| GoAnywhere a întrebat:

Salut,am si eu o problema nu stiu sigur daca este mare sau mica insa este o problema.Deci eu am 17 ani si nu am prieteni si imi este greu sa-mi fac, pana acum cativa ani 3-4 ani aveam prieteni din bloc cu care ma distram si asa mai departe mai exact aveam vreo 7 prieteni.Cativa s-au mutat iar cu ceilalti nu prea am mai vorbit s-a racit situatia,doar "Salut,salut" cand ne mai vedem. Un singur prieten dintre ei mai vorbesc si ma mai joc pe pc mai iesim pe afara,in rest nimeni. Problema e ca pe mine parintii mei nu m-au lasat afara,afara insemnand in afara arieri blocului,ca daca ma loveam? Daca cine stie ce se intampla? Desi nu-mi place sa le dau dreptate am vazut o gramada de crime,violuri,rapiri si asa mai departe dar eu acum n-am de cat un prieten poate nici ala pentru ca nu prea iesim afara des, chiar mai rar as spune. Acum eu ma joc de mult pe calculator iar ei nu mi-au zis inainte de cat sa mai ies si pe afara, asa fiind cand aveam prieteni acum 3-4 ani,insa acum chiar imizic sa mai ies si eu in oras cu baietii cu fetele si asa mai departe. Problema este ca eu n-am cu cine sa ies desi mi-as dori asta. Eu sunt mai retras,dar nu chiar cum poate va imaginati... eu la scoala vorbesc cu toata lumea glumesc (Cu colegii mei si uneori si cu altii din scoala) insa imediat dupa scoala sutem "doar" colegi si atat,fie care isi vede de drumul lui. Aparent eu nu pot sa-mi fac prieteni pana acum ceva timp eram timid, dar acum nu mai sunt si n-am cum sa-l iau pe unu pe strada sa-i zic "Salut, vrei sa fim prieteni?" mi se pare aiurea rau.Eu vreau sa devin mei sociabil probabil de cat sunt,poate ca de fapt nu sunt sociabil,asta poate e si motivul pentru care n-am prieteni. As vrea sa-mi raspundeti cum as putea sa-mi fac prieteni cu care sa ies pe afara,sa fiu mai sociabil cum ar trebui sa ma comport afara/la scoala? cu diversi oameni ca sa vor sa fie prietenii mei si sa iasa cu mine? De fapt eu mi-as dori sa vina cineva la mine sa-mi zica "Iesi pe afara azi?",raspunsul meu ar fi evident "Da" dar asta depinde daca sunt sau nu ocupat. Ps: Imi pare rau pentru unii care citesc asta si li se pare ca este un roman sau o carte ceva... dar astept sfaturi bune,intelepte si nu vreau sa aud chestii rautacioase pentru ca fie care e om,unii se dezovlta mai repede ca altii iar altii nu. Funda raspunsului care ma ajuta cel mai mult, si as aprecia sa nu raspundeti in dispret, doar ca sa raspundeti sau doar pentru funda.

Răspuns Câştigător
| Blue_Cynthia_2000 a răspuns:

Nu cred că e vorba de faptul că nu ești sociabil, mai degrabă nu ești lângă persoane cu care ai lucruri în comun. oricum, dacă mã înșel, poți vorbi cu un psiholog ce-ți va da sfaturi despre cum să fii mai deschis în fața oamenilor, despre ce să vorbiți, etc.
legat de prieteni, nu poți înțeleg cã nu poți să te bagi pur și simplu în seamă cu oamenii. în general, prieteniile se formează datorită lucrurilor pe care le aveți în comun. poți să te înscrii la cursuri de actorie (unde trebuie să comunici cu oameni și aigur îți vei face un prieten bun), sau la voluntariat, sau orice îți place să faci. există grupuri pe facebook legate de interese comune (muzică, seriale, filme etc.). te prezinți frumos în grup, comentezi la postari și vorbești cu persoane (PS.: ai grijă la ce prieteni îți faci).
sper că răspunsul nu a sunat ca cel al unei babe comuniste și sã îți fie de folos. Succes.

3 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Cu cei care vorbesti pe la scoala poti incerca sa ii vezi si prin oras.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Stii, uneori prietenii buni vin ei la tine. Este destul de simplu. Tu trebuie sa fi doar tu. Ce conteaza ca nu prea iesi. Pana la urma prieteni tot iti faci. Si buni si rai.
Plus ca vine si facultatea nu?

| WaterDrop a răspuns:

Chiar tu ai spus ca vorbesti cu toata lumea in scoala. Arunca`le o vorba daca vor sa faceti ceva dupa scoala, sa mergeti undeva, sa va distrati cumva.Ai putea fi surprins de raspunsul lor.De asemenea poti incerca sa cauti si pe facebook, ca doar stati toata ziua pe el.Practica un sport, sigur iti vei face prieteni si acolo.Cauta un job, alti prieteni.Intra intr-un partid, alti prieteni.Mergi la sala, alti prieteni.Ideea este sa nu renunti, pentru ca vei intalni cu siguranta persoane care se simt la fel ca tine.