| ShadowSlck a întrebat:

Care este diferenta dintre scrisoare formala si informala in limba engleza? Spuneti-mi niste exemple concludente. Cum trebuie sa fie o scrisoare formala si cum trebuie sa fie una informala?

Răspuns Câştigător
| Raluu21 a răspuns:

Cand ii scrii cuiva apropiat (rude, prieteni, colegi etc.) folosesti scrisoarea informala.
Cand i te adresezi cuiva pe care nu-l cunosti, sau unei autoritati (managerul unei companii, un profesor, un doctor etc.) folosesti stilul formal.

Scrisoare formala (formal letter):
Trebuie sa scrii adresa ta cat si adresa destinatarului. Adresa ta sus, in dreapta, urmata de data si adresa destinatarului / companiei / organizatiei careia ii scrii in stanga.
Inceptul (ex: Dear Mrs Davis/Mr Smith - daca ii stii numele sau Dear Sir/Madam daca nu stii cum il cheama)
Limbaj formal (ex. I'm writing with regard to your advertisement; I would appreaciate a reply...; I'm writing to you in connection with etc.)
Sfarsitul (Your sincerly/faithfully + numele tau complet)
Cand incepi cu Dear Mr/Mrs/Ms Smith trebuie sa termini scrisoarea cu Yours sincerly +numele tau
Cand incepi cu Dear Sir/Madam o termini cu Yours faithfully + numele tau

Informal letter:
Adresa si data: sus, in dreapta, urmata de data
Inceput (Dear John, Dear Mum etc)
Limbaj informal (ex: I've been meaning to write to you for ages; Don't worry; By the way; It was a piece of cake; We can give it a try etc.)
Sfarsitul (Yours/Love/Best wishes/Regards +prenumele tau)

Daca mai ai intrebari sau ai nevoie de exemple spune-mi :*

2 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Formal- cand vorbesti cu seful sau cu un om strain. Informala- cand vorbesti cu prietenii, familia. Ex: Formal- Statistics show that the majority of cases are true. INformal: Hey dude, whats up? Lets go to town, drink some beer.

| Furti a răspuns:

Cea informala este cea menita pentru discutile cu persoanele apropiate, cunoscuti in care iti permiti sa folosesti un limbaj mai liber (adica nu necesita o exprimare pretentioasa).

Cea formala este adresata strainilor, unor persoane cu o functie sau unor firme, intreprinderi etc.
In scrisoare formala ai nevoie de o exprimare mai pretentioasa (adica fara apelative; de o adresare politicoasa), in care sa-ti exprimi mesajul direct, fara a da detalii nefolositoare legate de tema principala a mesajului.