| CosminLeanca a întrebat:

Salut, am auzit ca buletinul pot sa il fac cu ceva timp mai devreme de a împlini 14 ani, cu cate zile/saptamani înainte îl pot face?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte cu 2 saptamani, 1 saptamana. happy

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai "auzit" bine!

C.I. ( Cartea de Identitate, NU "buletinul" ) TREBUIE făcută în termen de 15 zile DUPĂ împlinirea vârstei de 14 ani!

"In conformitate cu prevederile legale, cetățenii sunt obligati sa se prezinte, in termen de 15 zile de la împlinirea vârstei de 14 ani sau cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai putin de 15 zile, la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor la care sunt arondati cu domiciliul sau reședință, pentru a solicita punerea in legalitate cu un act de identitate.
Nerespectarea acestor prevederi atrage raspunderea contraventionala, care se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre 40 lei si 80 lei, fara a exista posibilitatea achitarii, in 48 de ore, a jumatate din minimul sumei prevazute. " - SURSA :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

Trebuie să mergi la Direcţia de Evidenţă a Populaţiei de care aparţii!

Vezi alte detalii la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_14.html

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Apropo : NU te mai lua după TÂMPENIILE debitate de toţi COPILAŞII de 10-18 anişori care reprezintă cam 90-95 % dintre userii de pe TPU!
http://www.tpu.ro/......ad-aceasi/

| CosminLeanca explică:

Am 2 verisori gemeni, ei si-au facut buletinul ieri si fac 14 ani peste 2 săptămâni.