| Mancherz a întrebat:

Sa merg la banchetul de clasa a VIII-a?
Chiar nu stiu ce sa fac! Ma gândesc sa nu merg fiindcă sunt o fire mai timida si nu imi place aglomerația + ca o sa vina si alți colegi din alte clase cu care nu ma înțeleg bine.
In clasa am colegi cu care ma înțeleg genial, dar ei nu vin din diferite motive... Ce sa fac? Ma tem ca o sa merg la banchet si o sa stau acolo singura ca o antisociala, insa nu as vrea sa-mi las singura colega de banca... Si este si ultima festivitate cu ei.
Am întrebat-o pe mama, dar ea nu spune nimic.
Mi s-a mai întâmplat sa merg la petreceri si sa stau singura + ca m-am simțit si prost.
Voi ce parere aveti? Pana maine trebuie sa ii spun dirigintei daca merg sau nu. sad

5 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Iti inteleg timiditatea si indoielile, dar poate ca asta e un bun moment sa te schimbi, sa nu mai fii retrasa si singuratica. Gandeste-te ca e ultima data cand te intalnesti cu oamenii aia si impune-ti sa nu-ti pese deloc de ce cred ei, fa-te frumoasa, simte-te bine, distreaza-te, danseaza, glumeste. Nu are ce sa se intample rau happy
Daca nu reusesti sa-ti invingi timiditatea, o sa o duci cu tine si in viata de licean si e pacat... o sa pierzi lucruri care sunt unice si irepetabile, si vei deveni un adult antisocial si fara prieteni.
Curaj happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa iti para rau peste cativa ani ca ai lipsit de astfel de evenimente

| Florentina9210 a răspuns:

Nu frate, stai inchis in casa, cine stie, poate se imbata aia la banchet si te mai ia si la bataie.

| WaterDrop a răspuns:

Daca consideri ca nu te va afecta cu nimic negativ, faptul ca nu mergi, atunci nu o fa.Vor mai fi petreceri de genul asta in viata(vine acusi liceul), nu este ultima cu siguranta asa ca nu`ti bate capul prea mult cu asta. Daca nu te simti bine, nu te du.Mai ai destul timp sa-ti faci amintiri frumoase in viata.Colega ta o sa te inteleaga si o sa-ti respecte decizia daca iti este prietena.

P.S: lucreaza totusi la aceasta timiditate pe viitor pentru ca de aici apare si frica de aglomeratie si socializarea de proasta calitate.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Pai daca nu vrei sa mergi nu mergi la urma urmei ca rost ar avea daca nu vin toti colegii tai de clasa si vin altii cu care nu te intelegi inteleg ca e ultimul an impreuna cu colegii tai de gimnaziu te inteleg bine si eu sunt in clasa a opta si la mine s-a organizat un banchet si eu n-am vrut sa merg n-ar fi avut sens dadeam multi bani, nici nu voiam sa stau cu colegii mei, ce mai colegi, pe unii nici macar nu-i plac, m-as fi plictisit daca as fi fost 3 zile cu aia.
Tu alegi pana la urma, si oricum doar pentru ca se termina ultimul an cu colegii tai asta nu inseamna ca nu o sa-i mai vezi, o sa mai ai alte momente cu ei si o sa te distrezi cu ei si astea.
Toate cele bune.