| alexmason a întrebat:

Salu TPU,m-am transferat la alt liceu, am trecut in clasa a-X-a trebuie sa dau diferente la geografie,TIC, muzica si desen.Cam ce o sa imi pice?

Răspuns Câştigător
| Lands0fMancunia a răspuns:

Pai chestii usoare. In Word probabil te pune sa inserezi un antet (insert header), sa numerotezi paginile (insert page number), sa inserezi o imagine (insert image), un tabel (insert table), sa scrii cu un anumit stil (times new roman de 12 de obicei), sa faci tabelul colorat, sa scrii subliniat (cu italic) samd.
In PowerPoint posibil sa te puna sa creezi mai multe slide-uri (pagini) (insert new slide sau click dreapta sub ultimul slide si dai new slide), in mare parte ca la word.
In Excel cum sa faci un tabel, cum sa calculezi o medie, cum sa unesti mai multe celule.
Nu e complicat. E posibil sa ma insel si sa te intrebe altceva, nu mai tin minte, au trecut ceva ani.

7 răspunsuri:
| Lands0fMancunia a răspuns:

Salut. La TIC probabil vei avea intrebari din Office (Word, Excel, Powerpoint). Nu sunt sigur daca testul e scris sau il dai la calculator. La celelalte chiar nu am idee. Sper ca te-am ajutat.

| alexmason explică (pentru Lands0fMancunia):

Si ce crezi ca s-ar putea sa ma intrebe mai exact pentru ca eu nu am facut prea mult TIC la vechiul liceu pentru ca profesoara intarzia mai mereu jumate din ora.Am facutt clasa a-IX-a la un liceu tehnologic iar acum vreau sa ma transfer la stiinte sociale la alt liceu.

| alexmason explică (pentru Lands0fMancunia):

Si imi poti spune cum pot sa fac aceste lucruri pentru ca habar nu am, nu am lucrat prea mult pe calculator

| Lands0fMancunia a răspuns (pentru alexmason):

Salut, in mare ti-am zis intre paranteze cum se fac alea. Cel mai bine este sa te uiti la filmulete pe Youtube, iti explica mult mai bine.
Acum depinde de versiunea de Office pe care o are scoala. Eu am avut 2003 si 2007, nu mai stiu ce se foloseste acum.
Iti dau niste link-uri de pe Youtube ca sa te uiti. Mai multe nu pot face. :)
https://www.youtube.com/watch?v=Y07aFiqI6qQ e in engleza, sper sa nu te incomodeze.
https://www.youtube.com/watch?v=y_lIaB1IS_8 asta e in romana

| alexmason explică (pentru Lands0fMancunia):

O ultima rugaminte, imi poti spunde de unde pot sa descarc Microsoft Office gratis?
P.S Nu conteaza versiunea.

| Lands0fMancunia a răspuns (pentru alexmason):

In al doilea link pe care ti l-am dat, tipul respectiv iti arata in filmulet de unde l-a luat.

| alexmason explică (pentru Lands0fMancunia):

Multumesc happy

| Lands0fMancunia a răspuns (pentru alexmason):

Pai chestii usoare. In Word probabil te pune sa inserezi un antet (insert header), sa numerotezi paginile (insert page number), sa inserezi o imagine (insert image), un tabel (insert table), sa scrii cu un anumit stil (times new roman de 12 de obicei), sa faci tabelul colorat, sa scrii subliniat (cu italic) samd.
In PowerPoint posibil sa te puna sa creezi mai multe slide-uri (pagini) (insert new slide sau click dreapta sub ultimul slide si dai new slide), in mare parte ca la word.
In Excel cum sa faci un tabel, cum sa calculezi o medie, cum sa unesti mai multe celule.
Nu e complicat. E posibil sa ma insel si sa te intrebe altceva, nu mai tin minte, au trecut ceva ani.