| TipulAnonim a întrebat:

Salut,Cand se adauga doi de ii la sfarsitul cuvintelor si de ce? si cand se adauga un i? dau funda cui imi explica cel mai bine

3 răspunsuri:
| Deliiiia a răspuns:

Se pune doi,,i" atunci cand cuvantul, la forma din dictionar, contine in radacina un,,i" in pozitie finala.

De exemplu,, prinicpiu", are radacina,, principi", si ca sa il punem la plural mai adaugam un,, i", deci va fi,, principii".

| AnnaaaMaria a răspuns:

Adăugăm un „i" când vrem să punem cuvântul la plural fără să-l articulăm hotărât, acel i se numește „desinență pentru plural"
exemplu: -băiat-băieți
-copil-copii (aici sunt doi de i pentru că substantivul copil are deja un i în structura sa)
Folosim 2 de „i" când vrem să articulăm cu articol hotărât un anumit cuvânt
exemplu: băiat-băieți-băieții (primul i este desinență pentru plural, al doilea i este articol hotărât)
copil-copii-copiii( primul i face parte din rădăcina cuvântului, a doilea i este desinență pentru plural, iar al treilea i este articol hotărât)

| AnaMarya10 a răspuns:

O situatie in care se adauga doi "i" la sfarsitul unui cuvant este atunci cand punem la plural cuvintele care se termina in hiatul i-e, de exemplu : fe-li-e= felii( la plural). O alta situatie este atunci cand verbul a fi este la conjunctiv, perosana aII-a: tu sa fii sau la imperativ, aceeasi peroana: tu fii! Cuvintele terminate la plural intr-un singur "i" sunt scrise cu 2 "ii" atunci cand sunt articulate, ex: ochelari- ochelarii. Cam asta e tot ce imi vine acum prin minte.