| Cadillac a întrebat:

Am 15 ani 1.73 si 75 kg! Deci sunt cam gras.Azi am inceput sa fac sala si am foarte multe intrebari.Pentru inceput as vrea sa stiu cum se face sala? Eu am zis sa fac 3 zile pe saptama (luni, miercuri si vineri) iar antrenorul mi-a spus ca normal se antreneaza cate 2 grupe de muschi(una mare cu una mica).Voi ce imi recomandati? O alta intrebare este despre proteine.Ce parere aveti despre ele? Te ajuta la ceva sau doar te umfla deoarece eu prefer sa am un muschi mai micut dar tare decat unul urias,umflat cu pompa care nu e in stare de nimica! Ce imi puteti spune despre proteine? Eu o sa ma tin de sala si as vrea sa stiu cam cum o sa ma dezvolt, adica cum o sa se faca grasimea dupa mine? O sa se puna in masa musculara sau ce se intampla? Vreau doar raspunsuri de la oameni experimentati nu de la putani de 12 ani care nu au calcat in viata lor in sala!

11 răspunsuri:
| CrazyTeenager a răspuns:

Te poti antrena in multe feluri, dar cel mai benefic pentru tine ar fi sa faci cardio in fiecare zi minim 30 de minute ( alergare / sarit coarda / bicicleta ) pentru reducerea stratului adipos, exercitiile cu greutati intre 12-15 repetari esti la inceput si trebuie sa inveti o forma corecta de executie, deci greutati mici - medii, definire in principal. E mai bine sa antrenezi bratele separat deoarece le poti stoarce de forta mai bine decat daca le-ai pre-obosi ..Deci Piept + abdomen, spate + trapez, umeri + abdomen, brate (triceps - biceps ), picioare. O perioada vei face mult cardio si repetari multe cum ti-am sugerat mai sus, e perioada de reducere a stratului adipos, pe urma dupa ce consideri ca ai ajuns la greutatea optima, cam 3 - 6 luni, vei intra in perioada de acumulat masa musculara, cand vei face repetari mai putine 6-8 si vei reduce activitatea cardio. Ar trebui sa te interesezi cu privire la tipul tau somatic. Iar cu privire la suplimente ( concentratele proteice, vitaminele, etc ), ele fac doar 10% din rezultate, ai nevoie de odihna, alimentatie si un antrenament eficient. Daca dispui lunar de 150-300 de lei, ai putea investi intr-o pudra proteica si niste multi-vitamine usoare ca Daily Vits, Eurovita, Animal Pak, daca te tine portofelul evident. Succes la antrenament si o seara buna happy.

| Cosmin86 a răspuns:

Nu exista "doar te umfla", e IMPOSIBIL sa maresti muschii fara sa maresti si forta, cand cineva zice "iti maresti muschii dar forta ramane la fel" ii poti spune ca e un IDIOT REDUS MINTAL.

Proteine = carne, peste, branza, oua, lactate.

Minim 4-5 mese pe zi, la fiecare sa ai astea. Daca tot nu-ti ajunge,. atunci iei si suplimente ( prafuri cum se zice ), care tot din mancare sunt facute.

Grasimea nu se pune in masa musculara, grasimea se arde datorita caloriilor arse in timpul antrenamentelor si din alimentatie.

O alimentatie bogata in PROTIENE si SARACA in carbohidrati si grasimi. Carbohidrati consumi DOAR inainte si dupa antrenament, atat.

| wj a răspuns:

Eu nu as lua proteine, si nu as recomanda. Si daca tot esti mai "facut" decat ar trebui, poate ti-ar prinde bine o alimentatie mai buna, la ore fixe, si miscare (alergat, bicicleta, inot, fotbal/baschet, etc) in loc de sala.

| Cosmin86 a răspuns (pentru wj):

De ce nu ai recomanda? stii ce sunt proteinele?

| Cosmin86 a răspuns (pentru wj):

Hai mai copil mic, nu ne explici de ce nu ai lua proteine?
Tu esti constient ca iei ZILNIC proteine? Ai habar macar de asta?

Hai copilule, care n-a citit o carte in viata lui, explica-ne

| wj a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu ti se pare caraghios sa te adresezi cuiva mai mare ca tine cu "copilule"? Eu sunt constient ca "zilnic iei proteine", "iei", dar el zicea ca are 15 ani e cam gras, asa ca de ce are nevoie de surplus pana nu incepe si vede cum sta peste cateva luni? Da, ai tu dreptate ca tu esti un profesionist, baga in tine proteine cu pumnu ca iti face bine.
Daca nu te-a bagat nimeni in seama, nu te baga cu altii, nu cred ca le pasa de ce ai de zis, si printre proteinele tale, citeste mai bine ce scriu altii, se pare ca "nu as lua, nu as recomanda" pentru tine e o insulta, mucosule.

| Kinda a răspuns:

Salut!, si eu am 15 ani dar eu sunt mai solid am 115 de kg si sunt solid nu se prea observa greasimea, trebuie sa iti spun ceva niciodata sa nu iei proteine sau orice prostii ca si ele, fiind solid trebuie sa faci forta etc si vei transforma grasimea in masa musculara, eu fac un sport judo, este foarte eficient si bun facem de 2 ori pe saptamana sala si 3 ori judo, te ajuta foarte mult la dezvoltarea musculara, recomandarea mea e sa mergi la un sport care cauta copii mai grasuti cum ar fi judo, inot(slabesti), Hanball te ajuta foarte mult si faci muschi, Box, Lupte si iti vei creste muschi odata cu sportul ales, cel mai bine e sa faci Hanball pentru ca iti dezvolta musculatura si slabesti, aceasta este parerea mea, dupa experienta mea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Kinda):

Serios? niciodata sa nu ia proteine?

proteinele se gasesc IN MANCARE, copil pampalau ce esti!

p.s. : e IMPOSIBIL ANATOMIC sa transformi grasimea in muschi.

Tu chiar nu stii NIMIC, nu? COPIL MIC isi da si el cu parerea!

| Kinda a răspuns:

Proteine=grasime ma blegule
Proetinele se ia daca nu ai grasime nu poti face muschi din nimic fraisre ce te bsgi copil de 10 ani.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Kinda):

Serios? Proteine = grasime? DE CAND?

Dupa cum spuneam: copil mic, COMPLET PE LANGA.

Proteine = carne, peste, branza, oua, migdale, nuci ( doar o parte din ele, cam 20 % sunt proteine, restul: grasimi, etc. ).

Si nu am 10 ani, am 29 + multi ani de sala si nutritie la activ.

Mai ai MULT pana sa ma inveti tu pe mine ceva.

p.s. : doar un RETARDAT NOTORIU ar zice "proteine = grasime".

CITESTE O CARTE!

| alin100 a răspuns (pentru Kinda):

Tu vorbesti serios? Stii ce sunt proteinele?