| anonim_4396 a întrebat:

Sall am probleme la scoala nimeni nu ma placa toti iti bat joc de mine cum vorbesc cum arat cand vin suparat de la scoala maica-mea tipa la mine spunad ca e vina mea nu a lor ca sa ma schimb nu ma asculta cand incerc sa vorbesc cu ea asta se intampla aproape zilnic de cativa ani pe zi ce trece tot mai rau mi se pare viata parca nu mai are rost nu pot sa ma bucur de nimic nu pot sa mai am incretere in oameni incepe sa ma doara si inima din cauza stresului ce sa fac? sa ai ucid dupa sa ma omor si eu?

6 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

UN prim pas ar fi acela de a învăța să scrii românește. Oricum după concluzia la care ai ajuns e clar că problema e la tine. E clar că ai capacități foarte reduse din punct de vedere al intelectului. Dacă și mama și toți îți spun că problema e la tine și mai vi și aici să ne arăți ce concluzii tâmpite tragi și cum scrii de corect, atunci ar trebui să coenștientizezi că problema e la tine și ar trebui să citești mai mult și să lucrezi mai mult pentru ați dezvolta intelectul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sfideaza-i, raspunde-le la provocari mereu si mai invita-i se te pupe in cot. Nu schimba scoala! Tu trebuie sa ii infrunti nu sa fugi de niste cretini retardati!(cam astfel de colegi am si eu si am avut mereu)FUNDA, papadie?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scuze ca ti-am spus papadie...credeam ca esti fata...

| buburuza2007 a răspuns:

Nu cred ca daca ii omori rezolvi ceva, de ce nu faci un sport, judo sau karate ca sa iti reprimi furia si asfel daca copii se mai iau de tine poti sa ripostezi frumos si elegant si asfel le castigi respectul, fa ceva frumos si bine pentru tine iar oamenii vor incepe sa te respecte

| Vasilache_Stefan_1997 a răspuns:

In niciun caz nu te gandi la moarte! Asa am fost si eu numai ca nu la scoala la fotbal. Incearca sa faci glume, sa vorbesti cu toti din clasa chiar daca te eneveaza. Stai pe langa ei cand vorbesc ceva si fa-te ca esti interesat, ba chiar poti sa-i intrebi si tu ceva ca sa-ti dea un sfat, da fara sa te ia la misto. Da-te pe langa un grup din clasa ta mai slabut, nu cu cei mai populari sau cu un grup cu care crezi tu ca ai chestii in comun si mna nu stiu... depinde si de ce fel de oameni ai tu in clasa. Da cel mai important, fa-ti un prieten! Cel mai bun prieten. Cu care poti discuta orice si poti sa-i spui ce ne-ai zis noua aici, iar el te va intelege si te va incuraja si va vorbi cu tine. Poate ai deja un prieten nu cel mai bun, dar doar prieten asa si ti-e frica sa-i zici toate chestiile astea. Nu trebuie sa-ti fie. Si repet, in niciun caz nu te mai gandi la moarte. Gandeste-te ca inca nu ai condus o masina (eu asa faceam), gandeste-te ca inca nu ti-ai trait viata si urmeaza sa o traiesti. Cand vei fi la liceu sau la facultate( la ce urmeaza sa fii) se vor schimba colegii si din prima saptamana trebuie sa vorbesti cu toti sa vezi care si cum si ai sa vezi ca o sa fie totul bine si ai sa te miri cum de te-ai gandit la asa lucruri rele. Eu atata iti pot zice, prin asta am trecut si eu, la mine a fost cazul sa ma duc si la psiholog numai ca am refuzat ca era prea scump laughing. Deci nu sta retras doar petru ca ti-e frica sa nu te ia din nou la misto. Incearca sa fii unul de-a lor. Da asta nu inseamna sa incepi sa fumezi cum fac ei! FII PUTERNIC! Nu-i asculta! Poti spune NU oricand. Si sa spui cand e cazul. Ti-am zis cam asa am fost si eu dar acuma nu mai sunt asa pentru ca s-au schimbat colegii si stii ca prima vedere conteaza foarte mult, si adin prima am fost glumet si interesantr si vorbeam cu toti. Na, daca e chiar grav la tine, cel mai bine poti apela un psiholog ca nu e o rusine. Si cu parintii... La mine inca mai sunt asa, deci acolo n-am ce sfat sa-ti dau :/. (Si treci peste emotivitate! Fii tu insuti) Scuze ca am scris asa de mult da stiu prin ce ai trecut si ai sa vezi ca totul o sa se schimbe si ai sa fii cel mai fericit. Eu am incredere in tine! Fii tare!winking

| Robert_Stoian_1993 a răspuns:

Eu zic sa te muti de la scoala.nai vreo ruda cu care te intelegi mai bine? daca ai du-te si vb mai amanuntit cu ea si sa vorbeasca cu parinti tai!