| al3_9910 a întrebat:

Pls.scrisoare catre cea mai buna prietena. voi ce i-ati scrie celei mai bune prietene intr. o scrisoare? va implor ajutati.ma:*[fundita + voturion the phone

8 răspunsuri:
| Mariella a răspuns:

E cea mai buna prietena, cuvintele ar trebui sa vina de la sine.

| Bitzy a răspuns:

Buna! Pai ai putea:
*sa ii amintesti clipele petrecute impreuna
*sa ii spui cat de frumoasa e prietenia
uite niste citate, expresii frum., poezii etc despr. prietenie:
Cu toţii avem prieteni, mai mulţi, mai puţini, nu contează, atâta vreme cât sunt prieteni adevăraţi. Ei pot fi de la colegi, prieteni din cartier, părinţi, fraţi, unchi, mătuşe până la animale (căţel, pisica, etc). Înainte de a începe această compunere trebuie să vă gândiţi bine cine este cel mai bun prieten al vostru, pe cine veţi descrie.

După ce aţi făcut acest lucru vom putea începe propriu-zis compunerea. În introducere putem prezenta cine este prietenul vostru, o descriere generală, etc: "Prietenul meu cel mai bun este Andrei. Este un băiat foarte deştep, bun şi generos cu care mă joc, povestesc, învăţ şi alte lucruri care mi-ar lua foarte multe pagini pentru a le aşterne în scris."

După ce am făcut o mică descriere a acestui prieten, (care repet, poate fi şi un animal, o rudă, un coleg de clasă, etc) vom continua să spunem cum am ajuns să-l cunoaştem, cum am ajuns să fim prieteni. Este foarte important ca povestea să fie reală pentru că ne va fi mult mai uşor să scriem. Vă gândiţi cum aţi cunoscut pe prietenul/prietena voastră cea mai bună şi respectiv cum aţi ajuns să o cunoaşteţi. Fie vă cunoaşteţi de la grădiniţă, de mici copii, fie v-au căzut cărţile din ghiozdan şi v-a ajutat să le ridicaţi, fiind prima oară când v-aţi întâlnit, etc.

Am spus cine e, am spus cum ne-am cunoscut şi cum am ajuns să fie prieten. Urmează să îl descriem pe larg, atât atribute fizice cît şi morale. "Este un băiat slăbuţ, cu ochelari care se îmbracă mereu în trening…." sau "Este o fetiţă durdulie, blondă cu ochii albaştrii şi mi-e tare simpatică….". "Se pricepe de minune la matematică, îi place să crească animalele şi este mereu bun cu semenii săi." ori "Pe cât de frumoasă este pe atât de blândă şi gingaşă este. Nu are parte de zi în care să nu facă pe cineva fericit, să îl ajute să se simtă mai bine.". Trebuie să încercaţi să prindeţi toate calităţile prietenului vostru dar puteţi spune de asemenea şi 2-3 defecte pe care de exemplu încercaţi să le reparaţi împreună.

În concluzie veţi preciza de ce vă place să fiţi prieteni şi faptul că sunteţi mândrii de prietenul/prietena voastră şi că îl/o iubiţi foarte mult.

Pentru cei cu lipsă mare de inspiraţie puteţi citi şi această compunere înainte de a începe : http://www.compuneri.co.cc/04/compunere-prietena-mea/

Prietenie…prietenă…cuvinte al căror sens îl înţelegi cu greu când eşti numai de-o şchioapă. Îmi amintesc şi azi cînd ieşeam la joacă cu copiii vecinilor. Nu ştiu cum se întâmplă că jucăriile mi se amestecau, se stricau uneori şi-atunci începea cearta.
Mama mă lua în casă şi mă dojenea cu vorba ei blândă: "Nu uita că împreună cu ei ai să mergi la şcoală şi toată viaţa voastră o să vă amintiţi de aceste frumoase clipe!". Nu puteam să înţeleg ce înseamnă o prietenă.
Dar iată că anii au trecut şi într-o zi am păşit pentru prima dată în curtea şcolii. O mulţime de copii erau adunaţi aici. Mă simţeam străină între şirurile de copii, mulţi necunoscuţi.
Dar deodată am zărit şirul celor mai mici şcolari, cei mai cunoscuţi pentru mine de la grădiniţă. Am intrat apoi în clasă. Aici cuvintele, calde, blânde ale învăţătoarei noastre ne-au povăţuit, printre altele, să fim buni colegi, prieteni.
Mi-am amintit îndată de cuvintele mamei şi-n mine s-a trezit nevoia de a avea o prietenă. Ei trebuiau încredinţate anumite gânduri, trebuia să-i cer părerea în anumite probleme şcolăreşti.
Şi aşa, ochii mei au rămas aţinţiţi asupra unei fetiţe durdulii, cu ochi blajini, cu voce blândă şi tare cuminte.
"Aceasta va fi prietena mea!" mi-am zis în minte. Şi astfel m-am apropiat de ea, am început s-o cunosc mai bine, şi cu cît o cunoşteam, cu atât o iubeam mai mult.
Au trecut mulţi ani şi prietenia noastră se dovedeşte durabilă. Mă bucur de orice bucurie a ei, de orice succes şcolar, iar orice necaz al ei apasă şi pe inima mea. Ne ajutăm întotdeauna şi suntem alături la toate activităţile organizate.Prietena mea este o bună colegă cu toţi din clasă. Îi ajută la pregătirea temelor acolo unde întâmpină greutăţi, îi povăţuieşte ca pe nişte fraţi. Este ordonată şi punctuală. Iubeşte mult adevărul, cinstea şi cu o asemenea prietenă nu-i drept să mă mândresc?

Sper ca te-am ajutat...papa
Tags: prieten, prietena, prietenie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scriei tu prietenei tale
esti cea mai buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce mai buna prietena.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea prietena astept sa ne revedem si te iubesc mult

| viK_4698 a răspuns:

Mdeaa...sunt in aceashi situatzie, nu stiu ce poti sai scrii, adui aminte de clipele petrecute impreuna, de unele perepetzii, de ceea ce se intimpla acum la tine, in plik poti sai pui o poza impreuna sau o poezie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scz ca raspund asa tarziu, dar si eu am o scrisoare aproape la fel si am facut-o in 10 min. Daca trebuie sa scrii despre cea mai bine prietena ar trebui sa iti amintesti de clipele frumoase pe care ati putut sa le petrceti.