| tony98 a întrebat:

anul acesta dau examenul de capacitate si imi este cam frica la romana.
adica imi este frica la compunerea de la partea 1 si de exercitiul 5 tot de la partea 1(acela cand zice... spune semnificatia unei secvente sau mai stiu eu ce)
daca ar fi sa cada ceva unde sa zica sa dem. ca e un gen sau o specie, nu imi e frica, dar daca imi cade ceva de genul: explica titlu sau mesajul...acolo nu ma descurc.
Ce sfaturi imi puteti da pentru a face compunerile "ca la carte"?
FUNDA!

2 răspunsuri:
| Vans a răspuns:

Omule,uşor.Compunerea de la part I nu e cine ştie ce. Poate să te pună să demonsterzi ce gen e, sau ceva caracterizare... dacă le înveţi nu ai probleme.
cât despre semnificaţia unui titlu sau a unui fragment.Acolo poţi scrie chiar şi prin ce parte de vorbire se exprimă(la titluDacă e parte de vorbire, bineînţeles).La fragment zici ce înţelegi tu, pe scurt.
Nu-i greu, trebuie să ai ceva vocabular şi puţină imaginaţie.
Şi vezi că dacă nu scrii nu iei punctele nici pe redactare(alea 1, 20 sau cate sunt.). Deci, chiar dacă nu ştii, scrie.Mai ales compunerile.

| Dumitriscia a răspuns:

Pai nu e greu sa iti exprimi opinia despre mesajul sau despre semnificatia titluluiwinking La titlu incepi ca este unul analitic/sintetic si apoi dai detalii si la mesaj incepi cu faptul ca Poezia... de. este o creatie lirica in proza in care autorul isi transmite in mod direct ideile, gandurile si sentimentele. Pe urma incepi cu un prim argument, un al doilea argument si in concluzie consider ca.(adica trebuie sa respecti structura unui text argumentativ)...Bafta la examenwinking