| Temmp0 a întrebat:

Mi-ar place sa lucrez in domeniul IT, doar ca mi se pare extrem de greu. Nu imi vine sa cred ca as putea retine atatea informatii si sa fac programe care contin cod pe cateva pagini. Mi se pare imposibil. Intrebarea e:

Pentru cei care sunteti experti: Si pentru voi a fost extrem de intimidanta informatica? Sau nu sunt eu facut sa invat informatica?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Un cod pe cateva pagini e doar o joaca, o aplicatie serioasa poate avea si sute de mii de linii de cod.

cu toate astea pleci de la premiza gresit, nu trebuie sa retii cele cateva pagini pe care vrei sa le scrii, trebuie sa intelegi ce inseamna programare, sa intelegi bazele acesteia. Pe urma pentru orice limbaj de programare, pentru ori algoritm exista o documentatie... tu trebuie doar sa stii ce si cand sa cauti in documentatiei. Sa nu ai impresia ca toti programatorii stiu totul la punct si virgula. Stiu ceea ce e de baza si ce folosesc uzual... in rest studiul documentatiei

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca iti e teama de asta e clar ca nu ai vocatie pentru asa ceva.Cred ca va trebui sa incerci altceva.Nu vreau sa te descurajez dar asta e.

| OanaAlexandra123 a răspuns:

In domeniul IT pe partea de programare, hardware sau software sau vanzator intr-un magazin de electronice/electrocasnice?

| Temmp0 explică (pentru OanaAlexandra123):

Programare in adevaratul sens al cuvantului.