| claudiupreda2000 a întrebat:

Am o mare problema, vreau sa ma ajutati, dau funda! Am 16 ani. Este o intrebare lunga, dar daca imi dati un raspuns care sa ma ajute, mai pun 5 intrebari oarecare si dau funda la fiecare. Daca poate nu par foarte coerent, este pentru ca imi este foarte somn la ora aceasta cand scriu intrebarea.
Am o prietena (are 17 ani) si ma cunosc cu ea de un an si jumatate. Este o relatie foarte stransa, si cred eu, mai ceva decat niste simpli fluturi in stomac ai adolescentei, avand in vedere ca ne-am fost alaturi in momente dificile ( nu as vrea sa intru in detalii, nu cred ca acesta este tema intrebarii, dar chiar au fost momente foarte dificile, in care ne venea sa plangem) si practic ne-am demonstrat reciproc faptul ca ne suntem prieteni la bine si la greu, si avem incredere deplina unul in celalalt. Mama ei lucreaza in Madrid si ea in fiecare an merge acolo in vacanta de vara cam 2 luni si jumatate. Ea oricum stiind spaniola bine, am zis ca "e de datoria mea " sa invat si eu, si in 4-5 luni am invatat spaniola la un nivel destul de bun. Cum stiam ca nu o sa ne mai vedem, am discutat si mi-a spus ca mama ei e foarte permisiva, si din cate stiam avea o parere foarte buna despre mine, parere formata din spusele prietenei mele. Asa ca ea a vorbit cu mama ei daca pot sa vin sa stau 3 saptamani la ea in vara ( mama ei ar fi acceptat, cred si toata vara, dar imi era de ai mei, caci stiam ca nu ar accepta atat de mult, ca ziceau ca am de invatat la matematica etc.si nu mai am timp). Mama ei a acceptat. Am vorbit cu ai mei,care la vremea aceea aveau o parere buna despre prietena mea, si ( nu au zis da din prima), dupa ce am discutat cu ei, au discutat si cu prietena mea si in final cu mama ei,care s-a intors pentru cateva zile in tara ca sa o ia ( fiind minora,problema cu declaratiile) ( daca nu discutau cu mama ei nu m-ar fi lasat) Intr-un final si-au facut o parere buna si despre mama ei si m-au lasat, doar ca au vrut si ei sa vina cateva zile in Madrid, sa il viziteze, bineinteles stand la un hotel.
Mama ei stia ca parintii mei sunt mai stricti. Ai mei au tinut cu tot dinadinsul ca noi sa nu stam in aceeasi camera. In perioada pana sa vin acolo, parintii mi-au repetat in nenumarate randuri sa nu fac sex, ca sunt prea mic etc... Curios, si comparati cu reactia pe care o sa o observati mai jos, e ca mama mea mi-a spus ca e mai ok pentru ea, ca are 17 ani si e fata( practic mai dezvoltata, mai "apta"), si ca eu la 16 si baiat e prea devreme( a zis ok in sensul parca mai tolerabil,si asta cu un partener stabil, ca sa nu devina curva). Mama ei a spus ca stam in camere separate, care a fost si intentia la acel moment.
A venit vara, prietena mea a plecat si noi, fiind indragostiti tot ne doream sa stam in aceeasi camera, chiar daca nu acelasi pat. Dupa ce ea a vorbit cu mama ei, a reusit sa o convinga sa stam in aceeasi camera, pentru ca ea are foarte multa incredere in fata ei.De asemenea s-a gandit si ea ca suntem indragostiti si ne-am simti parca "separati" si cum ea dimineata pleca devreme la servici, daca stateam in sufragerie m-ar fi trezit pregatind micul dejun in bucatarie, noi trezindu-ne mai tarziu.Si oricum stia ca relatia noastra e destul de stabila si o parte din chestiile prin care trecusem( pe care, in parte le stiu si ai mei, si au laudat-o pentru asta si si-au format o parere foarte buna). Am discutat problema asta cu o saptamana inainte sa plec si m-am tot gandit si i-am zis ca OK, facem asa ca nu cred ca or zice nimic ai mei, totusi, nu e acelasi pat. Sincer acum, noaptea n-ai cum sa faci sex, ca e mama ei in casa, care nu-i mare si e riscul mare, si ziua, indiferent cum am fi stat, " riscul" ar fi fost acelasi. Pe judecata asta am mers. A venit si ziua reintalnirii, dupa 2 luni departe( urma ca ai mei sa stea 5 zile, sa viziteze, se intorceau in tara, si noi mai rameam si ne intorceam impreuna dupa 3 saptamani ca la intoarcere nu mai e nevoie de nici un fel de act notarial). Cum era evident, au vrut si ei sa vada casa. Am intrat ne-am salutat si cand a fost sa vada ca stam in aceeasi camera parca le-a picat fata, pentru ca in urma cu 2 luni se intelesesera ca vor fi camere separate( practic nu se tinuse de cuvant). Au incercat sa mascheze, ma rog, au mai stat o jumatate de ora, au vorbit cu mama ei inca odata sa ma mute sa stau in camera separata( adica in sufragerie) si dupa au plecat, dupa ce mama ei a zis ca ma muta. Dupa ce au plecat, mama ei si-a dat seama ca acum e o problema cu parintii mei,si oricum ma luasera in jumatatea aia de ora parintii mai departe sa vorbeasca cu mine, si i-am spus ca au zis ca le-a picat fata, ca nu se asteptau la asta, si ca in momentul ala se intrebau daca sa ma ia sau nu de acolo, ca li se parea inadmisibil ca a acceptat asa ceva, ca nu ar fi trebuit sa accepte o mama de baiat, daramite una de fata. Am rasuflat totusi usurat ca nu ma luasera. Bine, mama ei dupa a zis totusi sa dorm in sufragerie dar dupa ce am vorbit ca n-au de unde sa stie, tot in aceeasi camera am ramas.
Urmatoarea zi ne-am intalnit cu ei in oras, ca urmau sa viziteze si mergeam si noi o ora doua cu ei. Intr-un moment in care ea a trebuit sa se duca la toaleta, s-au apucat sa imi zica ca nu mai accepta sa stau cu ea in Spania, ca e foarte periculoasa, mi-au zis ca e curva, ca e genul de femeie care poate sa faca asa ca sa ramana insarcinata cu tine mai tarziu si practic sa te faca de ras dupa, si ca sa ma intorc odata cu ei, ca daca aleg sa mai raman alea 2 saptamani inseamna ca dupa imi iau viata in propriile maini.Totusi au zis sa ii spun ca s-au imbolnavit rau bunicii mei si ca trebuie sa ma intorc in tara ca exista riscul sa moara, asta ca sa am o scuza, si sa nu imi distrug relatia cu ea. Mi-au spus ca acum o tolereaza ca sa nu fiu eu trist, ca pot fi in continuare prieten cu ea, dar nu ma mai lasa sa mai fac chestii de genul, cum a fost faza cu plecatul. Au spus ca iarta greseli, dar asta e o greseala "capitala" care este foarte foarte greu de reparat... Mi-au spus sa nu ii zic ce zisara, ca dupa o sa se desparta ea de mine, si ca o sa se apuce sa spuna nasoale despre mine prin scoala.De asemenea, mi-a spus tatal meu ca mama mea a fost neagra in seara aia, ca a baut 1 pahar de vin si 3 sau 4 beri,care la ce rezistenta are ea la alcool, e enorm... acum sincer sa fiu, tatal meu a criticat-o mai rau ca mama mea.
Dupa ce am vizitat etc, m-am intors la ea acasa si i-am zis. Evident ca nu s-a despartit de mine sau sa imi zica vreo nasoala, s-a enervat rau de tot pe ai mei si a inceput sa planga, si la fel si eu. Mi-a spus ca mai vine la mine acasa doar pentru ca tine enorm la mine, ca nu ar mai vrea sa ii mai vada dupa ce au improscat cu noroi in ea, si ca ii iarta doar atunci cand o sa isi ceara scuze in fata ei, sau daca reusesc eu sa ii demonstez ca si-au schimbat parerea. Si am plans asa cred ca vreo 2 ore... A fost prima oara cand ai mei s-au inselat. Si s-au mai inselat uneori in privinta ei, dar nu baga in seama asta...
Au trecut si zilele alea, n-am avut nici o activitate sexuala ( serios acum ce chef sa avem, mai eram si virgini, o faci prima oara intr-o astfel de stare)
M-am intors in tara odata cu ei. Dupa vreo 2-3 saptamani am mai zis eu lucruri bune despre ea si parca sa spun ca au reactionat mai urat din cauza nervilor. Dar eu inca,dupa o luna de cand m-am intors nu stiu ce parere mai au ai mei. Mi-a zis mama mea ca isi mai schimba impresia in functie de cum o vede ca se mai comporta etc,si din spusele mele. Dar mi-a spus ca spera ca nu mai indraznesc sa ii zic anul viitor sa merg in Spania din nou,ca nu mai vrea sa mai treaca prin ce a trecut anul ala. Daca ai mei si-au facut o parere proasta despre iubita mea, si in cateva secunde tot ce stiau de bine despre ea li s-a spulberat, asta mai schimb, pana la vara viitoare, dar cu impresia care o au despre mama ei ce fac?
Sunt macinat de acest lucru de o luna, si noapte de noapte imi vine sa plang cand ma gandesc ca sunt sanse mari ca la anul sa nu mai stau cu ea in aceeasi camera si ca daca se mai intampla vreo tampenie, care nici nu ne gandim ca e, pot ai mei sa ne spulbere relatia. Ma tot macina si cand ma gandesc la mama ei, asa de dulce cum s-a purtat cu mine si dorea sa ma faca fericit asa cum putea ea, si parca simt ca tine ea mai mult la mine ca parintii mei ...Nici nu stiu ce sa mai fac, daca noi ramanem impreuna mult timp de acum si trec anii ce o sa fac? An de an, luna de luna sa ma tem din ce in ce mai rau ca poate or zice cumva ceva gen " nu te-ai mai convins inca ca am avut dreptate? " S-au inselat la acest fapt de atatea ori in privinta ei, si sunt 95% sigur ca nu au deloc dreptate.
Va rog ajutati-ma! Ce pot sa fac sa schimb impresia parintilor mei despre ea si cum sa fac sa ma lase vara viitoare sa ma reintorc?( va avea 18 ani si in concluzie ma va putea lua pe declaratie)

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu stiu sa iti zic ce fapte face ta ca sa ai fapte le spui parintilor. Insa, poti eventual sa le spui cand ii ia un cadou mamei sale, ca invata si in vacanta etc. Chestii destul de mici, dar care se aduna.

Cand ii spui cuiva ca a gresit, dar acel cineva incearca sa gaseasca scuze pentru a-si explica comportamentul, nu iti da impresia ca pe viitor nu va mai face la fel, asa-i? Pentru ca lui i se pare ca actiunile sale au fost justificate. Si chiar daca logica ta este intr-adevar corecta, cu parintii logica nu este intotdeauna cea mai buna arma. Parerea mea este ca parintii tai au fost mai mult enervati de faptul ca ai spus ca vei face ceva, dar ai facut altceva, ceea ce le-a dat idei de genul "Cine stie ce alte chestii a facut si nu ne-a spus".

Parerea mea este sa te opresti in a-ti convinge parintii cu logica. Asa cum ai zis mai sus, erati in casa singuri toata ziua, nu te-ar fi impiedicat nimic sa mergi la ea in camera cat mama nu este acasa. Chestie perfect adevarata, insa in mintea parintilor tai s-ar putea intipari ideea ca intr-adevar nu au cum sa te lase la ea in casa fara sa existe "pericolul" sa faceti sex si atunci chiar nu vei mai putea sa stai la ea.

Cred ca uneori cea mai buna strategie este sa admiti ca ai gresit. Chiar daca tu nu esti de acord cu asta, daca le spui parintilor tai ca intelegi de ce s-au suparat si ca si-au pierdut increderea in tine, cand tu le-ai spus ca vei face ceva si ai facut altceva, realizezi ca a fost o greseala, dar ca prietena ta este o fata buna si ca niciunul dintre voi nu sunteti oricum pregatiti sa va incepeti viata sexuala. Este posibil ca daca vor crede ca ai inteles singur ca ai gresit sa iti mai dea o a doua sansa. Dupa cum spuneam, nu trebuie sa crezi ceea ce spui, dar uneori asta este cea mai buna strategie.

Iar pe viitor fie ca alegi sa iti asculti parintii si alegeti sa dormiti in camere separate, fie ca dormiti in aceeasi camera dar nu le spuneti parintilor, ai grija sa fii mai atent ca parintii sa vada dovezi ca ceea ai spus este si ceea ce s-a intamplat. Prin urmare, daca minti, ai grija sa nu te prinda cu minciuna.

In mod normal nu te-as sfatui sa minti, dar mi se pare ca sunteti amandoi destul de responsabili sa nu faceti chestii pe care le-ati putea regreta.

12 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Totusi nu am inteles de ce mama ta si-a facut o parere proasta despre iubita ta atat timp cat a acceptat sa mergi la ea in Spania?
Sa inteleg ca mama ta consuma alcool? daca dam poate se astepta sa fie servita cu ceva alcool de prietena ta, si cum nu a fost servita, si-a permis sa jigneasca fata fara un motiv...
Ce motive i-a dat prietena ta de si-a permis mama ta sa o jigneasca?
Pai daca eu eram mama fetei, si auzeam ce si-a permis mama ta, cred ca muream cu ea de gat...
Daca dragostea voastra rezista pana devii major, atunci este ok si vei putea sa iei decizii singur.
Ce poti face sa schimbi parerea?
Trebuie sa vorbesti cu ambii parinti si sa ii faci sa inteleaga ca voi va iubiti, totusi la 16 ani ai tai, ma indoiesc ca vei fi luat in seama.
Lasa lucrurile sa decurga normal si vezi in timp daca mama ta se schimba.
O zi buna happy

| claudiupreda2000 explică (pentru caramela):

Nu consuma alcool, a baut de suparare...

| GdX a răspuns:

Frate, fara suparare, dar din ce povestesti aici, parinti tai par cam incuiati. No offence. Ei baiat, ce dumnezeului, nu esti fata. Incearca sa mai raspunzi si tu parintilor tai pentru ca vei ajunge sa le ceri acordul cand te vei casatori.

| claudiupreda2000 explică (pentru GdX):

Stiu ( puteai sa zici si mai urat, nu conta, crezi ca eu acum nu imi vine sa zic la fel despre ei? ca sincer sa fiu parca mai mult am ajuns sa tin la mama ei... )... cam asa s-ar ajunge. SI referitor la sex: practic nu stiu cat de impotriva ar fi ei, tatal meu de exemplu a fost cu mai multe inainte sa se casatoreasca( nu stiu cate, poate 6-7) dar ei erau ceva gen nu neaparat impotriva sexului, ci faptului ca atunci am fi facut sex in conditiile in care stateam acolo 3 saptamani si eram mereu unul langa altul, se creea poate o anumita " dependenta" care n-ar fi aparut daca, gen, in tara faceam gen odata la 2 saptamani ca nu prindeam ocazia sa fim singuri.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu prea ai acum ce sa faci ca sa le schimbi impresia. Tot ce poti face este sa asepti pana la anul. Cu timpul sau cand ajungi la o anumita varsta, s-ar putea sa devina mai indulgenti cand vine vorba de sederea ta in camera ei.

| claudiupreda2000 explică (pentru OoBunnyoO):

Inteleg ce vrei sa zici, eu ma gandesc sa mai astept 1-2 luni si cand se apropie craciunul sa mai zic eu chestii dragute despre ea dar problema e ca nu stiu exact ce. Nu ca nu imi vin idei, dar care sunt asa mai "serioase", lucruri mai concrete, mai pe scurt "fapte"? Nu stiu nici eu exact ce sa spun, si cam ce gen de lucruri s-ar incadra in aceasta categorie, ca de aceea intreb...

| claudiupreda2000 explică (pentru OoBunnyoO):

Mersi mult pentru sfat. Totusi precizez ca am le-am spus ca eu am fost vinovat, dar ei tot au zis ca nu trebuia ea sa fie de acord, si chiar de mama ei ar fi lasat-o ar fi trebuit sa se opuna deciziei ei.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru claudiupreda2000):

Pentru putin.

Inteleg. Banuiesc ca parintii tai isi doresc o fata foarte virtuoasa si pudica pentru tine. Probabil ei se asteptau ca prietena ta sa ii spuna mamei ceva de genul: "Nu pot mama sa dorm cu el in camera, pentru ca mi-e rusine". Cred ca asteptarile pe care le au ei de la fete depasesc cu mult realitatea. Mi se pare aproape ireal sa aiba impresia ca exista o fata pe lumea asta care se va opune mamei ei, daca aceasta ii va spune ca are voie sa doarma cu prietenul ei in camera, mai ales la 16, 17 ani. laughing Totusi, nu le spune asta, caci probabil ca te vor crede.

Oricum, macar stii in ce directie sa pleci cu complimentele. Daca vrei sa o lauzi in fata parintilor tai, laud-o in directia asta. Ca ii este rusine de baieti, ca i-a fost rusine sa stea in fata ta in pijama, ca vrea sa stea virgina pana va maritati etc. Bine, astea sunt exagerari pentru ca nu o cunosc pe prietena ta si nu stiu cum se comporta, dar cred ca orice chestie pe care ar face-o din care ar putea rezulta concluzia ca este pudica si responsabila probabil va da de bine in fata parintilor. Poti eventual sa le spui (daca nu este prea tarziu) ca s-a opus deciziei mamei sale, dar ca tu ai insistat si ca a cedat insistentelor sale. Insa acum ai inteles ca nu ai actionat bine, ai vazut cat de seriosi sunt parintii tai in privinta asta si cat de mult i-a afectat faptul ca ati incalcat peste cuvantul lor, ca realizezi ca le-ai distrus increderea in tine, dar nu vei mai face greseala asta. Poti sa le spui ca tii foarte mult la prietena ta, asa cum tii si ei si nu vrei sa ai probleme cu niciuna dintre parti, iar daca ei nu o plac, te afecteaza, asa ca pe viitor vei incerca sa nu mai creezi astfel de probleme.

Asta este una dintre posibilitati. Nu iti cunosc parintii si nici dinamica dintre voi, dar poti juca pe partea asta.

Nu te incurajez sa apelezi mereu la astfel de manipulari, dar cred ca uneori cand cealalta parte este irezonabila, uneori este nevoie si de asa ceva. Iar in cazul de fata, nu cred ca ai foarte multe optiuni ramase.

Apropo, mersi pentru fundita.

| claudiupreda2000 explică (pentru OoBunnyoO):

N-ai pentru ce happy

| OoBunnyoO a răspuns (pentru claudiupreda2000):

Nu stiu sa iti zic ce fapte face ta ca sa ai fapte le spui parintilor. Insa, poti eventual sa le spui cand ii ia un cadou mamei sale, ca invata si in vacanta etc. Chestii destul de mici, dar care se aduna.

Cand ii spui cuiva ca a gresit, dar acel cineva incearca sa gaseasca scuze pentru a-si explica comportamentul, nu iti da impresia ca pe viitor nu va mai face la fel, asa-i? Pentru ca lui i se pare ca actiunile sale au fost justificate. Si chiar daca logica ta este intr-adevar corecta, cu parintii logica nu este intotdeauna cea mai buna arma. Parerea mea este ca parintii tai au fost mai mult enervati de faptul ca ai spus ca vei face ceva, dar ai facut altceva, ceea ce le-a dat idei de genul "Cine stie ce alte chestii a facut si nu ne-a spus".

Parerea mea este sa te opresti in a-ti convinge parintii cu logica. Asa cum ai zis mai sus, erati in casa singuri toata ziua, nu te-ar fi impiedicat nimic sa mergi la ea in camera cat mama nu este acasa. Chestie perfect adevarata, insa in mintea parintilor tai s-ar putea intipari ideea ca intr-adevar nu au cum sa te lase la ea in casa fara sa existe "pericolul" sa faceti sex si atunci chiar nu vei mai putea sa stai la ea.

Cred ca uneori cea mai buna strategie este sa admiti ca ai gresit. Chiar daca tu nu esti de acord cu asta, daca le spui parintilor tai ca intelegi de ce s-au suparat si ca si-au pierdut increderea in tine, cand tu le-ai spus ca vei face ceva si ai facut altceva, realizezi ca a fost o greseala, dar ca prietena ta este o fata buna si ca niciunul dintre voi nu sunteti oricum pregatiti sa va incepeti viata sexuala. Este posibil ca daca vor crede ca ai inteles singur ca ai gresit sa iti mai dea o a doua sansa. Dupa cum spuneam, nu trebuie sa crezi ceea ce spui, dar uneori asta este cea mai buna strategie.

Iar pe viitor fie ca alegi sa iti asculti parintii si alegeti sa dormiti in camere separate, fie ca dormiti in aceeasi camera dar nu le spuneti parintilor, ai grija sa fii mai atent ca parintii sa vada dovezi ca ceea ai spus este si ceea ce s-a intamplat. Prin urmare, daca minti, ai grija sa nu te prinda cu minciuna.

In mod normal nu te-as sfatui sa minti, dar mi se pare ca sunteti amandoi destul de responsabili sa nu faceti chestii pe care le-ati putea regreta.

| blastzone35 a răspuns:

Mdea...Nu pot sa inteleg care e problema partintilor tai..Adica esti baiat... Si chiar daca faceai sex, CE? Ce se intampla? Se sfarsea lumea?
Ar trebui sa discuti cu parintii tai. Daca parintii mi-ar fi facut asa ceva m-as fi suparat pe ei in ultimul hal

| claudiupreda2000 explică (pentru blastzone35):

Pai stiu, ca logic ca si mama ei admite posibilitatea ca am face, ca oricata incredere ar avea in fata ei, doar nu s-ar apuca sa ii spuna " stii, vreau sa mi-o pun cu prietenul meu", ca nici eu nu as putea sa le zic asa ceva alor mei. Dar macar vede si ea ca nu mai suntem in anii '50 cand virginitatea la nunta era un "must be", si serios acum? ce e rau in a face sex daca sunt atatea mijloace de protectie? oricum la nunta sansa sa mai fi virgina e foarte mica, si atunci ce mai conteaza ca te dezvirginezi la 17 sau 25 ani? Reusesc sa mai discut cu ei, mami a inceput sa ma asculte ( tati mereu pare mai rece, si si inainte de faza asta nu prea puteam sa spun chestii mai "de sentiment" ca facea mistouri uneori ), spre deosebire de acum o luna cand nu voia sa asculte mai nimic. Asculta si am reusit sa cad de acord cu ea sa nu "inchida ochii " si sa admita ca poate am si eu dreptate, si sa o studieze in continuare. Dar acum nu stiu cat adevar este in aceasta replica, si imi e sa nu mi-o fi spus asta ca sa scape de mine.Sunt inca lucruri pentru care o felicita, si sa zic ca nu mai e asa fixata ca atunci. Dar tot am o mare nesiguranta ca, si de schimb aceasta parere pana la vara, a doua oara nu m-ar mai lasa. Aproape contextual, asa mi-a spus "sa vad, poate imi voi schimba impresia. Dar sper ca nu mai intra in discutie sa-mi ceri sa te las sa mergi si la anul acolo".

| claudiupreda2000 explică (pentru blastzone35):

Si logica frate... si de erau camere separate si de era aceeasi camera. Mama ei la 8 incepea serviciul la 4 termina. Nu puteam in timpul ala sa facem sex sau ce? Adica practic lasandu-ma isi asumau asta. Care era diferenta? Ca sa nu mai vorbesc ca practic in camere separate s-ar acumula si o tensiune sexuala mai mare datorita "separarii", zic eu.