-ai construi o casa, pentru ca apoi, pentru ca apoi sa o darami.

| YoBuDy a răspuns:

Salut,

Ai putea sa te distantezi incet incet de persoana respectiva, sau ai putea sa ii spui direct ce ai pe suflet si de ce vreti sa terminati prietenia, sa incerci sa ii explici greselile facute si sa nu le mai repete pe viitor cu altcineva.

Succes,

| Dugalle a răspuns:

Invata sa spui NU.

| aCek1ng a răspuns:

Ii zici pur si simplu GATA

| Gunoi a răspuns:

Ca pâinea saucovrigu' gogoaşa dăi mare prinzi de o parte apoi de apoi ce cealaltă şi tragi laughing

| ishallhelpyou a răspuns:

That's the simple question of them all.

Ai 2 variante:
- le spui pe fata;
- le eviti (am treaba, nu pot acuma, imi pare rau nu ma simt bine etc. etc. etc.).

Happy friend ditching!