| anonim_4396 a întrebat:

Pro sau contra la antivirus pe android, argumentati! :p
Funda! kiss

Răspuns Câştigător
| SasNetRomania a răspuns:

1) depinde ce faci pe el si de unde iei aplicatiile.
2) daca obisnuiesti sa intrii pe tot felul de siteuri din bowser, e bine venit si un antivirus ca unele pagini ca si pe pc, sunt virusate.
3)depinde cat ram ai pe telefon, daca ai 512mb sau mai putin nu se merita.
4) e alegerea ta.

3 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

In afara de a-ti manca resursele telefonului degeaba, nu vad rostul unui antivirus pe telefon, fie ca vorbim de android sau windows phone. majoritatea aplicatiilor le descarci de pe store, care sunt in proportie de 99.99% safe. Si in browsing e la fel, foarte rar dai de un virus pe android.

| N0xEterniS a răspuns:

Antivirus iti trebuie, daca ai pc/telefon/tableta. Nu ai niciun motiv sa tii telefonul/pc'ul/tableta fara antivirus.
Nici nu stii cum dai de vreun virus, il poti lua pur si simplu navigand pe net, nu neaparat descarcand ceva, ex :
- Adware : Pot fi descarcati doar navigand pur si simplu pe net. Sunt niste ferestre de tip pop-up care pot aparea pe desktop sau in browser, de obicei pentru publicitate/reclame.
- Spywares : Pot fi instalati cu sau fara acordul tau in pc, pentru a strange informatiile/obiceiurile tale dupa care le trimite cuiva.
-Tracking cookies : Muuuulte site'uri foloesc cookies. Tracking Cookies, virus folosit pentru a strange datele de logare/date bancare, adica cand cumperi ceva online, cand te loghezi pe facebook, acest virus trimite datele de logare cuiva.

Gandeste-te ca virusii de mai sus, daca nu ai antivirus intra in pc fara ca tu sa stii.

Dar mai sunt si altii care necesita permisiunea ta. Fara ca tu sa il rulezi, el nu poate sa faca nimic, ex :
- File Virus : Cel mai comun. Descarci un software de pe net.exe,.bat,.com si cand vrei sa-l instalezi, se baga si virusul. Cu cat acest virus sta mai mult cu atat windows'ul/sistemul devine mai corupt.
- Stealth viruses : Acest virus nu poate fi prins de toate antivirusurile. De ce? Este programat sa intrepte scanarea spre alta locatie, alta decat cea in care este el.
- Trojans (foarte cunoscut, toti am dat de cate unu') : De fapt nu-i catalogat drept virus, este un program destructiv, care spre diferenta de virusi nu se autocopie/multiplica, ci pare o aplicatie genuine(reala/autentica) care deschide un ''backdoor'' ( o usa din spate ) pentru ca un ''cracker'' nu hacker, sa intre mai usor in pc'ul tau.
- Worm : Sunt programe care se autocopie/multiplica incontinu, asta e singurul sau scop, spre deosebire de virusi, worm nu trebuie sa se ataseze de nimic. Din cauza ca se multiplica, porcesorul ruleaza la o capacitate mai mare, memorie din ce in ce mai multa ocupata si din ce in ce mai putina bandwidth( internetul merge mai greu ).

Nu te lua dupa copiii de 15 ani care joaca cs 1.6 cu avira. Eu am Kaspersky pe pc si pe S4 si tot mi-a scapat unu' cu pop-up prin browser laughing
Fie free sau buy, neaparat trebuie sa ai un antivirus, nu te lua dupa altii ca vai cere mult, ocupa multa memorie RAM, merge greu pc'ul/telefonul/tableta.Merge greu din alte cauze nu din cauza antivirusului care foloseste tehnologia cloud sa te protejeze cat mai bine.

| Laurentizyu a răspuns:

Nu este util! eu navighez mereu si nu am captat nici un virus