| DenisCHW a întrebat:

Oameni buni am 3 intrebari, ce sens are sa traim, ce este viata, de ce traim?
Nu dati coppy paste, nu am chef sa ma plictisesc, eu fumez, beau alcol si totusi vreau sa stiu daca ar trebui sa regret ceva, pana la urma uni zic ca tu iti faci viata. FUNDA
PS (Pun intrebarea la categoria adolescenti, deoarece is unu.)

Răspuns Câştigător
| 愛日本 a răspuns:

Ce sens are sa traim?
Avem o viata, nu avem la cunostiinta ce se intampla dup ace murim asa ca ar trebui sa traim din plin, sa facem calatorii pentru ca lumea este mare si frumoasa, in fiecare zi putem descoperii lucruri noi, putem vedea si auzi lucruri noi.

Ce este viata?

Aceasta e o intrebare foarte grea…multi nu gasesc un raspuns pe moment.Pentru mine viata e o succesiune de incercari de a rezista si a trai.In fiecare zit e pune la incercare,uneori te doboara la pamant,alteori te radiaza de fericire.

De ce traim?
Traim pentru a descoperi misterele lumii, pentru a ne face o familie, pentru a petrece timp cu alti oameni, pentru a vedea frumusetiile pamantului, pentru a munci si pentru a realiza ceva in viata.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In cel mai tehnic si stiintific mod, traim ca sa proceeam si cam atat. Cel putin asta e parerea mea. Si cam asta e scopul tuturor fiintelor. Vezi pe la anume insecte care dupa imperechere masculii mor.

| OldSoul a răspuns:

Din punctul meu, noi traim pentru a le lasa ceva in urma urmatoarelor generati, adic pentru a le asigura o viata mai buna.

| AirănMeidăn a răspuns:

fumezi si bei alcool, so hardcore i cant even
sunt altii care iau heroina in fiecare zi, situatia ta nu e una deloc intr-atat de serioasa.
cat despre intrebare, tu esti singurul care-ti poti raspunde. fiecare avem un anumit scop pana la urma. sau mai sunt aia gen eu care traiesc de pe o zi pe alta cum s-ar zice; de exemplu in momentul asta unicul meu scop e sa se conecteze cineva pe un joc si sa iau 7 in teza la mate. tot asa in fiecare zi, dar cu scopuri diferite. in felul asta ne irosim majoritatea viata

| SergiuBoss11 a răspuns:

Ti-as raspunde, dar mi-am injectat niste droguri in vena

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Prietene,ai lezat pe cineva prin ce faci? Mori de foame dar fumezi si bei? Faci toate astea pe banii altora? Daca raspunsul la toate astea, este NU, atunci e perfect.Traim ca sa putem murii.Ai dreptate, viata e doar a ta si atata timp nu afectezi viata altora prin comportamentul tau, esti un om liber si lipsit de regrete.

| peperonies a răspuns:

Sensul vietii si-l alege/creaza fiecare. nu e ceva care sa insemne acelasi lucru pentru toata lumea. Pentru usain bolt o fi sa scoata suta de metri in 3 secunde, pentru pacquaio sa il bata pe mayweather si pentru tine. sa fumezi 5 pachete de tigari pe zi pentru tot restul vietii.

| Voidwithin a răspuns:

Nu exista un raspuns fix la aceasta intrebare, fiecare are propriile lui motive pentru care mai respira din cand in cand.
Fiecare om are perceptii diferite si nu tuturor li se potrivesc aceleasi raspunsuri.

| AnaMariaJRock a răspuns:

La fiecare din intrebarile astea in primul rand ar trebui sa raspunzi tu laughing)

Pentru tine ce sens are sa traiesti? Ce te tine pe tine in viata? Pentru ce ai trai? Ce iti place sa faci in viata?

Viata pentru tine ce este? E o bucurie, corvoada, ceva de neinteles, etc?

De ce vrei tu sa traiesti? Pentru ce?

Raspunsurile la intrebarile acestea sunt diferite pentru fiecare, unii poate nu au raspuns la ele.Asa ca mai bine intreaba-te pe tine insuti dacat sa ai aici scrise o gramada de pareri unele chiar contradictorii, sau cu care nu esti de acord. big grin

Sper ca te-am ajutat. ^^

| RespiraSiInspira a răspuns:

Cel mai frumos aspect al vietii este ca nu exista raspuns la intrebarile astea.Fiecare dintre noi trebuie sa incerce sa raspunda la ele, sa isi gaseasca un scop in viata.De cele mai multe ori, viata ne impinge cate un scop "default".De exemplu cand o sa te indragostesti, scopul tau in viata o sa fie sa te casatoresti, sai ai copii, sa ii educi etc.Si nu nu regreta absolut nimic.Gandeste-te ca tu existi in momentul asta ca urmare a actiunilor tale precedente. Poate daca invatai pe rupte si luai nota maxima la un examen te duceai sa sarbatoresti si te calca vaporul.Cea mai buna realitate este asta, in care esti sigur ca esti ok laughing