| xIonutzu a întrebat:

Salut am 17 ani si trag de fiare acasa haltere din astea si as vrea sa iau niste proteine sa imi creasca muschi mai rapid voi ce spuneti? a mai fost cineva la varsta mea si a luat sau este si ia? Credeti ca ar fi o idee buna? Bineinteles voi consulta si doctorul de familie sa imi spuna ce sa iau inainte. dar asa niste sfaturi
Multumesc!happy

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Proteine = mancare ( chiar si suplimentele, prafurile, tot din mancare sunt facute ).

Deci poti sa iei bine mersi.

sursele mele favorite :

- ca mancare : muschiul de vita, pieptul de curcan ( nu de pui ), oua ( mananc si 25 intr-o saptamana ), branza, migdale, nuci, linte

- suplimente : proteina din zer, atat.

p.s. : trag de fiare acasa = rezultate de 2 bani... du-te la sala. muschi acasa = ABERATIE DE COPII MICI PAMPALAI

| LorenaTo a răspuns:

Cred ca e cam devreme sa iei proteine la aceasta varsta. Lasa-ti corpul sa se dezvolte normal.

| Cosmin86 a răspuns (pentru LorenaTo):

De ce sa fie devreme?

Tu de ce iei proteine zilnic daca e devreme?

| LorenaTo a răspuns:

Cosmin86, este riscant sa mananci atat de multe oua pe saptamana. Indicat este 6-7 pe saptamana. Oul est unul din alimentele cu cel mai mare nivel de colesterol. Si trebuie sa tinem cont de modul de preparare al acestora, cel mai indicat fiind fierberea.

| Cosmin86 a răspuns (pentru LorenaTo):

De cine e indicat? De medici "depasiti" si pentru oameni sedentari.

Ouale NU MARESC COLESTEROULUL, mai documenteaza-te.

p.s. : da si tu REPLY LA MESAJ, nu comentariu general, sa primesc si eu notificare ca ai raspuns.