| anonim_4396 a întrebat:

Sall manilor. E musai sa stai la birou și să fii îngropat în hârtii dacă vrei să ai bani? Pur și simplu urăsc hârtiile, să stau în casă mai mult de 5 ore pe zi și mă enervez și pufăi când stau mult timp fără să fac activități fizice.ași preferă dacă exista, o meserie în care te misti sau lucrezi(nici chiar să fii maltratat, dar să te miști) și ești plătit bine. Cu muncă fizică ma descurc.am 14 ani și îmi place să dau cu sapă în grădină(chiar mă descurc) să fac exerciții să ridic greutăți, și chiar de nu am o viteză prea mare ila sport am câștigat probă de rezistență. Îmi place sa înot(4 ore pe zi vara) și să fac abdomene si piept.de cand eram mic o țin așa.simț ca timpul în care stai e timp irosit.mă opresc din făcut efort doar când fac febră musculară. De cum mă trezesc fac abdomene.deci există meserii bine platite (2000-3000 de lei pe lună sau mai mult)in care să nu trebuiască să stai să putrezești la un birou intr-o cameră mica îngropat în hârtii si acte?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca visezi la asemenea salarii. Exista ele dar nu sunt pentru oricine.Si cum de ai dat asa din greu la varsta ta? Daca lucrai intelegeam ca te tine la birou programul de lucru.Dar asa? Iesi afara, plimba-te, inoata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

2000 lei nu e nici pe departe un salariu bun... si sunt si meserii care implica doar munca fizica dar sunt platite corespunzator... adica putin

| ElenaSt2011 a răspuns:

Sunt mai putine meserii pe piata muncii in care trebuie sa lucrezi in birou.

Majoritatea meseriilor de pe piata implica munca fizica.

Asa multi bani mentionati de tine aici nu vei putea primi in tara ca angajat, eventual daca esti patron si ai propria ta firma care merge bine.

Sfatul meu este sa mergi la munca in strainatate, unde daca lucrezi 2 sau 3 ani, de multe ori primesti casa si masa gratis si poti economisi tot ceea ce castigi.

Sau mergi la Agentia Judeteana de Ocupare a Fortei de Munca din orasul tau si intrebi de job-uri in strainatate, sau accesezi site-ul Uniunii Europene la adresa https://ec.europa.eu/eures/page/index si alegi RO pentru a vedea informatiile in romana. Sau mergi direct la varianta romaneasca a site-ului, accesand https://ec.europa.eu/eures/public/ro/homepage