| Neajutorat a întrebat:

Sall TPU, sunt plin de cosuri si nu mai suport asta...cum as putea sa scap de ele?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa incerci brevoxyl si un exfoliant chimic bha 2% lotiune pe care nu-l aplici in aceiasi zi cu brevoxylul. Exfoliantul este anti-inflamator, vindeca rapid acneea, vindeca treptat petele post acnee, diminueaza punctele negre si ajuta la creearea unui mediu care nu este benefic pentru dezoltarea bacteriei care provoaca acneea.

E important sa ai si o alimentatie cat mai ok : fara cipsuri, lapte, cafea, sucuri, carne de porc, conserve, ciocolata, prajeli etc si sa mananci cat mai multe mancaruri naturale.

Schimba cat mai des fata de perna, o noapte foloseste-o pe o parte, o noapte pe cealalta si dupa la spalat.

Castile si telefonul nu trebuie sa-ti atinga fata pentru ca acestea provoaca un mediu pentru dezvoltarea bacterilor, daca ai acnee in zonele astea stii ce sa schimbi. ( sunt castile alea clip-on sau d-alea fitness care vin pe la spate )

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Elimina tot ce este sintetic de imbracat! Poarta doar bumbac 100% si corpul tau poate sa respire si sa nu se mai sufoce in sintetic.
Apoi, mananca mancare simpla, fara prajeala, fara fast food, fara condimente iuti, fara sucuri.
Igiena personala joaca si ea un rol extremd e important, spalat de 2 ori pe zi, dimineata si seara, cu un burete natural sau cu o perie, ca sa elimini pielea deja afectata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

La acneea daca te apuci sa folosesti bureti sau perii tot ce faci e sa spargi pustulele, sa raspandesti bacteriile si sa intri intr-un cerc vicios. Pana si prosopul de fata trebuie sa fie de unica folosinta, din hartie dar cine are atata rabdare? laughing

| T0T a răspuns:

Du-te la un dermatolog. Probabil ai acnee. Trebuie să o tratezi de pe acum, nu trece așa ușor iar cei cu asta mi se par destul de respingători.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce tip de cosuri ai?
http://pasagera.ro/tipuri-de-acnee.html
Defineste " plin de cosuri ", poate sa fie o exagerare pentru 10 cosuri sau asa : http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/......-naspa.jpg

| anonim_4396 a răspuns (pentru Neajutorat):

Poti sa incerci brevoxyl si un exfoliant chimic bha 2% lotiune pe care nu-l aplici in aceiasi zi cu brevoxylul. Exfoliantul este anti-inflamator, vindeca rapid acneea, vindeca treptat petele post acnee, diminueaza punctele negre si ajuta la creearea unui mediu care nu este benefic pentru dezoltarea bacteriei care provoaca acneea.

E important sa ai si o alimentatie cat mai ok : fara cipsuri, lapte, cafea, sucuri, carne de porc, conserve, ciocolata, prajeli etc si sa mananci cat mai multe mancaruri naturale.

Schimba cat mai des fata de perna, o noapte foloseste-o pe o parte, o noapte pe cealalta si dupa la spalat.

Castile si telefonul nu trebuie sa-ti atinga fata pentru ca acestea provoaca un mediu pentru dezvoltarea bacterilor, daca ai acnee in zonele astea stii ce sa schimbi. ( sunt castile alea clip-on sau d-alea fitness care vin pe la spate )

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Mergi la medic. Cauzele pot fi diverse.

| mskking91 a răspuns:

Salut! Am fost si eu pus in aceeași situație, toata lumea îmi zicea ca trebuie sa fac ceva in legatura cu asta asa ca m-am dus la dermatolog cu analizele la sange făcute, acesta mi-a prescris o rețetă cu Roacutan pentru 1 an de zile, acestea sunt pastile ce trebuiesv luate 2 pe zi, eram plin si pe față si pe spate ..chiar tot spatele, acum sunt uimit ca de cateva luni nu mi-au mai aparut absolut deloc, si tratamentul l-am luat vreo 5 sau 6 luni, asa ca te rog sa te duci sa consulti un medic dermatolog, salut!