| Nikolaus a întrebat:

Am 16 ani si am început sa ma îngrijorez in ultima vreme ca nu prea mai vad bine. De la 2-3 metri distanta de televizor vad subtitrările si chiar si oamenii in ceata si nu pot focaliza cum trebuie. Nu numai la TV, in general scrisul(de asta electronic gen TV, ora de pe frigider...). Acum mi-e frica ca intru in clasa a 9-a si daca nu vad la tabla e o mare problema. Pană ce am terminat gimnaziul vedeam relativ bine dar in vacanta asta de vara s-a cam dus vederea. La apropiere vad foarte bine(si in telefon, tableta, caiete, carti etc.). Întrebarea este:pot sa ma duc eu(neînsoțit de cineva) sa fac un consult oftalmologic? Nu vreau sa le zic părinților deocamdată cu toate ca m-am gândit in ultimele 2 zile. Daca e sa imi pun ochelari mai degraba o fac acum, înainte de a intra la școală, decat după. Măcar sa ma cunoască lumea cu ochelari, nu fara.
Si inca ceva:cam cat costa un consult? Sper ca nu peste 100 de lei. A da, si ce e aia dioptrie? (e o unitate de măsură a puterii unei lentile, dar ce e de fapt aia? - - cand e mai bine si cand e mai rau? Ca știu ca e cu minus si cam atat. Merci.

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Ai semne de miopie.(nu vezi de la distanță, imaginea obiectului este în fața retinei și nu pe ea)
Deși merg la jumătate de an la consult nu știu prețul, dar este sub 100 de lei cred. Lentilele nu-s foarte scumpe(bineînțeles poți să iei cu factor de protecție pentru lumina soarelui/zăpezii, care-s mai scumpe)Ramele bune(rezistente și frumoase)costa destul de mult(eu am dat 380), dar sunt și mai ieftine.
Cât despre părinți spune-le deoarece este sănătatea ta în joc.

2 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Nici eu nu vad la disntanta si multe cunostinte. Asta e, avem nevoie de ochelari. Spune-le parintilor. nu inteleg de ce ti-e rusine sau frica. Oricum ochelarii ii porti doar cand ai nevoie, de exemplu cand vrei sa vezi la tabla.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu inteleg de ce nu le spui parintilor?
da ce descrii tu acolo sunt simptome de miopie si cel mai probabil ai nevoie de ochelari. Consultul nu e peste 100 ron in schimb ochelarii pot ajunge si la 1000