Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2780253intrebari
Cadouri USB - USBmania
Ultimele intrebari
Cadouri USB - USBmania
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
24 Oct
SATI 256.184AFISARI
135.333VIZITE
121.780V. UNICI
1 Octombrie 2010
al3_9910 intreaba:

Pls.scrisoare catre cea mai buna prietena. voi ce i-ati scrie celei mai bune prietene intr. o scrisoare? va implor ajutati.ma:*[fundita + voturion the phone

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • 8 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 1 Octombrie 2010 19:52
    Bitzy a răspuns:
    Buna! Pai ai putea:
    *sa ii amintesti clipele petrecute impreuna
    *sa ii spui cat de frumoasa e prietenia
    uite niste citate, expresii frum., poezii etc despr. prietenie:
    Cu toţii avem prieteni, mai mulţi, mai puţini, nu contează, atâta vreme cât sunt prieteni adevăraţi. Ei pot fi de la colegi, prieteni din cartier, părinţi, fraţi, unchi, mătuşe până la animale (căţel, pisica, etc). Înainte de a începe această compunere trebuie să vă gândiţi bine cine este cel mai bun prieten al vostru, pe cine veţi descrie.

După ce aţi făcut acest lucru vom putea începe propriu-zis compunerea. În introducere putem prezenta cine este prietenul vostru, o descriere generală, etc: "Prietenul meu cel mai bun este Andrei. Este un băiat foarte deştep, bun şi generos cu care mă joc, povestesc, învăţ şi alte lucruri care mi-ar lua foarte multe pagini pentru a le aşterne în scris."

După ce am făcut o mică descriere a acestui prieten, (care repet, poate fi şi un animal, o rudă, un coleg de clasă, etc) vom continua să spunem cum am ajuns să-l cunoaştem, cum am ajuns să fim prieteni. Este foarte important ca povestea să fie reală pentru că ne va fi mult mai uşor să scriem. Vă gândiţi cum aţi cunoscut pe prietenul/prietena voastră cea mai bună şi respectiv cum aţi ajuns să o cunoaşteţi. Fie vă cunoaşteţi de la grădiniţă, de mici copii, fie v-au căzut cărţile din ghiozdan şi v-a ajutat să le ridicaţi, fiind prima oară când v-aţi întâlnit, etc.

Am spus cine e, am spus cum ne-am cunoscut şi cum am ajuns să fie prieten. Urmează să îl descriem pe larg, atât atribute fizice cît şi morale. "Este un băiat slăbuţ, cu ochelari care se îmbracă mereu în trening…." sau "Este o fetiţă durdulie, blondă cu ochii albaştrii şi mi-e tare simpatică….". "Se pricepe de minune la matematică, îi place să crească animalele şi este mereu bun cu semenii săi." ori "Pe cât de frumoasă este pe atât de...
  • 1 Octombrie 2010 05:46
    Mariella a răspuns:
    E cea mai buna prietena, cuvintele ar trebui sa vina de la sine.
  • 5 Februarie 2011 16:31
    viK_4698 a răspuns:
    Mdeaa...sunt in aceashi situatzie, nu stiu ce poti sai scrii, adui aminte de clipele petrecute impreuna, de unele perepetzii, de ceea ce se intimpla acum la tine, in plik poti sai pui o poza impreuna sau o poezie...
  • 5 Decembrie 2010 07:09
    Raspuns anonim:
    Scriei tu prietenei tale
    esti cea mai buna
  • 10 Decembrie 2010 19:31
    Raspuns anonim:
    Nu
  • 15 Decembrie 2010 22:06
    Raspuns anonim:
    Ce mai buna prietena.happy
  • 13 Ianuarie 2011 17:57
    Raspuns anonim:
    Draga mea prietena astept sa ne revedem si te iubesc mult
  • 22 Februarie 2011 15:26
    Raspuns anonim:
    Scz ca raspund asa tarziu, dar si eu am o scrisoare aproape la fel si am facut-o in 10 min. Daca trebuie sa scrii despre cea mai bine prietena ar trebui sa iti amintesti de clipele frumoase pe care ati putut sa le petrceti.