| MihaicaDan a întrebat:

Sall all! Referitor la un ex la mate. Din geometrie P.S nu-mi faceti figura FUNDA
Problema : Ipotenuza. Triunghiul ABC,[AD]-inaltime, D apartine (BC),[AE]-mediana, E apartine (BC) BC=4BD.
Concluzia: a.Triunghiul ABE-echilateral, b.[AE-bisectoarea unghiului DAC daca vreti una asemanatoare pentru inca o funda Poftiti link-ul : http://www.tpu.ro/......-care-imi/

Răspuns Câştigător
| PikaPikachu a răspuns:

Figura nici nu puteam sa ti.o fac laughing Iar dupa "problema" ce e cu ipotenuza? sau ai vrut sa scrii ipoteza?
Deci ai triunghiul ABC:
AE - mediana => AE=BC supra 2= BE=EC
BC=4BD => BE=BC supra 2=4BDsupra 2= 2BD => D - mijlocul [BE]
=> AD - mediana, inaltime...
AE=BE => triunghiul ABC echilateral.
b. Daca [AE e bisectoare ce? Mrg, nu stiu ce ai vrut sa zici, dar:
=>m(

| MihaicaDan explică (pentru PikaPikachu):

Da. ipoteza am vrut sa scriu mersi oricum.

| PikaPikachu a răspuns (pentru PikaPikachu):

La sfarsit mai scrisesem ceva, dar se pare ca nu a aparut.
Deci: Daca AE e bisectoarea => unghiul = 60 grade)
In triunghiul AEC: AE=EC si m( triunghiul AEC echilateral.
Gata! Sper ca te-am ajutat si intelegi ce am scris eu pe acololaughing. BAfta la scoala!
Funda? happy

| MihaicaDan explică (pentru PikaPikachu):

SCZ rolling on the floor am uitat sa-ti dau funda

| PikaPikachu a răspuns (pentru MihaicaDan):

Nu.i nimic rolling on the floor mersi! big grin

5 răspunsuri:
| MihaicaDan explică:

Scz este ipoteza. nu ipotenuza