| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani si nu-mi vine ciclul.
La toate prietenele au venit insa la mine nu...Chiar si la cele mai putin dezvoltate decit mine...Ma tem ca nu o sa mai vina.Ce sa fac?

34 răspunsuri:
| emchristina a răspuns:

O sa-ti vina. Cat astepti poti sa te bucuri de faptul ca inca nu ti-a venit, n-ai dureri lunare, nu duci grija tampoanelor si a patarii hainelor. Stai linistita ca o sa apara curand.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Unde e graba? daca simti ca ai cu adevarat probleme medicale mergi la un consult

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

TREBUIE să ai RĂBDARE!

NU este o "regulă generală" pentru a prezice exact când îţi vine menstruaţia!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - dar e posibil să vină şi mai târziu.

Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

Ai RĂBDARE că va veni şi menstra şi te vei "sătura" repede de ea.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......narha_1044

http://www.ghidul-parintilor.ro/......uatie.html

http://www.copilul.ro/......a4411.html

http://www.desprecopii.com/......fetite.htm

http://www.info-ghid.com/......tie-s.html

Toate cele bune!

| corbulalbrosu a răspuns:

Inceperea menstruatiei se produce INTOTDEAUNA doar pe baza activitatii hormonale.Menstruatia nu poate fi nici indusa, nici provocata in avans sau intarziata deoarece acest proces este de natura strict hormonala si este coordonat/se produce involuntar de vointa noastra. In momentul intrarii in perioada de pubertate, la fetite se observa ca apare pilozitatea pubiana si la subrat si de asemenea sanii incep sa creasca usor. La inceput arata ca niste mici umflaturi care initial au forma conica, sunt ascutiti, insa pe parcurs vor deveni rotunzi. Varsta normala pentru inceperea dezvoltarii sanilor poate fi situata oricand intre 9 si 13 ani. Daca la 14 ani o fata nu are inca aceste semne ale pubertatii trebuie sa faca o vizita la ginecolog. Se apreciaza ca in medie la aproximativ doi ani dupa ce aceste fenomene au inceput fiind caracteristice pubertatii, este de asteptat sa apara si prima menstruatie, sau menarha cum se numeste ea in mod stiintific/medical. Menstruatia este un proces care incepe la pubertate, se produce cu o anumita frecventa, ciclic/periodic si se va repeta de-a lungul vietii femeii pana la aparitia menopauzei (circa 48-55 ani). Aproximativ in fiecare luna aparatul reproducator al femeii se pregateste sa dea nastere unei noi vieti. In general menstruatia apare in momentul in care fata ajunge la pubertate si incep sa i se dezvolte sanii si apare pilozitatea de la subrat si de la "pasarica". Acest lucru se produce de obicei in jurul varstei de 11-12 ani insa se poate produce mai devreme cu 1-2 ani sau mai tarziu pana in jurul varstei de 16 ani. De obicei in primii (1-2) ani menstruatie se produce foarte neregulat putand exista pauze chiar si de cate 3-4 luni intre ele, insa incet incet frecventa menstruatiilor se va regla si se va stabiliza, aparand aproximativ in fiecare luna. In cazul in care fata intretine relatii sexuale inainte de a avea prima menstruatie, acest lucru nu va influenta aparitia menstruatiei la o data ulterioara.Tot acum apar acele scurgeri zilnice uneori abundente si exasperante uneori, deoarece pateaza chiloteii acestea fiind un semnal ca organele tale genitale au inceput procesul de maturizare si prevestesc aparitia primei menstruatii, insa nimeni nu iti va putea prevede momentul aparatiei acesteia. Mereu sa ai pregatite si sa ai la indemana (in geanta ta) tot timpul 1-2 absorbante, mai ales pe perioada cat esti scoala. Nu te impacienta deoarece menstruatia uneori se va porni fara nicio avertizare prealabila. Multa sanatate

| R0R0 a răspuns:

O sa iti vina.Stai calma!

| Radu284 a răspuns:

Si de ce exact te temi ca nu o sa mai vina?

| Staind a răspuns:

O viata de menopauza

| Doub a răspuns (pentru Staind):

Laşi copiii cu traume, pffuiii, nu e bine. sad

| Staind a răspuns (pentru Doub):

Le trece, ie copii mari

| Doub a răspuns (pentru Staind):

Foarte urât. sad

| Staind a răspuns (pentru Doub):

Compasiunea nu-si are locul, revinoț

| Doub a răspuns (pentru Staind):

Şhhh, lasă-mă să empatizez cu suferinţa fetei. sad

| Staind a răspuns (pentru Doub):

Gizăs, i'm leaving u here phbbbbt!

| Doub a răspuns (pentru Staind):

Bagă-ţi limba înapoi. angry

| Staind a răspuns (pentru Doub):

Sau ce? O sa empatizezi mai tare? happy

| Doub a răspuns (pentru Staind):

Heehee, nu, nici nu aş putea mai tare.
Dar poate rămâi fără ea, poate ţi-o ia vântul. thinking

| Staind a răspuns (pentru Doub):

In cel mai rau caz, o sa falfaie ca limba unei vaci care scoate capul pe geamul masinii
Detalii, oricum

| Doub a răspuns (pentru Staind):

Aaa, deci m-ai văzut când îmi plimbam vaca...
Nu-i aşa că era frumoasă? :3 Cu coarnele ei, ahhh.

| Staind a răspuns (pentru Doub):

Am stiut ca esti cu vaca big grin
Scuze, era la fileu.
Dar daa, ce vaca minunata! Ar trebui sa-l vezi pe jonny, e boul meu. Uneori oamenii ne confunda, dar nu ma supar

| Doub a răspuns (pentru Staind):

Să ştii că vacile's faine, băi. phbbbbt

Îl cheamă Jonny? Ce drăguţ. :3

| Staind a răspuns (pentru Doub):

phbbbbt și ție

| Doub a răspuns (pentru Staind):

phbbbbt

Haaahaaa

| Staind a răspuns (pentru Doub):

Multa limba, just sayin

| Doub a răspuns (pentru Staind):

Poate pun vaca pe tine. straight face

| Staind a răspuns (pentru Doub):

laughing sa-i tunzi coarnele inainte

| Doub a răspuns (pentru Staind):

Dar de ce să o supun unei asemenea suferinţe?laughing
Ţi-o las în stare naturală.

| Staind a răspuns (pentru Doub):

Iti multumesc pentru grija (pe care i-o porti fapturii)
E de admirat, serios

| Doub a răspuns (pentru Staind):

Sunt un om bun. sad

| Aberdeen a răspuns:

Poate să-ți vină și la 17 ani. Nu este nicio problemă, crede-mă! happy

Răspuns utilizator avertizat
| MtfkRebekah a răspuns:

Chestia asta ar trebui sa fie ultima ta grija. Bucura-te ca nu ai acele dureri, stresul ca te vei putea pata oricand, starile de nervi, in asa fel incat 5-6 zile [ cazul meu, cel putin ], nu se poate discuta cu tine. Eventual daca mai esti si pe stilul avalansaaa ca mine nu te ridici 2-3 zile din pat. -.-

| caroline27 a răspuns:

Stai linistita, nu ai nimic. Poate venii si la 15-16. Nu tanjii după ăsta, nu e nimic frumos in asta. dureri de spate, burta, toane nasoale..Ai rabdare doar. Fiecare cu corpul lui.

| Gabriella789 a răspuns:

Nu e mare lucru. Adica, poate nu o sa.ti vina la 13 ani. Incearca sa vorbesti cu mama ta despre asta, asa e cel mai bine happy. Inca ceva, daca nu ti.a venit acum, asta nu inseamna ca nu o sa vina niciodata.

| Calin_Gigi_2000 a răspuns:

Bravo Bravvo draga mea fb calin Gigi