| anonim_4396 a întrebat:

Pun întrebarea cu o anumita retinere.
Peste o săptămână, 2 va veni verisoara mea de 3 ani la mine. Va sta ceva timp. Dar, problema este alta. Aceasta fetita are si va avea o poveste trista. Mama ei a parasit-o acum ceva timp, nu mult. Si normal, e mica, nu e constienta ca "a parasit-o" dar ii simte lipsa. Întrebarea este, daca ma intreaba unde e mama ei, sau "cand vine mami?", eu ce ii spun? Ce fac? Mai mult ca sigur îmi va vani sa plâng, ca na...am si eu parti sensibile. Fratele ei se juca cu parul mamei mele cum făcea cu parul mamei lui, si la un moment dat i-a spus mamei mele "mami". Cand mă gândesc la asta parca ceva îmi sfasie sufletul. Deci daca ea ma intreaba, eu ce fac? Nu pot sa-i spun ca se va întoarce, mai mult ca sigur nu o va face.
Daca aveti vreo idee, va multumesc.

14 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Buna! Pana la urma este o fetita de 3 ani... poti s-o pacalesti usor sau s-o distragi de la intrebare. Pur si simplu evita intrebarea, zambeste-i (chiar daca nu iti vine pe moment-prefa-te), eventual ia-o de manuta si intreab-o daca vrea sa va jucati cine stie ce joc.
O sa uite de acea intrebare foarte repede...este un copil de 3 ani. Daca avea 5-6 atunci putea sa faca un fel de "criza" daca nu ii raspundeai la intrebare dar asa o poti distrage lejer cu jocuri sau alte activitati distractive.
Ce poti sa faci daca intreaba. Sa zambesti fals si sa-i spui,"____(numele ei) vrei sa desenam amandoua, ce zici?" (sau altceva, nu imi vine alta idee...)
Mai bine nu raspunzi "Nu stiu" caci o sa intrebe si pe altii din adins dupa...mai bine distrage-o de la subiect si o sa uite...
Oricum peste cativa ani o sa afle adevarul...momentan amana acest subiect,este tot ce poti face. (Aaa da si mai ales intotdeauna fii pozitiva chiar daca nu te simti asa. Copii mici sunt precum niste bureti de sentimente. Ei se simt asa cum se simt cei de pe langa ei, adica daca "mami plange " atunci plang si ei, daca intelegi ce vreau sa spun.)Daca te vede pe tine fericita si ocupata cu vreun joc atunci si ea va fi la fel, cel mai probabil.
Hai, succes!

| anonim_4396 explică (pentru RainmakerX):

Mersiwinking

| RainmakerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere! Chiar m-am mirat cand am vazut ca ai pus o intrebare care nu este la T/A. Sper sa te intelegi cu verisoara si sa nu se ajunga la astfel de intrebari big grin

| anonim_4396 explică (pentru RainmakerX):

Am mai pus întrebări si la alte categorii, da T/A e principala laughing
Sper sa nu se ajungă.

| Croampa a răspuns:

La 3 ani n-o sa ai prea multe probleme de genu' cu ea... pur si simplu schimbi discutia sau o ignori, ceva gen: " stai sa merg pana in bucatarie" si daca vede ca nu vrei sa o bagi in seama daca intreba chestii de genu' se va opri de la sine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ori o distragi de la subiect cum ar fi sa o intrebi de papusi, mingiute etc., ori ii spui ca nici tu nu stii.
Daca ii spui ca nu stii, ea nu va mai intreba.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cred ca prima ar fi o solutie. Merss.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cu placere.
Ii poti atrage atentia prin mai multe feluri.
Cum ar fi ca dintr-o data sa zici :
"Dar tu ai vazut desenele mele? surprise "
Sau chestii de genul. Incearca cat mai mult sa ocolesti subiectul.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Buna idee.
Bine ar fi sa nu ma intrebe.

Răspuns utilizator avertizat
| CristinaSNC a răspuns:

Ce trist crying off mititei de ei sad mi-se rupe sufletul sad Incearca sa ii faci sa nu ii simpta lipsa, adica tine-o tot timpul ocupata, joaca-te cu ea happy si cum au spus si cei ceilalti cand intreaba de mami spune brusc altceva incearca sa nu ii raspunzi direct pentru ca sigur va plange sad Mult succesc happy!

| anonim_4396 explică (pentru CristinaSNC):

Aiiiii...sa nu plangaaaa!
Mersi mult de sfatwinking

| CristinaSNC a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu multa placere happy ai grija de ei happy!

| anonim_4396 explică (pentru CristinaSNC):

Asa o sa fac.winking