| Mihaitza6868 a întrebat:

Sall TPU, am o mica problema si as vrea sa-mi dati niste sfaturi, nu sa ma criticati
Am 14 ani jumate, si de 2-3 luni tot iesind pe afara am inceput sa fumez. limita mea este la 2 tigari pe zi, mai mult nu pot... nu sunt dependent, nu depind de tigari, dar e o pofta pe care nu pot sa v-o explic. Nu as vrea sa le spun parintiilor, stiu ca pot murii cu 10 - 20 ani mai tanar daca fumez de pe acum, dar nu stiu cum sa.mi inving pofta aia... Mentionez ca pot sa rezist fara tigari cat vreau dar de cate ori am incercat sa ma las, am iesit pe afara si vazandu-i pe toti prietenii mei ca fumeaza nu am rezistat tentatiei si le.am cerut o tigara. Stiu ca sunt prea mic pentru asta, dar chiar am nevoie de un sfat, nu sa.mi spune-ti doar,, LASA-TE!" - dau funda

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

"nu sunt dependent, nu depind de tigari, dar e o pofta pe care nu pot sa v-o explic"

ia ghici tu ce e pofta aia? Dependenta

grele sanse sa te lasi, mai ales la ce anturaj ai

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Pe scurt poate raspunsul ar fi sa iti schimbi anturajul. Banuiesc insa ca nu poti.

Ar mai fi o solutie sa te apuci sa practici un sport. Asta ca sa gasesti o motivatie pentru a nu te mai apuca de fumat deoarece iti afecteaza performantele.

A treia solutie ar fi sa mergi undeva la munte sau ma rog, nu in casa, si cu niste prieteni, sa fumati pana vomitati rau de tot. Si apoi sa mai dati o serie pana vomitati. In ideea sa iti fie atat de rau incat sa nu vrei sa te mai apuci de asa ceva never.

A patra solutie cred ca ar fi sa iti gasesti un drum pe la fundeni, si sa te plimbi un pic prin saloane cu bolnavii de cancer aia finali. Daca gasesti de plamani ar fi perfect. Eventual, daca esti mai infipt, ai putea sa iti faci o programare la un doctor de acolo care sa iti explice si sa iti arate clar situatiile in care ai putea sa ajungi daca nu te abtii.

Sa vezi pe viu niste oameni muribunzi care te invidiaza pentru faptul ca esti sanatos inca, o sa aiba un efect pe care nici cu logica nu poti sa il intuiesti.

Sa schimbi o pofta ca asta, nu este usor. Asa ca nu o aborda ca pe un hobby. Este o lupta si din pacate este o lupta cu tine insuti. Ai grija sa nu pierzi nici macar o batalie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acea pofta este dependenta. Eu acum ny mai fumez, m-am lasat deoarece fumam la fel ca tine, asa ca mi-am zis: Ce rost are sa fumez daca de cele mai multe ori nu simt nevoia? In plus afecteaza multe organe, tu inca esti in perioada de de, voltare si iti va afecta cresterea si multe organe. Faptul ca ii vezi pe altii fumand nu trebuie sa o faci si tu, daca maine ii vezi ca fumeaza marihuana, vei fuma si tu pentru ca fumeaza ei? Controleaza-ti pofta, o poti face gandindu-te ca esti mai puternic decat aceasta dorinta. Cand altii fumeaza, tu i-ati o guma si mesteca, o ciocolata, o punga de seminte, etc.

| MissADEEL a răspuns:

Cred că, la tine, problema principală e că nu reziști din cauza celorlalți. Fumatul vă unește. Este vina spiritului de turmă...
Ar trebui să conștientizezi că un risc de recidivă o să existe întotdeauna și că depinde doar de tine să nu te reapuci. Găsește acel lucru care îți dă poftă, adică explicația aia pe care nu poți să ne-o dai.
Nu ești obligat să fii la fel ca ei. Nu ești obligat să faci același lucru.
Poți folosi metoda satisfacției - fixează-ți un obiectiv, o zi în care nu ceri deloc țigări. Dacă nu ceri, recompensează-te singur cu un mic cadou. Cadoul e opțional, asta pentru că, oricum, te vei simți mai împlinit cu sinele spunându-ți că azi ai rezistat. Iar, dacă reziști o zi, de ce nu ai putea rezista încă două, trei, patru și așa mai departe?
Când prietenii tăi fumează, tu cumpără-ți o sticlă de apă și cum ai pofta, bea din ea. Sau ia-ți un elastic și trage ușor de el ca un fel de dojană fizică dacă știi că din nou ai chef. Ideea e să înlocuiești obieciul cu ceva ce nu e nociv. Apoi, să nu lași spiritul de turmă să învingă. Ambele idei combinate.

| xRockForLifex a răspuns:

Salutare!

Unii ajung de la 2 ţigări pe zi la 2 pachete pe zi. Decizia de a fuma sau de a nu fuma ţine de fiecare. Eu nu văd ţigările ca pe o dependenţă reală - mi se pare mai degrabă o scuză penibilă pentru cei ce n-au suficientă voinţă să le lase pur şi simplu deoparte. Cocaină, heroina... asta dau dependenţă. Nu nicotina.

Cât despre chestia asta pe care probabil o auzi mai tot timpul la vârsta ta, că „anturajul te schimbă/e de vină", ei bine... nimeni nu îţi pune ţigara în gură. Ce dacă ceilalţi din gaşcă fumează? Nu e o regulă să fumezi şi tu, faci cum vrei.

Ce sfat aş putea să-ţi dau? Încearcă, testează, descoperă, dar vezi că sunt şi nişte limite în toate! Ai grijă.winking