| wasserfest a întrebat:

Sunt in depresie. Am nevoie de niste sfaturi. Cand am fost scos azi la mate la tabla nu am stiu unele lucruri, iar profesorul m-a trimis la loc. Ma simt foarte prost, multi au inceput sa rada ca nu scriam corect (de parca ei ar fi mari genii) dar ma simt foarte foarte prost. Ce pot face? Sfaturi ca sa ma linistesc. Parca nici nu as mai vrea sa ma duc la scoala.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti prea stresat de note. crezi ca e ultima data cand nu ai sa stii ceva si o sa rada altii de tine? Surpriza, asta e viata, asa o sa fie, gandeste te la bac cand dai proba orala, gandeste te la munca cand esti intrebat ceva si nu stii ...etc etc

treci peste

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Si mie mi se mai intampla sa gresesc, iar daca ceilalti radeau, ma certam rau de tot cu ei in pauza. Ii faceam sa se simta in ultimul hal, mai ales ca nu-mi erau superiori la invatatura. De cele mai multe ori le dadeam cu caietul de pereti.
N-ai de ce sa te simti prost, daca nu-ti place matematica te poti duce la filologie sau stiintele sociale, sau inveti.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Matei,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

Răspuns utilizator avertizat
| aviii a răspuns:

Nu ar trebui sa fii intr-o depresie ca nuai stiut ca ai trecut la tabla si nu ai stiut...App ce clasa esti? Lasa ca in fiecare an materia e din ce in ce mai grea. Tuturor ni s.a intamplat sa nu stim cand trecem la tabla. Si pana la urma tot profesorul te lauda dar pe urma te face de caca* si tot asa. Se intampla sa ai un lapsus in momentul ala si na. avem mai multe materii nu una. Si in cazul meu ma trecuse profu la tabla cu o zi in care a trbuit sa dam test, dar la amanat si ma facuse in fata clasei de tot..m.am simtit prost pe moment si toata ziua laughing dar m.am gandit cum sa indrept greseala si am compensato cu alte lectii invatate. Si de ceilalti colegi..clasa noastra este varza cand trec aia la abla juma de clasa rade(aia care nu invata niciodata nimic!) Si nu mai fi suparat, invata alta lectie, invata din greseli si bafta la note bunewinking